گفتگو سردار صفوی و سردار کارگر با خبرنگار موسسه پیام آزادگان + تصاویر

۲۰۱۸/۰۲/۰۲
در حاشیه هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، در حاشیه هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس سردار صفوی و سردار کارگر با خبرنگار موسسه پیام آزادگان گفتگو کردند .

سردار صفویی در حاشیه این جلسه گفت :  کتابهای برگزیده دفاع مقدس بسیار خوب هستند ، من بعضی ها را خوانده بودم انصافا اگر ما بتوانیم  حماسه ۸ سال دفاع مقدس را که تضمین کننده ۸۰سال امنیت ملی ایران را بتوانیم  بنویسیم و به تصور بکشیم یک رسالتی است برای همه هنرمندان واندیشمندان ما و همه کسانی که دلسوز ملت ما هستند واگر بتوانیم این حماسه را به ملتهای که بدنبال استقلال و آزادی میگردندانتقال دهیم  این حماسه را به مردم عراق وسوریه ومردم یمن برسانیم رمز پایداری ، مقاومت و رمز آزادی ملتها را و رمز ایستادگی در مقابل ظلم  و ایستادگی در مقابل آمریکا وصهیونیستها را که این بالاترین ارزش وبالاترین فرهنگی است که ما میتوانیم به ۵۷کشور مسلمان جهان و یک میلیارد وششصد میلیون نفر مسلمان جهان این فرهنگ را انتقال بدهیم .

وی در مورد کتاب شوق وصال گفت : برای این کتاب شروع کردیم به جمع کردن که شش ماه طول کشید وپای هر کدام از این عکسها اسم این عزیزان را با تاریخ نوشتیم  یک خاطره هم نوشتیم  یادم هست یکبار رفتم منطقه شوش تعدادی بسیجی بودند که یکی از آنها با دمپای بود یکی مثلا بلیزش با شلوارش متفاوت بود بلند هم بود من کنار این عکس نوشتم که "چه کسی باور میکرد لشکریان مجهز صدام را این بسیجیان با این لباس با این قیافه شکست بدهند واین بسیجیان ایران را نجات بدهند" کنار هر کدام از عکسها خاطراتی نوشتم این گتاب را خودم انتخاب کردم به اسم شوق وصال حقیقتا هم در شوق وصال یاران شهید و هم در شوق وصال خداوند متعال به سر میبریم .

سردار صفوی با اشاره به برگزیده شدن کتاب شوق وصال گفت : این کتاب را باغ موزه چاپ کرد الان سه سال هست که از ان میگذرد من اطلاع نداشتم ظاهرا بعنوان کتابی که برگزیده شده انتخاب کردند که هم از باغ موزه  وهم سازمان حفظ آثارونشرارزشهای دفاع مقدس تشکر میکنم .

سوال پایانی : نوشتن در حوزه  ادبیات دفاع مقدس چقدر در این حوزه  به شناخت جوانان کمک میکند؟

سردار صفوی در این مورد اظهار داشت : الان زمانی است که مردم ما با هنر واین شبکه های ارتباطات وفناوری های جدیدی که مطرح شده  ارتباط دارند ، اگر ما بتوانیم هنر های تجسمی و عکس ، کتاب و فیلم و ارشیو دفاع مقدس را تقویت کنیم .

آرشیو جنگ جهانی در آمریکا به طول ۱۶ کیلومتر

وی عنوان کرد :  آرشیوی که امریکاییها از جنگ جهانی دوم فیلم تهیه کردند ۱۶ کیلومتر آرشیوفیلم امریکای از جنگ جهانی دوم بود ، خدا وکیلی ما از این ۸ سال دفاع مقدس که طولانی ترین جنگ در قرن بیستم بود ما توانستیم یک کیلو متر فیلم بسازیم ؟

سردار صفوی در ادامه گفت : ملتهای که حماسه ها ی خودشان را با قهرمانان حماسه ساز خودشان را فراموش کنند ملتهای که باورها وفرهنگهای خودشان را فراموش کنند ملتهای که تاریخ خودشان را فراموش کنند مجبور به تکرار تاریخ خواهد شد  این دفاع مقدس تضمین کننده ۸۰ سال امنیت کشور ماست امیدواریم کسانی که در این حوزه های کار میکنند بیشتر بنویسند دولت ما ودستگاهای فرهنگی ما هم حمایت کنند

 

 

افتتاح ۱۰ موزه دفاع مقدس در دهه مبارک فجر 

سردار کارگر : در رابطه با ادبیات کتاب  اگر خودمان را مثل رزمندگان باور بکنیم یعنی اگر نویسندگان کسانی که دست به قلک هستند مثل رزمنده ها فکر کنند و مثل آنها عمل کنند هم از نظر کیفی وهم از نظر کمی در حوزه کتاب می توانیم توفیق داشته باشیم . مقام معظم رهبری در بجنورد راجع به کتابهای دفاع مقدس گله ای کردند ایشان فرمودند : دو جنگ شمال وجنوب آریکا صد هزار کتاب و روان در آن بوده . جنگ شمال وجنوب امریکا زیاد در تاریخ خودش نشون نداده چرا ما نمی توانیم تین کار وبکنیم ما در دوسال گذشته نشان دادیم که به اندازه بیست سال میتوانیم کار کنیم در خود بنیاد حفظ آثار وارزشهای دفاع مقدس از سال ۷۴تا ۹۴ یعنی بیست سال گذشته  ۷۰۰ عنوان کتاب داشتیم ولی در سال ۹۴ و ۹۵ توانستیم ۱۲۰۰ عنوان کتاب به چاپ برسانیم توسط همین افراد که شما در استانها می بینید ما به تعداد رزمند ها مان می توانیم کتاب داشته باشیم به تعداد جانبازان وشهدا  و خانواده های شهدا می توانیم کتاب داشته باشیم مثلا نمونه همین کتاب پای که جا ماند خاطرات سید ناصر حسینی یک رزمنده بسیجی ببینید چطور امد وجا افتاد بنظرم همه دستگاههایی دولتی ومجلس به این امر عنایت داشته باشند همه فرمایشات مقام معظم رهبری که در دیماه فرمودند ما باید حض این پیروزی را مردم ۱۰۰تا ۲۰۰ سال ببرند یعنی دوقرن خوب این کار نیاز دارد همه بیان توی میدان از جمله هنرمندان بنظر من ما نیایم برای اینکه کتابها نوشته نشود موضوع کیفیت را مطرح کنیم بذاریم  کمیت کتابها بالا برود بعد سطح بندی کنیم همین کار که در کشور کردیم ان را سه سطر کردیم الف، ب ، ج  . الف ملی هست" ب "منطقه ای و ج استانی هست که ما این کار را انجام دادیم . آماری الان که ما داریم تقربیا ۱۶۰۰۰هزار کتاب در حوزه دفاع مقدس که بچاپ رسیده است  .در  برنامه ششم وهفتم امیدواریم ۱۰۰۰۰هزار عنوان کتاب به این عدد ما در حوزه بنیاد حفظ اثار وارزشهای دفاع مقدس اضافه کنیم . همه حوزه های مجلس ،  آموزش پرورش ، سازمان تبلیغات این کار را انجام بدهند. و یکی هم توجه به این است که ما این حوزه را از حوزه دولتی جدا کنیم وببریم موسسات مرد م نهاد به مردم و این مؤسسات اعتماد کنیم . ما فقط نظارت کنیم ،مقام معظم رهبری مأموریتی که این بنیاد دادند که از تعریف جلوگیری بشودولی در مورد چاپ کتاب و بتوانند کتابها را تألیف کنند ما محدودیت نداریم من همین جا اعلام میکنم  که دوستان در استانها در شهرستانها و روستاها اگر خاطراتی دارندو  بتوانند این خاطرات در غالب شفاهی  بازگو کنند ما آمادگی داریم در همه استانها این کار انجام دهیم و مطلب دیگر اینکه ما ۱۰ موزه دفاع مقدس در دهه فجر افتتاح میکنیم. واین خود موزهها و مراکز فرهنگی می تواند باتق همین نویسندها شود در۱۰  استان کشور با حضور ریاست جمهوری از همین مکان افتتاح میشوند .

 

 

* آ 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید