گفتگوی پیام آزادگان با آزاده سرافراز امین توانا

۱۳۹۶/۱۲/۲۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،  امین توانا متولد ۱۳۴۱ از خطه غیورمردان کرد و از خطه زیبای کرمانشاه و کارشناس حقوق است.

نوجوانی وی مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی است و جزو کسانی است که در رفراندوم سرنوشت ساز میهن  به "جمهوری اسلامی" آری می گوید.

امین توانا همراه مردم شهر قصرشیرین که از سال۱۳۵۸ از حرکات مخفیانه دشمن بعثی به خاک کشورمان اطلاع یافته بودند از همان آغازین روزهای تجاوز دشمن، نبرد را آغاز کرده و با آغاز رسمی جنگ تحمیلی درسال ۱۳۵۹ در جنگی نابرابر به اسارت نیروهای بعثی درمی آید.

وی اسارت را برای خود نقطه عطفی و آغاز تولدی دوباره می داند بنابراین از پای ننشسته و در فعالیت های فرهنگی اردوگاه و صرف و نحو عربی و همچنین صوت و لحن قرآن را به اسرا آموزش می دهد.

وی هم اینک نیز نماینده آزادگان در استان کرمانشاه است. بنابراین پای صحبت های این آزاده گرانقدر می نشینیم تا از روزهای حماسه و دفاع مقدس برایمان بگوید:

پیام آزادگان: آشنایی شما با جبهه و دفاع مقدس چگونه شکل گرفت؟

ما در قصر شیرین ساکن بودیم که از سال ۱۳۵۸عراق شروع به انجام عملیات های ایزایی   درمناطق مرزی کرد. در سال ۱۳۵۹ این حرکات شدت بیشتری گرفته بود و  توسط گروه های مسلحی که ما آن زمان به آنان لفظ "مهاجم" اطلاق می کردیم . این گروه ها از سوی عراق حمایت و تغذیه مالی می شدند و آنها هم عملیات های ایزایی را برعلیه جمهوری اسلامی انجام می دادند.

بسیاری از رفقای ما در آن زمان بخاطر دفاع از مرزها به شهادت رسیدند و همین انگیزه ای شد برای من که ما هم در آن سن و سال کم درحد توان از آب و خاک میهن مان دفاع نماییم اما پیوستن به سپاه پاسداران تنها معیار و ملاک نبود. برای همین من با ماشین های ارتشی که داخل قصر شیرین تردد می کردند اصرار می کردم می گفتم که مرا به سربازی ببرید ولی چون ۱۸سال هم نداشتم برای سربازی هم نمی بردند.

برای همین با تلاش بسیار توانستم وارد سپاه شوم و آن جا مشغول به خدمت شدم. چند ماهی در سپاه مشغول بودم که نبرد به صورت رسمی درجبهه ها شروع شد و من در روزهای اول جنگ به اسارت دشمن درآمدم.

 

پیام آزادگان: اسارتتان به چه صورت اتفاق افتاد؟

اول مهرماه ۱۳۵۹ ما درمنطقه  "تنگه ترشابه" که حدفاصل قشرشیرین و سرپل ذهاب بودیم که این منطقه عملیاتی به تازگی از دست "مهاجمین"  باز پس گیری شده بود و ما هم به خاطر تقویت سیستم دفاعی به آن منطقه اعزام شده بودیم که به اسارت نیروهای عراقی درآمدیم.

پیام آزادگان: اسارت چه حسی برای شما داشت؟

قطعا  هیچکس حس خوبی نسبت به اسارت ندارد و تا آن زمان به اسارت فکر هم نمی کردیم و از طرفی بعث عراق را حقیرتر از آن می دانستیم که  بتواند به خاک کشورما تجاوز نماید و بخواهد قسمتی از خاک ما را تصرف نماید اما متاسفانه عراق با پشتیبانی قدرت های بین المللی این کار را کرد.

پیام آزادگان: مدت اسارت شما چندسال طول کشید و اسارتتان در چه اردوگاه هایی سپری شد؟

مدت ۱۰سال اسارتم طول کشید که در استخبارات بغداد و اردوگاه های موصل ۱، و موصل۲سپری شد.

البته ۶ ماه زندان بغداد بودم زیرا خودم را به عنوان نیروی شخصی معرفی کرده بودم بنابراین مرا به اردوگاه نبردند. اما به دلیل اعتصاب غذاهایی که داشتم مبنی براینکه اگر ما اسیر جنگی هستیم باید طبق قوانین اسارت، به اردوگاه های جنگی فرستاده شویم بعد از ۶ماه مرا به موصل ۱ فرستادند.

پیام آزادگان: تلخ ترین و شیرین ترین خاطره اردوگاهی خود را هم بیان بفرمایید؟

خاطره شیرین که در اردوگاه داشتیم فتح خرمشهر و راندن نیروهای عراقی از خاک کشورمان بود که برای من به یادماندنی ترین خاطره است و تلخ ترین خاطره و غم بارترین خاطره شنیدن خبر ارتحال حضرت امام(ره) بود.

پیام آزادگان: از فعالیت هایی هم که در اردوگاه داشتید قدری بیان بفرمایید؟

من در زمینه کارهای فرهنگی در اردوگاه فعال بودم و اگر اغراق نکرده باشم صوت خوبی  داشتم و خواندن قرآن و ادعیه درآسایشگاه ها برعهده من بود.

قرائت قرآن به صورت صوت و لحن از برنامه هایم بود و گاهی هم یادگیری زبان های انگلیسی، فرانسه.

جا دارد از اساتیدی نام ببریم که از محضرشان در اسارت دانش می آموختیم. در بحث صوت و لحن آقای دکتر ابراهیم کلانتر و آقای دکتر فحلهی بسیار زحمت کشیدند.  شیوه آموزش در اسارت اینگونه بود که ما ابتدا قرآن را در محضر این اساتید تلمذ می کردیم و سپس آموخته های خود را به دیگران انتقال می دادیم.  بنده در مقاطعی هم عربی را فرا می گرفتم و هم آموزش می دادم که در طول اسارت  بالای ۵۰ دوره صرف و ۱۴یا۱۵دوره نحو عربی را تدریس کردم که البته چون این کلاس ها مخفیانه برگزار می شد گاهی اوقات کلاس را با تعداد  اندک شاگرد می گذراندیم. 

پیام آزادگان: به نظر شما چه نیرویی باعث استقامت ۱۰ساله شما در اردوگاه های عراق بود؟

 درخصوص پاسخ به این سوال باید خاطره ای را عرض کنم. این جمله را من از طرف حاج آقا ابوترابی عرض می کنم. ما دوستی داشتیم به نام "حاج آقا دوات ساز" که ما نزد ایشان زبان انگلیسی را فرا می گرفتیم. ایشان مترجم صلیب سرخ بود. او می گوید: یکبار یکی از نیروهای صلیب سرخ گفت: ما به تمام اردوگاه های و زندانهای سیاسی در کشورهایی نظیر آمریکای لاتین و یا سایر اسرای عراقی در ایران سر می زنیم اسرا از ما لباس و غذا و وسایل تفریحی می خواهند اما در اردوگاه های ایرانی علاوه بر این که نشاط بسیاری در این اسرا هست، خواسته های شان از ما کتاب قرآن، نهج البلاغه،  کتاب های زبان های انگلیسی، فرانسه و آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی و حتی روسی است.  این نتیجه یک روحیه مضاعف در بین اسرای ایرانی بود  و آن نیروی صلیب سرخ دلیل این روحیه را از حاج آقا ابوترابی سوال می کنند. حاج آقا هم سوال را به خود آن نیروی صلیبی برمی گرداند و می گوید: به نظر شما دلیل چیست؟ و حاج آقا خود این جواب را می دهد: که تنها دلیل برای استقامت و پایداری نیروهای عراقی "معنویت" در اسراست.  یعنی هرچه معنویت در فرد بالاتر است بنابراین نیروی صبر و استقامت بیشتر می شود.

پیام آزادگان: حال که در میان صحبت هایتان به حاج آقا ابوترابی اشاره کردید، آشنایی شما و حاج آقا ابوترابی از چه زمانی بود؟

بنده سعادت داشتم که در دو مقطع زمانی در آسایشگاه خدمت ایشان باشم. یک بار در موصل یک بعد از عملیات فتح المبین بود که حاج آقا ابوترابی را به همراه تعداد دیگری از اسرا به اردوگاه ما آوردند که با آمدن ایشان به اردوگاه ما یک نقطه عطفی در اسارت ما بود و باعث تقویت روحیه اسرا شد و یکبار هم در سال ۱۳۶۴ که درموصل ۲.

پیام آزادگان: از ویژگی حاج اقا ابوترابی هم برای خوانندگان بفرمایید؟

 سفارش ایشان تعامل با دشمن بود. البته تعامل نه به معنای سازش با دشمن بلکه سیاستی که با آن به اهداف خودمان برسیم. حاج آقا ابوترابی در تعریف نمی گنجد. حاج آقا ابوترابی در اسارت برای ما همچون ید بیضا حضرت موسی بود. معجزه ای که در تمامی زندگی ما تاثیر مثبت و شگرفی گذاشت. اخلاق و منش ایشان در اسرا و در احترامی که به تمامی اسرا داشتند از دیدگاهی که مولا علی(ع) به مالک اشتر می فرماید:  ای مالک تو برجایی که حاکم می شوی، آنان یا براداران دینی تو هستند و یا انسان هایی که در آفرینش با تو برابرند.  عمل حاج آقا ابوترابی از علمش بیشتر بود و  درعمل از علم خودش پیشی گرفته بود و این دلیل محبوبیت ایشان در میان اسرا بود.

 

پیام آزادگان:  به عنوان نماینده آزادگان در استان کرمانشاه اهم فعالیت های استانی خودتان را هم توضیح دهید؟

استان کرمانشاه ۱۸۰۰ آزاده دارد که رقمی حدود ۴۰-۵۰نفر از آنان به شهادت رسیده اند.   سعی می کنیم برای حفظ انسجام آزادگان آنها را در برنامه های مختلف دورهم جمع کنیم. بیشتر فعالیت های ما در جهت برگزاری جلسات قرآن و اردوهای داخل استانی است ولی سعی داریم که سطح کارکردمان را بالا ببریم.

پیام آزادگان: باتوجه به زلزله اخیر کرمانشاه وضعیت ایثارگران در استان چگونه است؟

وضعیت زلزله زدگان وضعیت مناسبی نیست اما در مجموع می توان گفت با مساعدت و کمک موسسه پپام آزادگان و همچنین ارتباط با دوستان آزاده ای که در فضای  مجازی  در ارتباط هستیم، انصافا رضایت بخش بوده و قابل قبول است.

با سپاس از شما که وقت گرانبهای خود را در اختیار موسسه پیام آزادگان قرار دادید.

صنوبر محمدی

 

 

  

 

 

دیدگاه ها

با سلام . یکی از مهمترین نگرانی امروزه خانواده زمانی شروع می شود که او برای ادامه تحصیل به دانشگاه می رود . دلهره و نگرانی ها شروع می شود . مسائلی که باعث می شد که دانشجو در زمان ما بطرف فساد و اعتیاد کشیده نشود . این بود که خانواده ها از وظعیت تحصیل و حضور و غیاب فرزند ش در دانشگاه مطلع بود . مثلا . زمانی که چندین سال قبل در دانشگاه قبول شدم .(دهه ۵۰) . بعد از ثبت نام و گرفتن شماره دانشچویی اولین سخنرانی رئیس دانشگاه این بود که الان شما ها مانند سایر کارکنان اداری دانشگاه جز پرسنل من هستید . شماها هم مانند .مانند پرسنل دانشگاه تابع مقرارت ورود و خروج هستید . ان موقع بود که متوجه شدم که شماره دانشجویی هماه شماره پرسنلی اداری است .۱= استاد اول حضور وغیاب می کرد بعد درس می داد . اگر دانشجویی غایب بود سریعا به اموزش دانشگاه گزارش می داد . و اموزش دانشگاه پیگیر عدم حضور دانشجو بود . باید دلائل موجه برای عدم حضور ارائه می داد . اگر غیب به دفعات تکرا می شود ضمن اخطارر کتبی به دانشجو. خانواده او را در جریان می گذاشت .چون پدر و مادر بهتر می توانند فرزندشان را کنترل کنند .دلائل موجه اراوه گواهی پزشکی با تائید پزشک معتمد دانشگاه بود ..۲= مشروط شدن دانشجو در ترم را به خانواده ها اطلاع می داد۳= تعطیلی درس تابع مقرارت دولت و دانشگاه بود .مه اینکه خود دانشجویان تصمیم بگیرند که کلاس درس را تعطیل کنند. اگر کلاس درس تعطیل می کرد به اطلاع خانواده را می رساند . ضمنا اگر خود دانشجویان تعطیل می کردند قانون اجرا می شدحتی ممکن بود بعلت عدم سرپیچی از مقرارت اخراج شود .۴ =اگر دانشجویی برای اقامت خوابگاه را انتخاب می کرد . اولین شرط این بود مقرارت خوایگاه را رعایت کند . و مسئول خوابگاه غیر از حفاظت ا دانشجویان گزارشات تخلف را به حراستو اموزش گزارش می داد . مقرارت خوابگاه که همیشه دانشجو ترس داشت . . الف .ورود به خوابگاه بعداز ده شب با اطلاع و اجازه حراست بود .ب= یک نسخه ا زکلید اتاق ها در اختیار مسئول خوابگاه بود که به بهانه نظافت اتاقها هر گونهموا غیر مجاز مانند مواد مخدر و غیره را به حراست گزارش می داد .ج= ورود افراد غیر با کارت دانشجویی واطلاع مسئول خوابگاه بود = مسئول خوابگاه گزارش روزانه خود را به حراست گزارش می داد ک=اگر دانشجویی شب بیمار می شد مسئول خوابگاه خودش اورا به درمانگاه می برد و فردا به حراست گزارش می داد . بگذریم .این کنترلها بود که از ترس دانشجویی به فساد و ابتذال و اعتیاد کشیده نمی شد . ولی الان چطور؟عدم احساس مسئولیت و عدم اگاهی از مقرارت بعضی از حراست و معاونت اموزشی و دانشجویی دانشگاها این شده که بعضی مواقع دیده می شود که خانواده ها فرزندانشان را برای تحصیل به دانشگاه تحویل می دهند . و بعد ا زچند سال معتاد تحویل می گیرید

اضافه کردن دیدگاه جدید