۷۰ درصد مردم پولی برای پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی ندارند

۱۳۹۷/۰۴/۲۲
عضو کمیسیون بهداشت مجلس

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: افزایش سرسام‌آور نرخ مواد دندانپزشکی، ۷۰ درصد مردم را در پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی با مشکل مواجه می‌کند.

 

 

محمد حسین قربانی در واکنش به انتشار خبری از سوی رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران مبنی بر کاهش مراجعه مردم به دندانپزشکان برغم وجود جمعیت کثیری که با معضل پوسیدگی دندان مواجه هستند به دلیل عدم توانایی برای پرداخت هزینه‌های آن گفت: هزینه بالای دندانپزشکی ناشی از قیمت بالای تجهیزات بوده که به ویژه در شرایط کنونی با ایجاد نوسان در بازار ارز ایجاد شده است، کما اینکه باعث شده نرخ لیست مواد دندانپزشکی به صورت سرسام‌آوری افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است این معضل بر قیمت تمام شده برای ارائه خدمات در این حوزه اثر گذاشته است و باعث شده تا ۷۰ درصد جامعه که از قشر متوسط به پایین محسوب می‌شوند به دلیل مشکلات اقتصادی قادر به پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی نباشند.

قربانی در مورد ارائه آماری مبنی بر وجود ۳۰۰ میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانی ها، افزود: آمار و ارقام ارائه شده صحیح است، چرا که در وزارت بهداشت یک کرسی که به طور قاطع از حقوق افراد در حوزه دندانپزشکی دفاع کند، وجود ندارد و به رغم اینکه سیاست‌های کلانی در حوزه بهداشت و درمان کشور ایجاد شد، اما متاسفانه بسته حمایتی ویژه برای رفع مشکلات دندانپزشکی که می‌تواند دروازه ورود بسیاری از بیماری‌ها همچون مشکلات گوارشی باشد، دیده نشده است و این خلاء در این زمینه مشاهده می‌شود.

قربانی تصریح کرد: بی‌تردید تسهیل روند ارائه خدمات در حوزه دندانپزشکی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، چرا که تحقق این مهم مانع از تحمیل هزینه به حوزه سلامت می‌شود، بنابراین لازم است که بسته حمایتی برای این بخش دیده شود، ضمن اینکه ما در کمیسیون بهداشت نیز بارها این موضوع را بهمسئولان حوزه سلامت تذکر داده‌ایم.

وی با اشاره به دلیل کمبود نیروی انسانی در حوزه دندانپزشکی کشور یادآورشد: در گذشته موضوع بهداشت کاران دهان و دندان مطرح بود که در مراکز روستایی حضور داشتند، اما در شرایط کنونی فضایی باز شده که همه آنها به ادامه تحصیل روی آورند، بنابراین این نقیصه کمبود نیروی انسانی مجرب در این حوزه باعث شیوع بیماری‌های دهان و دندان و افزایش میزان پوسیدگی دندان شد که هزینه سنگینی را بر دوش حوزه سلامت نهاده است.

قربانی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ما در کمیسیون بهداشت در پی این هستیم که نشستی را برای رفع این مشکل با مسئولان انجمن‌های دندانپزشکی و   NGOها داشته باشیم تا بتوانیم در حوزه پیشگیری اقدام اثرگذاری انجام دهیم، چرا که دندانپزشکی از جمله مواردی است که در این زمینه به خوبی پاسخ می‌دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: این امری ضروری است که ما بتوانیم در این حوزه سیاستگذاری و آمار و ارقامصحیحی داشته باشیم، ضمن اینکه به میزان کافی نیروی متخصص برای فعالیت در اقصی نقاط کشور تربیت کنیم و توجه ویژه‌ای به امر آموزش در زمینه رعایت بهداشت و پیشگیری داشته باشیم تا به دنبال اجرای این برنامه‌ها بیماران از حمایت‌های لازم در این زمینه برخوردار شوند.

 

 

 

* آ 

مهر

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید