گفتگو با وکیل موسسه پیام آزادگان در رابطه با اعاده به خدمت آزادگان

۱۳۹۶/۱۲/۱۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، به دلیل سوالات زیادی که آزادگان عزیز در رابطه با ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان داشتند بر آن شدیم تا گفت و گویی با آقای نجف نیا وکیل موسسه پیام آزادگان داشته باشیم.

 

 قابل ذکر است ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان مصوب سال ۱۳۶۸ است و در ماده ۱۳ مقرر شده استمدت اسارت برای عموم آزادگان اعم از اینکه قبل از اسارت در دستگاهها شاغل بوده و یا بعد از اسارت شاغل شوند با تمایل آنان به ازاء هر یک سال اسارت دو سال به عنوان سابقه خدمت رسمی و مرتبط تلقی می‌گردد و از هر لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت و دستگاه ذینفع موظف است کسورات بازنشتگی را در قانون بودجه سال بعد پیش بینی و به صندوق‌های بازنشستگی ذیربط پرداخت نماید .

در ادامه گفتگویی که با آقای نجف نیا در این رابطه داشتیم را با هم می‌خوانیم:

 

آقای نجف نیا: لطفا در مورد قانون اعاده به خدمت آزادگان توضیحاتی را ارائه بفرمائید.  

ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان سرافراز به کشور در سال ۱۳۶۸ یک مقرره ای را منظور نمود که در واقع آزاده هایی که قبل و بعد از دوران اسارت در دستگاهی مشغول به کار بوده اند، می‌توانند با تمایل خود،  سنواتشان را دو برابر محاسبه کنند و زودتر از موعد بازنشست شوند.

خیلی از آزاده‌ها به دلیل اینکه پیش بینی می‌کردند نمی توانند کار کند از این قانون استفاده کردند .ولی بعضی از دستگاه‌ها بدون تمایل خود آزاده، سنوات آنها را در برابر محاسبه می‌کرد و میگفت الان ۳۰ سال خدمت شما کامل شده و باید بازنشست شوید .

سبقه این مورد از دهه ۷۰ به بعد یعنی ۷۸-۷۹ شروع شد .ابتدا معاون اول رئیس جمهور آقای داودی در دولت دکتر احمدی نژاد، بخشنامه کردند که آزادگان می‌توانند  به خدمت بازگردند .

زمان آقای داودی یک بخشنامه آمد که دستگاه‌ها ملزم هستند آزادههایی که با توجه به ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان بازنشسته شده اند را مجددا به کار بازگردانند .

ولی بدلیل اینکه بخشنامه بود دستگاه‌ها به سختی اجرا می‌کردند و به همین دلیل این را در قانون برنامه پنجم توسعه  سال ۹۰ پیش بینی کردند که در برنامه پنجم توسعه ماده ۴۴ بند "ک" آمده است: آزادگانی که بدلیل استفاده از دوبرابر شدن سابقه اسارت زودتر از خدمت ۳۰ سال بازنشست شده اند می‌توانند با بازگشت به خدمت ۳۰ سال خدمت خود را تکمیل نموده و سپس با لحاظ  سوابق اسارت به بازنشستگی نائل آیند و نمایندگان مجلس این مقررات را با توجه به درخواست‌های زیاد آزادگان به تصویب رساندند .

 

لطفا بفرمائید این قانون چه ایراداتی داشت ؟

 ایراداتی داشت که بعدا در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ماده ۶۰ گنجانده شد، اما باز همان هم ایرادات را داشت از جمله اینکه مشخص نکرده بودند که تکلیف این سنوات پایان خدمت که به آنها پرداخت شده چه می‌شود و آزادگان باید آنها را برگردانند یا برنگردانند ؟؟

دستگاه‌های دولتی به ۳ روش عمل می‌کردند. بعضی از دستگاه‌ها می‌گفتند آزاده ای که میخواهد دوباره مشغول به کار شود باید سنوات را برگرداند. بعضی از دستگاه‌ها هم گفتند به صورت اقساط از حقوقشان کسر میشود. بعضی از دستگاها هم میگفتند نیازی نیست برگردانند. مشخص نبود در واقع چکار می‌کنند.

یک بحث و ایراد دیگر که آن قانون داشت این بود که علی الخصوص ماده ۶۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، که به صراحت کلمه بازنشستگی را نیاورده بود و گفته بود اشخاصی که قطع همکاری می‌کنند می‌توانند اعاده به خدمت شوند از واژه قطع همکاری به جای کلمه بازنشستگی استفاده کرده بود.

 

در ماده ۶۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران آمده است: دستگاه‌های موضوع ماده ۲ این قانون مکلفند حسب درخواست جانبازان و آزادگان که قبل از تصویب این قانون در خدمت این دستگاه بوده و قطع همکاری نموده صرفاً برای یکبار نسبت به اعاده به خدمت آنان اقدام نمایند.

 

 اگر دستگاهی با اعاده به خدمت موافقت نمی کرد آزادگان چه می‌کردند؟ 

 اگر دستگاهی با اعاده به خدمت موافقت نمی کرد، یک راهی وجود داشت که ایثارگران، به کمیسیون ماده ۱۶ قانون تسهیلات استخدام اجتماعی جانبازان که مرجع رسیدگی به تظلمات ایثارگران، جانبازان و آزادگان است و در بنیاد شهید هست مراجعه کنند و طرح شکایت می‌کردند   .

متاسفانه چند مورد که در سال ۹۱-۹۲ به کمیسیون ماده ۱۶ مراجعه کرده بودند، شکایت آزادگان را رد کرده بود به این دلیل که در قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران گفته شده قطع همکاری در بازنشستگی، قطع همکاری نیست به نوعی در واقع ایشان از دستگاه حقوق میگیرد و قطع همکاری صورت نگرفته است و کسانی که بازخرید شدند در واقع از دستگاه رفته اند مشمول آنها می‌شود.

 چند نفر از آزادگان به ما مراجعه کردند و ما یک لایحه ای نوشتیم و به این تصمیم کمیسیون ماده ۱۶ به دیوان عدالت اداری اعتراض کردیم و دیوان عدالت اعتراض ما را پذیرفت و گفت دستگاه موظف به بازگرداندن آنهاست و این قطع همکاری مشمول بازنشستگان هم می‌شود .

قانون برنامه پنجم توسعه یک ایراد دیگر هم داشت. در این قانون عنوان نمیکرد اگر شخص آزاده ای میخواهد به خدمت بازگردد، آن سنواتی که در واقع دو برابر محاسبه شده یک برابرش حذف میشود یا خیر؟ یعنی سنوات ارفاقی حذف میشود سنوات اسارت جز سنوات خدمت حساب میشود یا نه ؟

این جا هم اختلاف بود. آزاده ای که ۱۰ سال اسیر بوده، اگر ۱۰ سال در دستگاهی خدمت میکرد با این ده سال اسارتش میشد ۲۰ سال و بازنشسته میشد. بعضی دستگاه‌ها پیش بینی نکرده بودند اگر بخواهند به خدمت برگردد آیا ده سال اسارتش هم جز خدمت حساب میشود و ۲۰ سال برایش محاسبه میکنند و یا نه ۱۰ سال باید محاسبه کنند .که البته در قانون ششم نیز به این مورد اشاره ای نشده است.  

 

آیا این ایرادات رفع شده است ؟

 در قانون برنامه ششم توسعه در ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص جانبازان بند جداگانه ای آمده است .

بند "چ" ماده ۸۷ در خصوص جانبازان و بند " ز" ماده ۸۷ در خصوص آزادگان می‌باشد.

در بند " ز" آزادگانی که به دلیل استفاده از دو برابر شدن سابقه اسارت زودتر از خدمات ۳۰ سال بازنشست شده اند می‌توانند برای یک بار و با رعایت شرایط سنی زیر ۶۵ سال با بازگشت به خدمت حسب مورد ۳۰ یا ۳۵ سال خدمت خود را تکمیل کنند و سپس با لحاظ عین سوابق اسارت به بازنشستگی نائل آیند.

در این ماده اولاً شرط سنی را گنجانده و گفته آزادگان باید زیر ۶۵ سال باشند که درخواست اعاده به خدمت دهند و صراحتاً عنوان نموده که بازنشسته باشند و یک تفاوت دیگر که با قانون سابق دارد حسب مورد ۳۰ یا ۳۵ سال خدمت خود را تکمیل کنند .

 

 

آیا تفاوتی بین آزادگان با مدارک بالاتر وجود دارد ؟

در بند الف ماده ۱۰۳ اصلاحی قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است: «ایثارگرانی که به موجب قوانین و مقررات مربوط از امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردارند، با داشتن مدرک کارشناسی، مشمول حکم این ماده می‌باشند و می‌توانند تا ۳۵ سال خدمت نمایند.»

بالطبع جانبازانی که دارای مدرک لیسانس هستند از مزایای شغلی درجه بالاتر بهره مند میشوند و با مدرک فوق لیسانس می‌توانند تا ۳۵ سال خدمت کنند از همین جهت است که ۳۰ یا ۳۵ سال خدمت خود را در این ماده آورده است .

 آزاده ای که لیسانس دارد می‌تواند به خدمت برگردد و ۳۵ سال خدمت کند .یک مورد دیگر هم که در واقع ایرادی بود که در قانون برنامه پنجم توسعه وجود داشت ولی در قانون برنامه ششم برطرف شد، بحث سنوات بود که در تبصره بند " چ" ماده ۸۷ در صورت دریافت پاداش پایان خدمت در بازنشستگی اول، پاداش مذکور مربوط به آن سنوات،  مجدداً به این افراد تعلق نمیگیرد. در واقع بحث را روشن کرده است زیرا سنواتی که ابتدا آزاده دریافت کرده و بازنشست شده دیگر نیاز نیست برگرداند و آن سنوات متعلق به سابقه خدمتش است.

 از این به بعد در واقع هر چند سالی می‌تواند در بازنشستگی دومش سنوات به آن تعلق گیرد .

این خیلی خوب بود و در واقع جلوی اختلاف سلیقه در دستگاه را می‌گرفت ولی بازهم یک سری ایراداتی در همین قانون وجود داشت. مشخص نکرده بود دستگاه‌های مشمول این قانون چه دستگاه هایی هستند؟

در راستای اصل چهل و چهارم قانون اساسی برخی از  دستگاه‌های دولتی واگذار شده به بخش خصوصی و بعضی‌ها ادعا میکنند نه دولتی هستند و نه خصوصی.هر جا به نفعشان هست می‌گویند دولتی و هر جا که به نفعشان نیست میگویند خصوصی هستیم.

 آزاده ای در بانک صادرات کار می‌کرد و بازنشست شده الان در خواست اعاده به خدمت داده است که بانک گفته است به استناد این که بانک صادرات خصوصی شده ما نمی توانیم شما را اعاده به خدمت کنیم و نمی توانیم موافقت کنیم.

 در قانون بودجه سال ۹۳ پیش بینی شده بود که کلیه دستگاه هایی که در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار میشوند مکلفند قوانین ومقرارات مربوطه با ایثارگران را رعایت کنند.

 قانون بودجه برای هر سال جداگانه تصویب می‌شود و این جزء احکام دائمی قانون بودجه نبوده است و فقط شامل  همان سال میشود.

به نظر بنده بهتر بود در قانون ششم توسعه و یا حداقل در احکام دائمی برنامه‌ها گنجانده میشد که دستگاه‌های مشمول، مکلف به رعایت این موارد می‌شدند.

 یک بحث دیگر هست که بخش خصوصی را تعیین تکلیف نکردند و این ابهام وجود دارد و این را  مسکوت گذاشته اند. حالا نظر بنده این است که به توجه به قانون اعاده به خدمت مشمول آزادگانی که در بخش خصوصی فعالیت می‌کردند،تاکید میکنم با توجه به قوانین و مقررات مشمول این دسته از آزادگان نمی شود. فقط دستگاه هایی که در واقع دولتی بودند و حتی آنهایی که بر اساس اصل ماده ۴۴ قانون اساسی خصوصی شدند مشمول این دو دسته می‌شود و در قانون برنامه ششم به آن اشاره ای نکرده اند و این یکی از ضعف هاست .

بحث این است که دستگاه اعاده به خدمت را می‌پذیرید و مشکلی ندارد که آزاده به خدمت برگردد، ولیکن علیرغم اینکه قانون به طور ضمنی به آن اشاره کرده ولیکن دستگاه‌ها می‌گویند به طور مثال آزاده ای که ۱۰ سال اسارت دارد وقتی برمی گردد به خدمت ۱۰ سال هم سابقه خدمت دارد جمعا بعضی از دستگاه‌ها سابقه خدمتیش را می‌زنند ۲۰ سال و بعضی از دستگاه‌ها میزنند ۱۰ سال و بعضی هم یک برابر محاسبه می‌کنند.با توجه به قانون دستگاه ملزم هست که خدمت واقعی اش را محاسبه کند .

خدمتی که در دستگاه کرده آن ۱۰ سال را ذیل همین بند "ز" آمده حسب مورد ۳۰ یا ۳۵ خدمت خود را تکمیل کند وسپس با لحاظ عین سوابق اسارت به بازنشستگی نائل آید این در واقع در زمان اعاده به خدمت نمی خواهد عین سوابق اسارت را لحاظ کند .زمانی که می‌خواهند بازنشست شوند عین سوابق اسارت را لحاظ  کنند تا اینکه مزایای بیشتری به آنها تعلق بگیرد. به نظرم به این شکل هست باید خدمت واقعیشان را در نظر بگیرند، البته بعضی از دستگاه‌ها خدمت را در نظر نمی گیرند سنوات اسارت را هم محاسبه می‌کنند برای همین آزادگان که سنواتشان بالاست مشمول این قانون نمی شوند و نمی توانند اعاده به خدمت شوند.

 تعداد قابل توجهی از مراجعه کنندگان ما چه در سنوات قبل چه در سال جاری بازنشسته شده اند ولی به دلیل اینکه حقوقشان پایین هست، میخواهند بازگشت به خدمت داشته باشند. درخواست‌ها زیاد هست و دستگاه‌ها هم به دلیل وضعیت اقتصادی  مقاومت می‌کنند.

تعداد زیادی از آزادگان به موسسه مراجعه میکنند و ما آنها را راهنمایی می‌کنیم، دادخواست برایشان می‌نویسم و اگر نیاز باشد مشاوره هم می‌دهیم .

 

موسسه پیام آزادگان در مورد اعاده به خدمت آزادگان چه فعالیت هایی انجام داده است ؟

 موسسه مکاتباتی را با دستگاه‌های مختلفی از جمله معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای این اختلاف سلیقه‌ها در دستگاهای مختلف انجام داده است. اینکه چرا این قانون در بعضی از دستگاه‌ها رعایت می‌شود و در بعضی از دستگاه‌ها رعایت نمی شود .

 

 اخیراً با معاونت حقوقی ریاست جمهوری بنیاد شهید و معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی مکاتباتی را داشتیم و از آنها خواستیم که رسیدگی کنید و  نظر خودمان را هم دادیم .

چند هفته قبل یک کار گروهی در معاونت قوانین مجلس با موضوع اعاده به خدمت یکی از آزادها تشکیل شد که از موسسه هم دعوت کردند و ما هم حضور پیدا کردیم.  نتیجه کارگروه این بود که بله اعاده به خدمات با این شرایط که موسسه گفته مورد پذیرش قرار بگیرد و الان ما در حال رایزنی  با معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستیم که اختلاف  دستگاه‌ها  کمرنگ تر بشود و  یک وحدت رویه ای در دستگاها به وجود آید .

 

  لطفا مراحل درخواست و پیگیری آزادگان عزیز را برای اعاده به خدمت توضیح دهید.

 آزادگان سرافراز ابتدا باید به دستگاهی که در آن مشغول بوده اند یک درخواست کتبی ارائه دهند و بهتر است درخواستشان را مستند کنند به بند "چ" ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و در خصوص آزادگان بند "ز" ماده ۸۷ قانون ششم توسعه .

این دو بند در خصوص جانبازان و آزادگان برای اعاده به خدمت است این را مطالعه کنند و مستندشان را قراربدهند و یک در خواستی به دستگاه مربوطه بنویسند.

دو حالت دارد یا دستگاه می‌پذیرد این درخواست را بررسی می‌کند و می‌پذیرد که اعاده به خدمت می‌شوند و یا به هر دلیل نمی پذیرد. اگر نپذیرفت می‌توانند به کمیسیون ماده ۱۶ تسهیلات تامین اجتماعی جانبازان مراجعه کنند و یک در خواست بدهند .حالا کمیسیون در آن شهرستانی که بودند همه می‌آید به مرکز تهران این کمیسیون در تهران مستقر هست و رسیدگی میکند .

اگر رای به نفع آزاده داد باید به دستگاه متبوع مراجعه  کنند و دستگاه باید اجرا کند اگر اجرا نکنند مستنکف از قانون محسوب میشود ولی اگر در کمیسیون ماده ۱۶ به ضرر آزاده رای بدهند آزاده و جانباز می‌توانند ظرف ۳ ماه پس از ابلاغ این تصمیم به دیوان  عدالت اداری مراجعه کند و  به این تصمیم اعتراض کند .شاید در ابتدا مقاومت کنند ولی نتیجه می‌دهد .

 اگر آزاده‌ها در این مورد سوالی داشتند چگونه با شما ارتباط برقرار کنند؟

واحد حقوقی در روزهای زوج در موسسه حضور دارد و بهترین ساعت برای پاسخگویی به سوالات ساعت ۱۴ الی ۱۶ می‌باشد که باید با شماره ۸۸۸۰۷۰۱۵ و ۱۷ داخلی ۱۰۷ تماس بگیرند .

در انجام امور اعاده به خدمت روال ما به این شکل است که آنهایی که مشکل دارند برای نوشتن درخواست، در ابتدا مدارک و مستندات و درخواستشان را به هر طریق که می‌توانند،  از طریق فکس، پست و یا حضوراً  به ما برساندند  و یک شرحح ما وقع بدهند و ما به آنها مشاوره می‌دهیم و راهنمایی شان می‌کنیم.

 

انتهای خبر/ج

مصاحبه از: زهرا جوزی

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید