یا علی ذاتت ثبوت قل هوالله احد

۱۳۹۰/۰۴/۱۲

پیام آزادگان/ ورک شاپی با حضور جمعی از هنرمندان ایرانی در جوار حرم حضرت علی ابن ابیطالب برگزار شد.

استاد خسرو روشن، هنرمند خطاط و مدرس نقاشیخط پس از بازگشت از سفرمعنوی عتبات عالیات به خبرنگار پیام آزادگان گفت: چندی پیش ستاد بازسازی عتبات عالیات به واسطه بنیاد رودکی از هنرمندان ایرانی دعوت کرده بود تا در کارگاهی هنری در نجف اشرف شرکت کنند، بنیاد رودکی هم از هنرمندانی که می شناخت برای شرکت در این سفر معنوی دعوت کرده بود، البته استنباط من این است که خود حضرت امیرالمومنین ما را برای این سفر دعوت کرده بود.

وی افزود: در این سفر تعدادی هنرمند نقاش، خطاط و هنرمندانی که در حوزه نقاشیخط کار می کنند حضور داشتند و طی سه روز، ورک شاپی را از هنر ایرانی برگزار کردند.

روشن تصریح کرد: من به دلیل فعالیت های هنری با هزینه بنیاد رودکی سفرهای خارجی بسیاری رفته ام و نمایشگاه های فراوانی از آثار قرآنی ام را در نقاط مختلف دنیا برگزار کرده ام، اما یک سفر با هزینه شخصی به مدینه منوره داشتم، اما یک لحظه سفر مدینه را نمی توان با هیچکدام از سفرهای خارجی دیگر مقایسه کرد.

این هنرمند خطاط با اشاره به عظمت بارگاه حضرت علی خاطرنشان کرد: در این سفر به محض این که به نجف اشرف رسیدم و متعاقب آن کربلا را زیارت کردم، یاد حدیث قدسی افتادم که می فرماید: «لولا علی لما خلقتکما» و حدیث قدسی دیگری که خطاب به حضرت امیر می فرماید: «لولاک لما خلقت الافلاک». در مدینه غربت حضرت رسول را دیدم و در عتبات هم عظمت حضرت امیر و امام حسین را نظاره کردم و در مقابل این عظمت سجده شکر به جای آوردم.

وی در خصوص کارگاه های هنر ایرانی در نجف اشرف ادامه داد: برگزاری این نمایشگاه بسیار شتاب زده بود و واقعا هیچکدام از ما نفهمید که چگونه این اتفاقات افتاد و چگونه این چند روز بر ما گذشت، هنوز هم کسی متوجه نشده است. ضمن این که فضایی را که برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته بودند فضای مناسبی نبود، دو طرف آن باز بود و از دو طرف باد شدیدی می آمد به نحوی که ادامه کار را برای ما سخت کرده بود و حتی به دلیل وزیدن باد شدید اتفاقاتی هم برای هنرمندان حاضر در این مجموعه افتاد.

استاد روشن در پایان گفت: در مجموع، در این نمایشگاه دو اثر خلق کردم که به موزه حضرت امیر در حرم اهدا شد. یکی از آن ها از فرمایشات حضرت علی بود که فرموده اند: انت کما احب و اجعلنی کما تحب وتابلوی دیگری هم که تحریر کردم شعری بود در وصف مولای متقیان علی:
یا علی ذاتت ثبوت قل هوالله احد
نام تو نقش نگین امر الله صمد

لم یلد از مادر گیتی ولم یولد چو تو
لم یکن بعد نبی، مثلت له کفوا احد

گفتنی است استاد خسرو روشن یکی از اساتید خطاطی و نقاشیخط است که مجموعه نفیسی از تابلوهای خود را به آثار مربوط به فرهنگ ایثار و آزادگی اختصاص داده است، این مجموعه تحت نام چهل چراغ در حال کامل شدن است و در سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی از آن رونمایی خواهد شد.

انتهای مصاحبه