یک قفس، صد پرنده، هزار پرواز

۱۳۹۳/۰۸/۱۹

 «یک قفس، صد پرنده، هزار پرواز» عنوان کتاب خاطرات اسیران آزاده شده ی ایرانی از دوران اسارت است که به همت دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۱۳۷۰ چاپ و به بازار کتاب عرضه شده است.

 

کتاب حاضر گزیده خاطرات سه تن از آزادگان سرافراز میهن اسلامی مان می باشد که سال های متمادی در چنگال دشمنان بعثی اسیر بوده اند.

 

اسیران آزاده شده ی ایرانی که این کتاب فراهم آمده از خاطرات آنان است عبارتند از: مهدی تیموریان، محمدحسین ابراهیم بیگی و مصطفی کریمی.

 

خاطرات این آزادگان در سه بخش: یک قفس، صد پرنده، هزار پرواز، غربتکده ی اسارت و اسارت در کانی مانگا تهیه شده است.

 

درون مایه ی خاطرات این کتاب، همچون سایر خاطرات آزادگان بیانگر روحیه ایثار و فداکاری، عشق و ایمان به آرمان ها و ارزش های اسلامی، است که در چنگال شکنجه گران بعثی نیز ازاصول و ارزش های دینی و انقلابی دست برنداشته و به دفاع از اعتقادات و آرمان های خود برمی خیزند.

 

در این کتاب آزادگان، از دنیای اسارت سخن می گویند، دنیایی آکنده از محدودیت ها، فشارها، شکنجه ها و توهین ها بود، از جو خفقان و فشار و شکنجه می گویند که دشمن بعثی با به کارگیری تعدادی منافق و خودفروخته در میان اسرا حکم فرما کرده بودند، از منفورترین و جنایتکارترین دژخیمان بعثی می گویند که سعی می کردند با تهدید و ارعاب و شکنجه، اسرای دربند را مطیع خود سازند، از روش های دشمن برای از بین بردن اتحاد و همدلی اسرا، از عزم آهنین اسرای ایرانی در برابر دشمن و مقاومت آنان در برابر خواسته های ناحق مزدوران و در نهایت از دنیایی سخن می رانند که تجلی گاه ارزش های اسلامی و انسانی اسیران ایرانی بود.

 

مهدی تیموریان اولین آزاده ای است که در کتاب «یک قفس صد پرنده...» راز دل گشوده و ناگفته های خود از روزگار اسارت را نقل می کند.

 

خاطرات مهدی تیموریان در چهار بخش، روزهای آفتابی جبهه و جنگ، لحظه های آغاز غریبی، سال های ابری اسارت و طلوع سپیده آزادی نوشته شده است.

 

«غربتکده اسارت» عنوان دومین بخش کتاب است و دربردارنده ی خاطرات آزاده محمدحسین ابراهیم بیگی از ایام حضور در اسارتگاه های عراق است.

 

طلائیه ما و عراقی ها، رفتن به قفس با پری شکسته، در پنجه اسارت و نسیم زیارت در هوای اسارت عناوین بخش های مختلف این خاطرات است.

 

رفتار غیرانسانی انسان با انسان درون مایه اصلی این کتاب اس و همه رخدادهای اصلی و اغلب رخدادهای فرعی گونه های مختلف همین درون مایه واحدند. روایان سعی کرده اند با جملات توصیفی و پرداختن به جنبه های مختلف اسارت فضای اردوگاه های عراق را به تصویر بکشند. آن ها زوایای گوناگون زندگی در اسارت را روایت می کنند و مقاطع خاصی را مدنظر قرار داده اند.

 

هر سه راوی، هر آنچه که برای آگاهی خواننده، برای آشنایی با زندگی اردوگاهی لازم دانسته را بیان کرده اند و نکته ناگفته ای را باقی نمی گذارند.

 

مصطفی کریمی دیگر آزاده ای است که خاطرات او در این کتاب به چاپ رسیده است. وی نیز در شروع خاطرات خود نحوه ی اسارت خود در کوه های کانی مانگا را توضیح می دهد.

 

وی ضمن نقل خاطراتی از آن سال ها، به بررسی وضعیت زندگی اسیران ایرانی در اسارت پرداخته و مهم ترین جنبه های اسارت را برای آکاهی خواننده بیان کرده است.

 

مسائل که کریمی در خاطرات خود بیان کرده، عبارتند از: ضرب و شتم راوی در شهر به خاطر اقامه نماز، مصاحبه رادیویی، زندان انفرادی، ضرب و شتم به خاطر امتناع او از توهین به امام، وضعیت زندان بغداد و...

 

این کتاب نحوه ی زندگی اسرا در اسارت را به ما نشان می دهد، دشمن را معرفی می کند و اینکه چگونه با اسرا رفتار می کردند، اسرا چگونه می زیستند و استقامت ورزیدند،این کتاب ارزش ها و آرمان های اسرا را معرفی کند، روابط و مناسبات اسرا را معلوم می داردو ارزش و نقش علم فرهنگ دین و سوادآموزی را در میان اسرا بیان می کند و اینکه اسرا چگونه در برابر مشکلات تاب آوردند و چگونه توانستند علیرغم شکنجه ها وضرب و شتم فرائض دینی خود را به انجام برسانند.

 

«یک قفس صد پرنده هزار پرواز» نه شرح احوال اسیران آزاده ی ایرانی در طول اسارت، بلکه بیانگر روح مقاومت و پایداری رزمندگان اسیر ایرانی است.

 

این کتاب در ۹۳ صفحه و با تیراژ ۶۶۰۰ نسخه به همت دفتر ادبیات و هنر مقاومت تهیه و تدوین و در سال ۱۳۷۰ توسط انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی چاپ و منتشر شده است.

 

انتهای پیام/ک

اضافه کردن دیدگاه جدید