یک روز به یادماندنی از "سرباز کوچک امام"  در نمایشگاه کتاب تهران

۱۳۹۷/۰۲/۲۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،  از اولین ساعات  آغاز کار نمایشگاه کتاب تهران، جنب و جوش فراوانی درمیان اهالی قلم به چشم می خورد و این تکاپو تا پایان روز برپایی نمایشگاه همچنان ادامه داشت چرا که  در آخرین روز  نیز،  قدم های بسیاری  از بازدیدکنندگان مشتاق را به سوی خود کشانده بود. گروهی که یا تا به  امروز فرصت دیدار از نمایشگاه را نیافته بودند و گروهی که برای چندمین بار به نمایشگاه آمده بودند و آخرین روز هم فرصت مغتنمی بود تا کم و کسری کتاب های شان را جبران نمایند.

 

 

در این میان غرفه کوچک اما با صفای موسسه پیام آزادگان  با تمثالی از "معمار کبیر انقلاب، مقام معظم رهبری و حاج آقا ابوترابی" خوش می درخشید و  حکم تقریظی که مقام معظم رهبری برکتاب ارزشمند "سرباز کوچک امام" نگاشته بودند، پای بسیاری از بازدیدکنندگانی را که با شتاب درحال عبوربودند، به ایستادن فرامی خواند و  ایستگاهی می شد برای توقفی نیم ساعته.

 

البته انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان امسال با تازه های نشر آثاری مانند "... "....ودوباره خورشید"، "لبخند گمشده"، "کلاه قرمزی ها"، "من داوود علی"، "یک بعلاوه پنج"،  "اگر می شد به بادبادک ها طناب بست"، و.... را روانه نمایشگاه کرده بود اما کتاب "سرباز کوچک امام"  در نمایشگاه کتاب امسال تهران، چون نگینی درمیان  کتاب های دیگر می درخشید و چشمان بسیاری را به خود جلب می نمود چرا که این کتاب حالا دیگر شناسنامه ای شده بود  برای شناخت ۸سال سال دفاع مقدس  و سندی بر فرهنگ مقاومت و پایداری این ملت.کتاب "سرباز کوچک امام" (ره) با تقریظ و عنایت مقام معظم رهبری، به خوبی راه خود را درمیان اهالی دانایی بازکرده است، چرا که اکثریت قریب به اتفاق مراجعه کنندگان به غرفه انتشارات پیام آزادگان  جوانان، نوجوانان، آزادگان، روحانیون و اقشار ارزشی و علاقمندان به حوزه دفاع مقدس بودند و از حق نگذریم در این میان،  حضور مسوولان غرفه نیز برجمعیت بازدیدکنندگان می افزود چرا که آنان در نهایت صبر و آرامش به معرفی جامع و کامل کتاب می پرداختند.

 

فرزانه قلعه قوند معاونت پژوهشی موسسه که در غرفه حضور دارد درباره استقبال بازدیدکنندگان از کتاب سرباز کوچک امام می گوید: خوشبختانه استقبال خوبی از کتاب به عمل آمده است و کتاب "سرباز کوچک امام" جزو پروفروش ترین کتاب نمایشگاه بوده است به طوری که بسیاری از رسانه های خبری درچندین نشست و گفت وگوی ما حضور داشتند و این اتفاق خوبی برای انتشارات موسسه فرهنگی پیام آزادگان بود.

 

 

معاونت پژوهشی موسسه پیام آزادگان اما گله ای هم از وزارت ارشاد دارد و می گوید: طی مکاتباتی که  با وزارت ارشاد داشتیم  و ایشان هم ظاهرا دستور حمایتی داده بودند  اما حمایتی از ما نشد. انتظار ما این بود که با توجه به تقریظ کتاب سرباز کوچک امام غرفه ما در ابعاد بزرگتر و همچنین محل مناسب تری واگذارمی شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد واز سویی فرصت تبلیغاتی داخل سالن بود که با توجه به هزینه هنگفت آن، جزو موانعی برای معرفی بیشتر کتاب به بازدیدکنندگان بود.

 

ایزدپناه مسوول مالی غرفه پیام آزادگان نیز درخصوص برپایی نمایشگاه و استقبال مردم از آن می گوید: به نظر من امسال نسبت به سال گذشته استقبال بیشتری از کتاب های انتشارات آزادگان صورت گرفته و کتاب سربازکوچک امام نیز با تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب اقبال عمومی را دوچندان ساخته است.

 

 

وی درخصوص کتاب نیز می گوید: کتاب سرباز کوچک امام با جذابیت خاصی که در محتوا و نوع نگارش آن وجود دارد، از هر قشری مخاطب دارد و نیاز به تعریف و تبلیغی برای این کتاب نیست زیرا مخاطب با پیش زمینه قبلی قدم به این غرفه می گذارد و خوشبختانه چنانچه درخبرها داریم کتاب "سرباز کوچک امام" به عنوان پرفروش ترین کتاب سال معرفی شده است.

وی در خاتمه می افزاید: امیدواریم در سال آینده نیز انتشارات موسسه پیام آزادگان با حمایت مسوولان و متولیان امر، برای مخاطبین بیشتر شناخته شود زیرا انتشارات این موسسه همانند خود آزادگان بسیار غریب واقع شده است.

 حضور مهدی طحانیان راوی کتاب "سرباز کوچک امام" یکی از اتفاق بسیار خوبی بود که امروز در این غرفه به وقوع پیوست چرا که بسیاری از بازدیدکنندگان نسل سومی و چهارمی که تنها  وصف رشادتهای این نوجوان ۱۳ساله  را در اسارت شنیده بودند، امروز این جوان شجاع را از نزدیک می دیدند، با او همکلام می شدند، عکس یادگاری می گرفتند و دست آخر، جملاتی بود که به یادگار از او،  زینت بخش کتاب آنان می شد و آن را در کتابخانه شخصی شان جاودانه می ساخت.

 

 

 از مهدی طحانیان می خواهم تا اگر خاطره ای از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب سرباز کوچک امام دارند بیان نماید که می گوید: ما در ۱۲بهمن ماه با تعدادی از دوستانی راویان دفاع مقدس از سوره مهر به دیدار حضرت آقا رفته بودیم و در یک جمع صمیمی با ایشان بودیم. دوستان هم یک به یک افراد را به حضرت آقا معرفی می کردند تا اینکه و نوبت به من رسید. ایشان فرمودند: بله من کتاب شما را مطالعه کرده ام که نکات بسیاری درآن وجود دارد. و ایشان یک به یک به  آن نکات اشاره می کردند و درنهایت فرمودند: آقای طحانیان من یک یادداشت هم به کتاب شما اضافه کرده ام. از دوستان پیگیری کنید که آن را به شما بدهند.  من بسیار غافلگیر و متعجب شدم و پرسیدم: کتاب سرباز کوچک امام؟ گفتند: بله کتاب سرباز کوچک امام. حس بسیار خوبی بود و مقام معظم رهبری واقعا کریمانه و حکیمانه و در اوج زیبایی تقریظ فرموده بودند.

 

 

و البته حضور ارزشمند آزاده قاسم قناعتگر راوی کتاب "یک بعلاوه پنج"  نیز درغرفه موسسه فرهنگی پیام آزادگان که از استان یزد خود را به نمایشگاه رسانده بود هم یکی دیگر از دلایل مراجعه  مشتاقانه بازدیدکنندگان بود. زیرا همکلام شدن با ایشان و دستخط یادگاری از وی، به بار ارزشی کتاب های خریداری شده مراجعین می افزود.

وی نیز در خاطره ای از کتاب "یک بعلاوه پنج" می گوید: ما یک شب در جمع خانوادگی و اقوام بودیم پسر آن خانواده که کلاس چهارم   و یا پنجم ابتدایی بود کنار من نشسته بود و از من می خواست که خاطرات اسارتم را برایش تعریف کنم. او پرسید شما کتابی هم از این خاطرات نوشته اید؟ گفتم بله. او نیم ساعتی که کنار من نشسته بود و اصرار می کرد که کتاب را به او بدهم که خوشبختانه یکی از کتابها داخل ماشینم بود و آن کتاب را تقدیم او کردم و او هم با قاطعیت می گفت: من این کتاب را تا آخر خواهم خواند و پس از پایان کتاب  نظرم را هم به شما خواهم گفت.

 

در این میان فرصتی دست داد تا با چند تن از مراجعین به غرفه هم کلام شویم:

 

حمیدرضا الباقی  کارشناس فرهنگی شهرداری شهرستان کاشان یکی از بازدیدکنندگان از غرفه پیام آزادگان است.  زمانی که از وی علت حضور خود را در این غرفه می پرسم می گوید: من تعریف کتاب"سرباز کوچک امام" را از دوستانم بسیار شنیده بودم و همچنین از زمان تقریظ رهبرمعظم انقلاب بر این کتاب، پیگیر کتاب بودم که خوشبختانه موفق به تهیه آن هم شدم.

 

محمدعلی نظریان از اعضای پرتاب ماهواره امید کشور یکی دیگر از بازدیدکنندگان از غرفه انتشارات پیام آزادگان است که  ساعتی از وقت خود را  به بازدید از نمایشگاه کتاب و غرفه پیام آزادگان اختصاص داده است. وی با افتخار می گوید: من یک ایرانی هستم و  زمان جنگ و دفاع مقدس را به درستی درک کرده ام و این که برای حفظ تمامیت ارضی کشورمان تاوان بسیاری داده ایم. فرستادن جوانان و نوجوانان به مناطق جنگی در قالب راهیان نور و استفاده از رزمندگان دفاع مقدس در مناطق عملیاتی به عنوان راوی، یکی از راه های انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل کنونی است و کتاب های دفاع مقدس نیز  بخش دیگری از آن را منعکس می کند.

 

وی همچنین اضافه می کند: جوان نیاز به خوراک فکری جدیدی دارد و امیدواریم با چنین کتاب هایی راه دفاع مقدس ثابت قدم باقی بماند.

وی در پایان انتقادی هم دارد و آن اینکه با مساعدت وزارت ارشاد، نرخ کتاب اندکی تنزل یابد تا افراد بیشتری بتوانند آن را خریداری کنند.

اما نباید از اتفاقات جالب وشیرین خریداری کتاب نیز غافل شد و آن هم خرید کتاب "سرباز کوچک امام"  از غرفه بود که دختر جوانی پس از خریداری کتاب  آن را به عنوان هدیه تولد همان دم، به دوست خود تقدیم می کند، و  یا بسیاری از آقایانی که کتاب را به عنوان هدیه  برای همسران خود خریداری می کردند  و.... این یعنی رشد و بلوغ فرهنگی جامعه.

 

 گرچه نمایشگاه کتاب تهران به ایستگاه آخر خود رسید، اما فرهنگ کتاب و کتاب خوانی همچنان چشم انتظار فرهیختگان و دوستداران دانایی است. امید است که موسسه پیام آزادگان با رسالتی که بر دوش دارد، با کتاب هایی از جنس مقاومت و ایثار هشت سال دفاع مقدس همچنان خوش بدرخشد.

 

گزارش از:صنوبر محمدی

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید