گفتگوی پیام آزادگان با علیرضا اخوان مسئول همایش موصل یک در مشهد

۱۳۹۵/۰۸/۰۳

گفتگوی اختصاصی  پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان با آزاده علیرضا اخوان مسئول برگزاری همایش موصل یک در مشهد
با عرض سلام و احترام، ضمن معرفی خود بفرمائید مسئولیت شما دربرگزاری همایش موصل یک چیست؟
علیرضا اخوان مهدوی هستم که سابقه ۸ سال اسارت دراردوگاه موصل یک را دارم و هم اکنون مسئول برگزاری همایش موصل یک در مشهد مقدس هستم و در خدمت شما.
اهداف برگزاری همایش موصل یک چیست؟
 همان طور که برادران آزاده مستحضر هستند، از آرزوهای مرحوم حاج آقا ابوترابی این بود که به هر نحوممکن انسجام برادران محفوظ بماند. ایشان خیلی دوست داشتند فرصتهایی فراهم بشود تا تمامی بچه ها گرد هم جمع بشوند. حتی دلشان میخواست یک مرتبه در استادیوم آزادی همه آزاده ها را جمع کنند و همه درآنجا حضور داشته باشند. اما عمر با برکتشان کفاف نداد و این آرزویشان برآورده نشد. از آنجا که همه بچه ها به حاج آقا(چه بچه هایی که حاج آقا ابوترابی را دیدیند و چه آنهایی که ایشان را ندیدند) ارادت دارند و تحقق خواسته های آن مرحوم برایشان مهم است ، ماهم سعی کردیم در این راستا حداقل هر چند سال همایشی برگزار شود که چندتایی هم برگزار شد. این هشتمین همایش است که قرار است برگزار شود. ما هم  قصد این کردیم که هشتمین همایش را به نام امام هشتم علی ابن موسی الرضا (ع) در مشهد برگزار کنیم.بدین منظور ،  تمامی بچه ها بسیج شده اند تا  همایشی شایسته و پذیرایی در خور آزادگان در مشهد داشته باشیم. همین طور آزادگان شرکت کننده در همایش بتوانند  به زیارت امام رضا (ع) مشرف شوند. به این ترتیب ما بعد از چند سال دوستان هم اردوگاهی را زیارت و ملاقات می کنیم تا آن حال و هوای معنوی که در اسارت بود را ان شاءالله دوباره زنده کنیم و چند روزی در کنار هم باشیم.

برنامه های همایش چیست ؟
ما ازبعد ازظهر روز چهارشنبه ۵ آبان ۹۵ پذیرش را شروع می کنیم و از صبح روز پنج شنبه برنامه رسما شروع میشود. برنامه افتتاحیه مصادف با روز شهادت امام سجاد ع (به روایتی ) است که به این مناسبت ، سخرانی ، مداحی و اقامه ی نماز جماعت با حضور مقامات استانی خواهیم داشت .حجت الاسلام رئیسی تولیت محترم آستان قدس رضوی برای برگزاری این همایش کمک های قابل تقدیری را به عهده گرفته اند. به طوری که تمام پذیرایی شامل غذا و اسکان را زیر پوشش قرار می دهند چرا که به گفته ایشان ، آزادگان شرکت کننده در همایش موصل ، زائران آقا امام رضا(ع) هستند . در همایش موصل ، آقای رئیسی قرار است  صحبتی هم داشته باشند. ضمنا از حاج محمد آقای ابوترابی هم دعوت کرده ایم که ایشان هم در روز افتتاحیه حضور و سخنرانی خواهند داشت. از دیگر مدعوین جلسه افتتاحیه ، نماینده طرقبه و شاندیز، ائمه جمعه استان ، فرمانده سپاه استانی ومقامات استانداری و شورای شهر هستند. پس از افتتاحیه آزادگان می توانند از امکاناتی که فراهم خواهد بود ، برای دید و بازدید و عزیمت به حرم رضوی استفاده کنند. مراسم اختتامیه همایش نیز بعد از ظهر جمعه ۷ آبان ۹۵ برگزار خواهد شد.
میزان استقبال آزادگان از این همایش به چگونه بوده است ؟
برای ثبت نام آزادگان برای حضور در همایش ، یک سایت معرفی شد که اکثریت از طریق آن ثبت نام کردند و استقبالشان هم خیلی خوب بود به نحوی که از تعدادی که ما پیش بینی کرده بودیم بیشتر می آیند. البته قطعا این که همایش در مشهد است و جنبه زیارت آقا امام رضا (ع) را هم دارد، در استقبال آزادگان موثر بوده است.
برایمان خاطره ای از ایام محرم در اسارت بگویید.
 یکی از خاطرات که شاید شما هم زیاد از آزادگان شنیده باشید این است که عراقی ها با توجه به این که می دانستند ما شیعه و پیرو ائمه اطهار(ع) هستیم تمام تلاششان این بود تا به هر نحو ممکن از برگزاری مراسم عزاداری محرم ممانعت کنند. از جمله کارهایی که می کردند  تزریق آمپولی بود که ظاهرا آمپول تیفوس بود. اینها را درست در شب عزاداری مثلا شبهای عاشورا یا تاسوعا به بچه ها می زدند. دو سه سال این کار را تکرار کردند. در همان شب می آمدند این آمپول را می زدند و خاصیت آن این بود که آدم را مریض و تب دار و بی حس و حال می کرد و از شور و حال می انداخت. ولی با وجود اینکه اینها این کار را انجام میدادند، بچه ها عزاداری را به نحو احسن با سینه زنی و نوحه خوانی برگزار می کردند. عراقی ها بعدا که دیدند این کار هم فایده ای ندارد، دیگر آن را ادامه ندادند.
در پایان اگر مطلب دیگری هست، بفرمائید.
پیش بینی ما این است که  دو هزار نفر در این همایش شرکت کنند. ما اسامی ۱۷۰۰ نفراز آزادگان را که جزء اولین اسرای آزاد شده از اسارت از موصل یک در تاریخ ۲۶ و ۲۷  ۱۳۶۹ هستند را به سایت داده ایم. تا کنون ۱۱۰۰ نفر از طریق سایت و حدود ۴۰۰ نفر نیز از طریق پیامک ثبت نام کرده اند. این همایش سراسری می باشد و به صورت یک فراخوان سراسری هماهنگی شده است. از طرفی اگرچه این همایش به صورت مجردی برگزار می شود، اما تدابیری برای اینکه اگر احیانا آزاده ای با خانواده بیاید جا و اسکان برای خانواده هایشان به صورت محدود داشته باشیم، اتخاذ شده است.
بیش از ۶۰درصد امکانات اجرای همایش را آستان قدس فراهم کرده است. دربخش فرهنگی، بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و سپاه پاسداران به ما کمک کرده است. در امر ایاب و ذهاب نیز از کمک شهرداری مشهد برخورداریم.  

پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان

اضافه کردن دیدگاه جدید