گزارش راه آهن از چگونگی وقوع حادثه قطار

۱۳۹۵/۰۹/۰۹

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه ای جزئیات گزارش سانحه برخورد قطارهای مسافری در بلاک گرداب ـ‌ هفت‌خوان مورخ پنجم آذر را منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است‌: در ساعت ۷:۲۲ صبح روز ۹۵/۹/۵، قطار مسافری سمنان - مشهد شماره ۳۲۴۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۵۵۷ و ۵ دستگاه سالن مسافری) در بلاک گرداب - هفت‌خوان (کیلومتر ۲۹۱) به انتهای قطار مسافری تبریز - مشهد شماره ۴۸۰۲ (متشکل از لکوموتیو شماره ۱۶۲۲ و ۱۳ دستگاه سالن مسافری) که به دلیل مشکلات ناشی از برودت هوای سرد و ترمز خودبه‌خودی قطار متوقف‌شده بود، برخورد می‌کند که در این حادثه متأسفانه تعدادی از مسافرین و مأمورین قطار جان خود را ازدست‌داده و تعدادی از مسافرین نیز دچار مصدومیت می‌شوند.

در این سانحه لکوموتیو ۱۵۵۷ از خط خارج، واژگون شده و دچار حریق می‌شود و سه سالن انتهایی قطار تبریز- مشهد و ۵ سالن قطار سمنان- مشهد نیز دچار حریق می‌شوند و هر دو بلاک زوج و فرد مسدود می‌شوند.

صحنه برخورد قطارها

اتفاقات و اقدامات مهم و سرنوشت سازی که در یک ساعت قبل از برخورد رخ داده، می تواند به ایجاد تصویر درستی از این حادثه هولناک کمک کند.
گزارش رخدادها:
 در ساعت ۶:۱۴ مورخ ۹۵/۹/۵، قطار ۴۸۰۲ تبریز- مشهد با ۴۳۲ نفر مسافر از ایستگاه گرداب به سمت هفت‌خوان حرکت می‌کند که مطابق اطلاعات به‌دست‌آمده از سامانه ثبت وقایع، قطار مذکور از ساعت ۶:۳۲ به علت برودت هوا و ترمز خودبه‌خود قطار؛ در کیلومتر ۲۹۱ متوقف بوده است.
توقف قطار تبریز در ۵ کیلومتری ایستگاه هفت خوان

در ساعت ۷ صبح کشیک مأمورین CTC و کنترل خاتمه یافته و مأمورین جدید جایگزین می‌شود.

در ساعت ۷:۰۸ لوکوموتیوران قطار ۴۸۰۲ تبریز ـ مشهد طی تلفن‌گرام شماره ۱ سیار از طریق ایستگاه هفت‌خوان به کنترل ترافیک شاهرود اعلام می‌کند: "به علت یخ زدن ترمز قطار، در کیلومتر ۲۹۱ متوقف هستیم که پس از رفع عیب، ادامه سیر خواهیم داد ".

در ساعت ۷:۰۸ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان ـ مشهد با ۱۱۰ نفر مسافر وارد ایستگاه گرداب شده و در ساعت ۷:۰۹ به‌صورت عبوری به ایستگاه هفت‌خوان حرکت می‌کند.
حرکت قطار سمنان از ایستگاه گرداب و توقف پشت چراغ قرمز

در ساعت ۷:۱۴ قطار مسافری سمنان ـ مشهد ۳۲۴۲، با توجه به قرمز بودن چراغ بلاک میانی در پشت چراغ IB60 متوقف و لوکوموتیوران قطار با اعلام مراتب توقف و قرمز بودن چراغ از کارشناس CTC کسب تکلیف می‌کند.

کارشناس CTC شاهرود به‌صورت شفاهی از طریق بیسیم مجوز خاموش کردن سیستم ATC و ادامه سیر تا ایستگاه هفت‌خوان را به لوکوموتیوران قطار سمنان- مشهد اعلام می‌کند و قطار در ساعت ۷:۱۸ از محل حرکت می‌کند. همچنین کارشناس CTC ضمن مکالمه با کنترل منطقه نسبت به گزارش خرابی IB61 اقدام می‌کند.
در ساعت ۷:۲۲ کنترلر کنترل ترافیک شاهرود، طی تلفن‌گرام به شماره ۷۷۶۱- ۹۵/۹/۵ مراتب خرابی را به مأمور علائم، اعلام می‌کند.

ساعت ۷:۲۲ قطار مسافری ۳۲۴۲ سمنان- مشهد با سرعت Km/h 132 (سرعت مجاز در بلاک ۱۴۰ Km/h) با قطار ۴۸۰۲ تبریز-مشهد (متوقف) برخورد می‌کند.
در حال حاضر مأمورین کنترل ترافیک شاهرود، مأمورین اپراتور CTC، مأمورین قطار ۴۸۰۲ تبریز -مشهد و مأمورین قطار ۳۲۴۲ سمنان-مشهد به عنوان افراد درگیر در این حادثه معرفی شده اند.
شایان ذکر است که در این حادثه دلخراش ۴۹ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شدند.

پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان

اضافه کردن دیدگاه جدید