گفتگو با آزاده دکتر بیژن کیانی ، مدیر مسئول انتشارات پیام آزادگان

۱۳۹۶/۰۶/۱۰

 گفتگویی خواندنی با آزاده دکتر بیژن کیانی ، مدیر مسئول انتشارات پیام آزادگان انجام داده ایم که از ابتدای مسیر پر فراز و نشیب چاپ کتاب آزادگان تا مشکلات کنونی جامعه در حوزه کتاب و کتابخوانی را برایمان می گوید.

 

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، انتشارات پیام آزادگان اولین و تنها ناشر تخصصی در زمینه ترویج فرهنگ اسارت و آزادگی ست که تا کنون حدود دویست عنوان کتاب را به چاپ رسانده که در بین کتاب های متشر شده برخی کتب شاخصی هستند که یا برگزیده کتاب سال دفاع مقدس بوده اند و یا کتاب های حاوی رتبه و یا در خور و شایسته تقدیر  .

 

این انتشارات از سال ۶۹  با ورود آزادگان سرافراز به کشور کتاب های زیادی را با موضوع زندگی نامه و سخنان سید آزادگان حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی  و خاطرات جالب و بسیار خواندنی آزادگان عزیز از دوران پر رنج اما زیبای اسارت به چاپ رسانده است.

 

در ادامه گفتگویی خواندنی با آزاده دکتر بیژن کیانی ، مدیر مسئول انتشارات پیام آزادگان انجام داده ایم که از ابتدای مسیر پر فراز و نشیب چاپ کتاب آزادگان تا مشکلات کنونی جامعه در حوزه کتاب و کتابخوانی را برایمان می گوید.

 

 

 

در ابتدا لطفا چگونگی شکل گیری انتشارات پیام آزادگان را بیان بفرمائید.

انتشارات موسسه پیام آزادگان در سال ۱۳۸۴ به ثبت رسید و تا حدود دو سال در بحث چاپ کتاب هایی که آماده می شد با مشکل مواجه بودیم زیرا باید مجوز این عناوین کتاب را از انتشارت دیگر می گرفتیم و به اسم آن انتشاراتی ثبت می کردیم. در ادامه ما به این نتیجه رسیدیم که موسسه نیاز به یک انتشارات مستقل دارد که به طور خاص در این حوزه فعالیت کند و با پیگیری هایی که از طریق وزرات ارشاد صورت گرفت موفق شدیم در سال ۸۶ مجوز انشارات پیام آزادگان را از وزارت ارشاد دریافت کنیم و از آن تاریخ تمامی کتاب هایی که توسط معاونت و نشر موسسه آماده می شود در همین انتشارات به چاپ می رسد و حتی بعد از آن کتاب هایی که در انتشارات دیگر چاپ شده بود مجددا به نام موسسه چاپ نمودیم .

 

 

چه مشکلاتی در ابتدای راه انتشارت پیام آزادگان وجود داشت ؟

در حوزه نشر وقتی بحث چاپ اثری مطرح میشود اولین مشکل این است که باید بازاریابی شود و مخاطبین آن مشخص شود . از جمله مشکلاتی که در ابتدای راه وجود داشت مساله بازاریابی و ارتباط با نهاد هایی  بود که در حوزه ایثارگران فعالیت داشتند .

در آن زمان عنوان موسسه پیام آزادگان هنوز به صورت مطلوب جا نیفتاده بود و ارتباطات قوی ای شکل نگرفته بود و ما باید بخشی از وقت را صرف این میکردیم که این انتشارات را به انتشارات دیگر و کتاب فروشی های دیگر بشناسانیم چون معمولا شناخت عنوان انتشارات، در جو مخاطب اثری مطلوب دارد . بنابراین تا رسیدن به این نتیجه و شناساندن انتشارات موسسه پیام آزادگان یک مسیر طولانی ای طی شد که ما بتوانیم با مخاطبانمان در هر سنی ارتباط برقرار کنیم . زیرا ما هم در حوزه کودک و نوجوان و هم در حوزه بزرگسالان اقدام به جاپ کرده بودیم .

مشکل دیگر ما مشکل مالی بود .اعتبارات موسسه در حدی نبود که ما بتوانیم مستقل به چاپ کتاب بپردازیم، به همین دلیل ما دنبال برخی انتشاراتی های فعال در حوزه دفاع مقدس بودیم که با ما مشارکت کنند . ما در مقطعی سی کتاب آماده کرده بودیم ولی به دلیل مشکلات مالی قادر به چاپ آنها نبودیم و بنیاد شهید حاضر بود این کتاب ها را بررسی کند و در صورت قابل چاپ بودن آنها اقدام به چاپشان کند ولی باز هم زمان زیادی صرف می شد که ما این را نپذیرفتیم و این کتابها را تحت عنوان انتشارات پیام آزادگان چاپ نمودیم .

به طور کلی ما در ابتدای راه اندازی انتشارات، هم در تامین مسائل مالی مشکل داشتیم و هم در حوزه بازاریابی که در ادامه به لطف خداوند و همت دوستان این مشکلات حل شد و البته هنوز هم برخی مشکلاتی وجود دارد.

 

 

تعداد کتاب های چاپ شده تا کنون و کتاب های جدید امسال را بفرمایید و بفرمایید بیشتر در چه حوزه ای کار شده است؟

تا الان بیش از ۱۷۰ عنوان در مقاطع مختلف به چاپ رسیده که ۵۸ عنوان آن به چاپ دوم تا پنج رسیده و ۷ عنوان از این کتاب ها توسط دبیرخانه انتخاب کتاب سال دفاع مقدس عنوان کتاب های حاوی رتبه و یا در خور و شایسته تقدیر انتخاب شده اند که رتبه قابل قبولی نیز می باشد و تلاش برای ادامه چاپ کتاب ها ادامه دارد که حدود ۵ عنوان در سال جاری بتوانیم چاپ کنیم و ده عنوان دیگر هم در حال طی مراحل چاپ هستند که برای سال ۹۷ چاپ خواهند شد.

 

 

جایگاه کنونی انتشارت پیام آزادگان در میان انتشارات حوزه دفاع مقدس چگونه می باشد ؟

در مقایسه  با کتاب هایی که در رابطه با دفاع مقدس چاپ شده است دو جایگاه میتوان در نظر گرفت .اگر به حجم کتاب هایی که در حوزه دفاع مقدس چاپ شده نگاه کنیم ما در بین انتشارات بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار رتبه سوم را داریم.

اما اگر به صورت موضوعی نگاه کنیم که انحصارا در حوزه آزادگان باشدف ما رتبه اول  را داریم  .از سال ۶۹ تا کنون حدود هزار کتاب با موضوع آزادگان در کل کشور به چاپ رسیده است که از این تعداد تقریبا یک پنجم متعلق به انتشارات پیام آزادگان است که حدود دویست کتاب می باشد که این رقم در حوزه آزادگان بسیار قابل توجه است.

 

 

برنامه های آینده انتشارات پیام آزادگان چیست؟

ما تصمیم داریم همچنان به گرد آوری خاطرات آزادگان اقدام کنیم ممکن است به گستردگی سالهای اول نباشد ولی این روند ادامه پیدا خواهد کرد .

ما ممکن است در دو مقطع دیگر اقدام کنیم؛ چاپ  کتاب هایی در حوزه داستان نویسی و چاپ آثار موضوعی .

 چاپ داستان با موضوعات آزادگان در دست اقدام هست که در موسسه این داده ها گرد آوری شده و امکان دستیابی پژوهشگران به آنها وجود دارد چون ما در حوزه داستان نویسی فعلا چهار اثر داریم که این کم هست و باید باید تلاش کنیم با تشویق نویسندگان مطرح در حوزه  داستان نویسی که مخاطب بیشتری دارند در این حوزه قدم برداریم .

امام مهمتر از آن قرار است ما به سمت چاپ آثار موضوعی برویم. ما هنوز نتوانسته ایم آثاری را به چاپ برسانیم که به تحلیل موضوعات آزادگان مانند رهبری در دوران اسارت  ،چگونگی برنامه ریزی فرهنگی، ورزشی، هنری و آموزشی، نقش شکنجه در اسارت وجود منافقین در اسارت، تعاملات صلیب سرخ با سفرای ایرانی بپردازیم.

اگر برنامه ریزی های درستی صورت گیرد میتوانیم کتاب های مرجعی در این زمینه به چاپ برسانیم که در آینده این کتاب ها منشا خلق آثار دیگری شود.

 

 

نحوه تعامل انتشارات پیام آزادگان با دستگاه های ترویج دهنده دفاع مقدس به چه صورت است؟

 ما بعد از تشکیل انتشارات موسسه تلاش کردیم که ارتباط خوبی برقرار شود . با برخی نهادها ارتباطاتی برقرار شد مانند بنیاد شهید، بنیاد حفظ آثار، سازمان تلیغات اسلامی، حوزه هنری . آنها کاملا ما را میشناسند و تعاملاتی هم وجود دارد و با برخی ها هم به تفاهم نامه رسیدیم مانند بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار که در چارچوب مفاد آن تفاهم نامه ها ما می توانیم فعالیت های سازمان یافته با آنها داشته باشیم . البته تلاش برای ارتباط گیری با سایر مراکز مسئول ادامه دارد و اگر بشود در قالب تفاهم نامه یا تفافق نامه انجام شود می تواند هم در فعالیت ما اثر خوبی داشته باشد و هم در شناخت آنها درباره موضوع آزادگان.

 

 

فروش کتاب ها به چه صورت می باشد؟

امکاناتی از قبیل فضای مجازی تغییراتی در ضائقه مخاطبین بوجود آورده است . امروزه اکثرا به دنبال مطالب کوتاه میگردند.اگرچه آن جریان اصلی چاپ کتاب همچنان ادامه دارد و هنوز تحت الشعاع کامل قرار نگرفته است. این مشکل در گذشته به شکلی بوده و امروز هم به شکلی دیگرنمایان شده است.

ولی ما در گذشته در تیراژهای مختلفی کتابهایمان را چاپ می کردیم و بعد به دنبال مخاطب ان می گشتیم. اما امروز تلاش شده بر میزان درخواست مخاطبان به چاپ کتاب اقدام کنیم که این حداقل اقدامی است که میتوان در این شرایط با مشکلات کنونی انجام شود و همچنان ما بتوانیم آثاری در حوزه آزادگان به چاپ برسانیم .

 

 

حضور انتشارات در نمایشگاه به چه صورتی می باشد ؟

ما از زمان تاسیس این انتشارات در اهدافمان بوده که در نمایشگاه ها حضور داشته باشیم مخصوصا در نمایشگاه بین المللی کتاب. تا الان ما در ۳۰ نمایشگاه شرکت کردیم که از نمایشگاه بین المللی گرفته تا هفتمین نمایشگاه دفاع مقدس.

 

 

مشکلاتی که در مسیر چاپ کتاب وجود دارد چیست؟

مشکل بحث دریافت مجوز است که ما خیلی تلاش کردیم با هماهنگی وزارت ارشاد این پروسه را کوتاه تر کنیم ولی هنوز به نقطه دلخواه نرسیده ایم .هنوز هم برای چاپ کتاب زمانی باید طی شود که امیدواریم در آینده این مسیر را برای انتشاراتی که سابقه قابل توجهی در این حوزه دارند کوتاه تر کنند.

مشکل دیگر مشکل چاپ و بازاریابی ست . با وضعیتی که اکنون در فرهنگ جامعه موجود است ، رواج فضاهای مجازی که این موضوع یک مقدار کار را با مشکل مواجه می کند و باعث میشود ما تا آنجایی که امکان دارد آثاری مطابق ضایقه ی مخاطبین چاپ کنیم که در حوزه کار ما نباید یک اصل قرار بگیرد امام گاهی شرایط به گونه ای تغییر میکنه که مجبور می شویم مطابق با ضایقه ی مخاطبین پیش رویم .

تلاش ما این است که خاطرات آزادگان، اسناد مربوط به آزادگان و موضوعات مربوط به این قشر را به عنوان حقایق پنهان مانده از دوران دفاع مقدس در دسترس عموم قرار بدهیم .

 

 

آزادگانی که مایل به چاپ خاطراتشان هستند را لطفا راهنمایی کنید .

آزادگانی که می توانند بنویسند و قلم و خاطرات خوبی دارند ، به طورعام دعوت میکنم خاطراتشان را بنویسند و به انتشارات پیام آزادگان جهت چاپ تحویل دهند و اطمینان داشته باشند هیچ جا مثل موسسه این اهتمام لازم را جهت چاپ خاطراتشان ندارد .

و کسانی که قادر به نوشتن نیستند ولی خاطرات خوبی دارند می توانند با معاونت پژوهش تماس بگیرند و این امکان برای آنها فرام خواهد بود که مصاحبه گیرانی خاطرات آنها را ضبط و پیاده سازی کنند و اینها توسط برخی نویسندگان آزاده و غیرآزاده به کتاب تبدیل شود .

زیرا هر چه زمان بیشتری بگذرد خاطرات فراموش می شود و این آسیبی جدی است که موضوعاتی که درآینده به درد مردم خواهد خورد بدون اینکه روی کاغذ بیاید از بین برود

انشالله با یک تعامل دو سویه بتوانیم فعالیت بیشتری ارایه کنیم.

 

 

در آخر اگر صحبتی دارید بفرمائید. 

یکی از مشکلاتی که الان وجود دارد و آسیب رسان هم هست این است که موسسه پیام آزادگان در چند سال اخیر دوپاره شده . بخشی از چاپ کتاب ها در تهران و بخش دیگر آن در قم صورت می پذیرد .

این موضوع بر روند مثبت فعالیت ها اثر سو گذاشته که ما باید تلاش کنیم بار دیگر در تهران متمرکز شویم.  

همچنین باید تلاش کنیم آثاری درخور آزادگان چاپ شود . ما هنوز آثار ترجمه شده ای نداریم  البته تعدادی در دست اقدام هست و هنوز در دید مخاطب قرار داده نشده است.

بعضی از آثاری که تا کنون چاپ شده قابلیت ترجمه شدن دارند که با پیگیری موسسه و هماهنگی نهادهایی مثل بنیاد شهید ، انتشارات بنیاد شهید این آثار انشالله ترجمه شوند و در خاج مرزها هم در دسترس مخاطبین قرار گیرد.

 

انتهای خبر/ج

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید