گفت وگویی با روحانی آزاده حجت الاسلام محمدرضا دایی موسس"دارالتحفیظ" کرمان + تصاویر

۱۳۹۷/۱۱/۰۸
برنامه های آزادگان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، گزارش و گفت وگویی با روحانی آزاده حجت الاسلام محمدرضا دایی موسس"دارالتحفیظ" کرمان که در سفر استانی یکی از مدیران موسسه پیام آزادگان صورت گرفت

 

سفر  یکی از مدیران موسسه پیام آزادگان به استان کرمان به منظور دیدار با آزادگان سرافراز استان و همچنین علاقه و توجه ایشان به "قرآن کریم"بهانه ای بود تا با حضور در مجموعه قرآنی "دارالتحفیظ" این استان به دیدار روحانی جلیل القدر آزاده  حجت الاسلام محمدرضا دایی برسند واز نزدیک شاهد فعالیت های این مجموعه قرآنی باشند.

  جالب است بدانید که پس از گذشت ۲۷سال از مدیریت روحانی آزاده حجت الاسلام دایی در مجموعه "دارالتحفیظ،" ایشان هنوز دفتری برای خود در این مجموعه ندارند و بنا بر گفته خود ایشان، روحیات وی با پشت میزنشینی سازگار نیست و بنابه خواست ایشان تا زمانی که مجموعه نیاز به فضایی برای کلاس آموزشی و یا مکانی برای همکاران برای طراحی کامپیوتری در این مرکز احساس شود، از این مورد صرف نظر شده است.

 

 با تکریم و سپاس از خدمات این فعال قرآنی، آنچه می خوانید ماحصل و عصاره این گفت وگوست که از نظرتان می گذرد:

 

پیام آزادگان:  حاج آقا با تشکر از  زحمات جنابعالی، لطفا بفرمایید مجموعه "دارالتحفیظ" از چه سالی و با چه هدفی راه اندازی شده است؟بسم الله الرحمن الرحیم. این دارالتحفیظ از سال ۱۳۷۱ تاسیس شد و از آنجایی که بنده دراسارت قرآن را حفظ کرده بودم پس از بازگشت به

ایران دیدیم که متاسفانه در مراکز قرآنی،روی مسئله  حفظ قرآن کریم کار زیادی صورت نگرفته است بنابراین کار را ابتدا از منزل شخصی خود  دو روز در هفته که صبح و عصر قرآن آموزان دختر و پسر و عصرها هم  آموزش بانوان آغازشد و پس از آن در یک محل استیجاری کار روخوانی، روانخوانی، حفظ،  صوت و لحن، تجوید و تفسیر را دنبال نمودیم و هم شیفت صبح و هم شیفت بعدازظهر مرتبا درب مجموعه برای قرآن آموزان باز بوده تا اینکه حدود دوازده - سیزده سالی هم هست که قطعه زمینی از سوی خیرین به مجموعه اهدا شده که  با کمک های مردمی در چهارطبقه ساخته شده و تمامی کلاسها به ساختمان اصلی انتقال یافته است.پیام آزادگان: لطفا درخصوص آموزش رده های سنی و تحصیلی قرآن آموزان هم توضیحاتی را بفرمایید؟این کلاسها شامل  آموزش نماز، قرآن و امور تربیتی  شامل دختران و پسران است.گروه اول تحت آموزش، نونهالان قرآنی هستند که شرایط سنی آنها ۴سال کامل تا پیش دبستانی است که از صبح تا ظهر به طور کامل در این کلاسها شرکت می کنند و دوره زمانی آن هم از اول مهرماه تا اواسط  یا پایان خردادماه ادامه دارد.

محور اصلی آموزش این گروه ابتدا نماز سپس قرآن و امورتربیتی است که این سه موضوع در قالب کاردستی، شعر، نقاشی و سرود که برای این سنین هم جذابیت دارد تدریس می شود. ازسوی دیگر آشنایی این گروه سنی، با مناسبت ها واعیاد مختلف اعم از ملی، مذهبی و آیین های سنتی است که برای مثال درقالب جشن پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر و توزیع پرچم انجام می پذیرد که کودکان با خانواده هایشان در این قبیل مراسم حضور می یابند.همانطور که قبلا عرض شد، نونهالان قرآنی از ۴سالگی کامل تا زیرمقطع ابتدایی، میانگین ۲۰تا۳۰ سوره قرآن کریم را حفظ می نمایند. درخصوص نماز نیز باید عنوان کنیم نحوه آموزش نماز به نونهالان به قدری صحیح است که زمانی که دانش آموز وارد مقطع ابتدایی می شود، علاوه بر نماز، اذان و اقامه، شاید به جرات می توان گفت نماز او از یک دانشجو صحیح تر و کامل تر است.  مسیله بعدی، آموزش فرمول نمازجماعت به این کودکان است که برای تمرین، هفته ای یک روز نماز را به جماعت برگزار می کنند به این شکل که  یکی از همین کودکان امام جماعت، دیگری مکبر و.... می شود.

 

کار زیبای دیگری که این مجموعه انجام داده دوختن عبا برای قرآن آموزان پسر و  چادر بسیار زیبا برای قرآن آموزان دختر می باشد. آنچه که در این مقطع سنی اهمیت بسزایی دارد آموزش تربیتی این گروه سنی است که درقالب نظافت، احترام به پدر و مادر، کمک به همنوع و بسیاری آموزه های اساسی که یک انسان باید در طول زندگی فرابگیرد که آن هم در قالب شعر، کاردستی، نقاشی به این عزیزان آموزش داده می شود که این افراد با این پیش آموزه ها وارد دبستان می شوند.

 

 

 گروه دوم شامل قرآن آموزان مقطع دوم دبستان تا پایان دبیرستان را شامل می شود که هفته ای دو روز در این مجموعه کلاس دارند. ساعت های عصر آنان طوری تنظیم شده که با درس های مدرسه آنها تداخلی نداشته باشد. استقبال هم به حدی است که تمام کلاس های ساختمان مملو از شاگرد است.

این  آموزش در سطوح مختلف روخوانی سطح ۱و۲، روانخوانی سطح ۱ و ۲،  ترتیب مقدماتی ۱ و۲و، سطح ۱و۲ و عالی بعلاوه صوت و لحن را شامل می شود که دانش آموزان همزمان دراین مجموعه در کلاس های جداگانه و زیر نظر اساتید مجرب آموزش داده می شوند. افرادی هم  که تمایل به حفظ قرآن کریم  داشته باشند (زیرا حفظ یک جریان کاملا آزاد است و از سویی بارسنگینی دارد و برای روی آوری دانش آموزان به اصل جریان قرآن، ما هم حفظ قرآن را در حاشیه قرار داده ایم) این برنامه روزهای شنبه و چهارشنبه هرهفته برای پسران دختران دایر است. 

کار جالب دیگری که این مجموعه انجام داده و بسیار حایزاهمیت است آن که ارتباط مستقیم "دارالتحفیظ" با  والدین قرآن آموزان است.  به طوری که در همین مکان هرماه جلسه ای با حضور اساتید بانوان با مادران آموزان که گاها به تعداد ۲۰۰ مادرمی رسد این برنامه به صورت منضبط و مستمر برگزار می شود که شامل موضوعات به روز جامعه برای مثال بحث "سن جنسی" که به لحاظ موضوعی  این روزها سروصدای بسیار درجامعه و فضای مجازی  ایجاد کرده یکی از موضوعاتی است که در زمینه تربیتی از سوی این مجموعه دنبال می شود.

ذکر این نکته ضروری است که اصلی ترین مزیتی که این مجموعه دارد آن است پدر و مادری که دو و یا سه فرزندشان در این مجموعه هستند و یکی کلاس روخوانی می رود و دیگری صوت و لحن، نیازی نیست دو یا سه روز در هفته به این مرکز مراجعه نمایند و همان یک روز کافی است که هرسه فرزند آنها یک روز در این کلاس ها حضور می یابند و این هم برای دختران و هم پسران یکسان است.

گروه سوم قرآن آموزان مقطع دبیرستان به بالاست که خاص آقایان و بانوان است که از سنین ۱۷تا۴۵ سال را شامل می شود.  عمده کار برای این گروه آموزش، حفظ و تفسیرقرآن کریم است که کلاس های دایر در این مجموعه دو روز در هفته است.آخرین گروه آموزشی نیز، افراد گروه سنی ۴۵ تا ۷۰سال به بالا را شامل می شود و شاید یکی از اعجازهای قرآن باشد آن است که چیزی حدود ۳۰۰ نفر از بانوان مقطع بالای ۵۰ تا۶۰ سال که  بی سواد مطلق و توانایی خواندن و نوشتن آنها درحد صفربود  هم اینک به لطف خدا توانایی خواندن قرآن را فرا گرفته اند. شاید باور آن دشوار باشد که بعضی از این افراد حتی به مرحله تجوید قرآن نیز نایل شده اند.قابل ذکر است تمامی این برنامه ها به صورت مدون، مکتوب و چاپ شده درقالب جزوات و کتاب هرساله اجرایی است.پیام آزادگان: این مجموعه تاکنون چه تعداد خروجی داشته است؟این مجموعه با  تعداد ۱۵۰-۱۶۰نفر از نونهالان قرآنی پیش دبستانی آغاز به کارکرده که امروز تعداد آنها به ۲۳۰ نفر رسیده استکه در ابتدای ثبت نام برای هر نوآموز کارت صادر می شود که همگی این کارتها به صورت منظم و مرتب در بایگانی این مجموعه موجود هست. بانوان بزرگسال هم تعدادشان متغیر است اما تا به امروز ۸۰ نفر درکلاسها حضورمستمر دارند. البته قابل ذکر است که ما کمی دیر به فکر گرفتن آمار افتادیم  و درحال حاضر ۶یا۷ سال است دفتری را تشکیل داده ایم بنابراین آماری که ارایه می شود براساس کارت های ثبت نام موجود درهمین دفاتر هست. بنابراین بااطمینان عرض می کنم با آمار مکتوب، تاکنون میانگین ۱۵۰۰۰کلاس در بخش های مختلف در این مجموعه برگزار شده است .

.

پیام آزادگان: استقبال قرآن آموزان و خانواده ها از این دارالتحفیظ چگونه است؟۲۵سال پیش زمانی که ما این برنامه ها را آغاز کردیم هیچ الگویی برای برنامه هایمان نداشتیم و این مجموعه، اولین مجموعه ای بود که آغاز به کار کرد. البته کارهای کوچکی در استان قم انجام شده بود اما از نظر فنی از سوی آموزش و پرورش ایراداتی بر آن وارد شده و لذا کار تعطیل شده بود. بنابراین ما کار را از صفر شروع کردیم و متوجه شدیم که آموزش های خوبی ارایه شده است زیرا با ورود این کودکان به مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، نمرات خوبی را از این گروه شاهد بودیم به طوری که چندی پیش درسفری که به تهران داشتیم یکی از مسافرینی که با ما درهواپیما بود عنوان می کرد که فرزند من رتبه خوبی کسب کرده و این را مدیون زحمات "دارالتحفیظ" هستیم.

البته ذکر این مورد الزامی است که بدون هیچ تبلیغاتی در این زمینه، بحمدالله استقبال خانواده ها از این مجموعه بسیار عالی بوده است به طوری که سال گذشته ما حدود ۶۰۰ نفر را به علت کمبود جا نتوانستیم پوشش بدهیم.پیام آزادگان: شهریه ای هم بابت این کلاسها دریافت می شود؟بله اما بسیار ناچیز و طبق همان شهریه ای که آموزش و پرورش تعیین کرده برای هر قرآن آموز هر ترم حدودا ۶۰هزارتومان. با این تفاوت که مربیان آموزشی اکثرا به طور افتخاری در این مجموعه فعالیت می کنند و هزینه ای هم که از قرآن آموزان دریافت می شود در قالب سفرهای زیارتی طی اقامت۷ -۸ روزه به مشهدمقدس با بهترین امکانات و بدون دریافت هیچ هزینه ای از مربیان،  به این عزیزان اهدا می شود و ازسویی برای قرآن آموزانی که تلاش بیشتری دارند در قالب کارت های امتیازی که دریافت می کنند جوایزی برای آنان نیز درنظر گرفته می شود و خلاصه کلام آن که هزینه ای که دریافت می شود بازهم برای خود این عزیزان به مصرف می رسد.

آنچه درپایان این گفت وگو جالب بود بازدیدمان از مجموعه "دارالتحفیظ" کرمان بود که با حضور مربی و با اجرای زیبای نونهالان قرآنی یادگیری اسامی چهارده امام معصوم(ع)درقالب شعری بسیار پرمغز و زیبا و تاثیرگذار که در نوع خود بی نظیر و یا کم نظیر می نمود.

 

 

* آ 

گزارش : صنوبر محمدی 

اضافه کردن دیدگاه جدید