گزارش توصیفی از سالروزو ورود آزادگان در حوزه هنری

۱۳۹۷/۰۵/۲۷
به همت موسسه پیام آزادگان

به همت موسسه پیام آزادگان خلق یک روز به یادماندنی در خاطر آزادگان

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، مراسم بزرگداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی به همت موسسه پیام آزادگان و با حضور هزاران نفر از آزادگان سرافراز در سالن حوزه هنری برگزار گردید.

 

قدم که به محوطه حوزه هنری می گذارم یک آن یاد وخاطرات ۲۶مردادماه۱۳۶۹ و بازگشت اولین گروه از آزادگان به میهن اسلامی  برایم تداعی می گردد. نمایشگاه عکس بازگشت پرافتخار مردان شجاع سرزمینمان امروز از قاب تصاویر بیرون آمده است. به چهره هر عزیز آزاده ای که می نگرم همان چهره های جوان، مهربان و صمیمی که تنها گذشت زمان برف سفیدی بر موها و محاسنشان نشانده است اما لبخندشان همان لبخندهاست و صمیمیت شان همان صمیمیت دوران اسارت.

 

 

 

 آزادگان آغوش خود را مهربانه و صمیمانه به روی یکدیگر می گشایند ودست در سر وگردن یکدیگر می اندازند و به حق که در این زمانه نامهربانی، عجب غنیمتی است اینگونه مهربان بودن و مهربان ماندن و با خود می اندیشم بهشت زیاد هم دور نیست.

 

 

با ورود هر آزاده ای، همقطاران سالهای اسارت بر دورش حلقه می زنند و چه ساده و بی آلایش در لنز دوربین های یکدیگر جای می گیرند.

عقربه های ساعت اندکی از ۵عصرگاهی گذشته که آزادگان سرافراز به همراه خانواده ها درسالن اندیشه حوزه هنری جا می گیرند و خیلی زود صندلی ها مملو از میهمانانی می شود که به این ضیافت دعوت شده اند.

فرصتی می یابم و با یکی از عزیزان آزاده به گفت وگو می نشینم.

اکبریوسفی آزاده سرافراز ۳سال اسارتی است که داوطلب دفاع از حریم حضرت زینب(س) نیز هست. زمانی که از حس بازگشت به میهن از او می پرسم می گوید: درست است که ۳سال اسارت من درمقابل اسارت دیگر دوستان ۸ تا۱۰سال اسارت زمان زیادی نبود اما خوشحال بودم که به وطن و خانواده ام بازمی گردم.

او می گوید: اسارت نعمتی برای ما بود چرا که شاید بتوانم بگویم به اندازه یک سر سوزن توانستیم رنج اسارتی را که حضرت زینب(س) کشیده بودند را درک نماییم.

و حس امروزتان: امروز هم بسیار خوشحالم که پس از مدتها دوباره درجمع دوستان آزاده مان قرار دارم و آنها را از نزدیک می بینم.

 

آیین بزرگداشت سالروز ورود آزادگان سرافرازمان به میهن اسلامی با آیاتی از کلام حق آغاز و با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی رسمیت می یابد و آزادگان چه با افتخار این سرود را زیرلب زمزمه می کردند.

 

ابتکار و خلاقیت برنامه ریزان موسسه پیام آزادگان برای بزرگداشت و تجلیل از مقام  این اسوه های صبر و استقامت، امسال با سالهای گذشته قدری متفاوت تر و البته قابل ستایش تر. چرا که در استقبال از عید سعید قربان، تدارک جشن باشکوهی درخور آزادگان تدارک دیده بودند و از حق نگذریم روابط عمومی این موسسه از ماهها قبل در تدارک دعوت از آزادگان بود تا یک عصر جمعه ۲۶مردادماه به یادماندنی را برای آنان رقم بزند.

 

از ابتدای برنامه تا انتهای آن جشن و سرور و صلوات بود و لبخندی که بر لبان حاضرین می درخشید و چاشنی آن شیرینی و شربتی بود که گوارای وجود حاضرین می شد.

 

 

شروع برنامه با حضور فریبرز خوب نژاد جانشین قایم مقام موسسه پیام آزادگان به عنوان میزبان این برنامه، ضمن خیرمقدم به آزادگان سرافراز و تبریک سالروز ورودشان به خاک میهن گفت: برنامه های ما امسال همه با حضور خود آزادگان اجرا می شود زیرا سخنران یک آزاده است، شاعر یک آزاده است و سرود هم از سوی گروهی از آزادگان اجرایی می شود و به مناسبت مقارن بودن بازگشت شما آزادگان عزیز و نزدیکی آن با ایام عید سعید قربان، از یکی از هنرمندان طنز کشورمان دعوت کرده ایم تا در خدمت شما عزیزان باشند.

 

 

وی در ادامه گفت: باتشکر از خانواده های آزاده ای که امروز به این محفل آمده اند اما شرمنده خانواده هایی هستیم که توانایی دعوت همه آنان را نداشته ایم بنابراین عذرخواهی ما را بپذیرید.

خوب نژاد تاکید کرد: امسال به همت دوستان آزاده و حمایت مختصرموسسه پیام آزادگان درنهادهای مختلف، در استان ها برنامه هایی نیز درحال برگزاری است اما درمجموع امسال نسبت به سالهای قبل، در استان ها برنامه های متنوع تری برای سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی تدارک دیده شده است.

 

 

وی همچنین افزود: درتهران نیز با نامه نگاری هایی که از سوی موسسه پیام آزادگان با وزارت کشور داشت به استانداری تهران ابلاغ شد که در این همایش ها همکاری داشته باشند که در نتیجه آن با مشارکت موسسه پیام آزادگان در ۷ فرهنگسرا از ۱۰۰تا ۲۰۰نفر از آزادگان به همراه خانواده محترمشان  دعوت به عمل آمد که برای تک تک این برنامه موسسه پیام آزادگان مشارکت داشته است.  البته این برنامه ها می توانست بسیار پربارتر و با حضور تعداد بیشتری از برادران آزاده برگزار شود که متاسفانه در جاهایی که باید این روز (۲۶مردادماه) گرامی داشته شود کمتر اتفا افتاد و روزی که تکمیل پازل پیروزی ایران عزیز در۸ سال دفاع مقدس بود.

وی روز ۲۶مردادماه را یک روز خاص نامید و متذکرشد: ما ۸ سال جنگیدیم، ۲سال صبر کردیم و مذاکره کردیم و بازگشت آزادگان تکمیل پیروزی و تمامیت ارزی و حفظ و صیانت از آرمان های ۸سال دفاع مقدس بود بنابراین باید تمامی سازمانها، نهادها، دولت این روز را گرامی بدارد.

خوب نژاد با اشاره به شرایط اخیرجامعه نیز گفت: دشمنان نظام، مملکت و ملت برنامه های بسیار دشمنانه ای را چیده اند و امروز باید فرهنگ آزادگی را حفظ کرد چرا که در دل دشمن جنگیدن و سربلند بیرون آمدن هیچ مسوولی الگویی بهتر از الگوی آزادگان در این زمینه نمی شناسد.

وی درپایان گفت: ایستادگی آزادگان در دل دشمن بدون هیچ چیزی، سرمشق و الگوی بسیار زنده ای از دوام و ایستادگی دربرابر بدخواهان این ملت است.

 

سپس اجرای تیاتر از سوی دو عزیز آزاده سرافراز جلالوند و شیرانی و بیان خاطرات اسارت به زبان طنز، از بخش های خوب و جذابی بود که لبخند را بر لبهای حاضرین می نشاند.

 

 در میان برنامه ها زنده نگهداشتن یاد و خاطره سید آزادگان حاج آقا ابوترابی و شهدای آزاده با ذکر صلوات بر معنویت این فضای مفرح می افزود  و شعرخوانی چهره فرهنگی و شاعر آزاده  "ناصر قره باغی" نیز در وصف مقام شامخ آزادگان و دوران اسارت بسیار ارزشمند و ستودنی بود.

 

شادی محفل آزادگان سرافراز با حضور هنرمند طناز کشورمان "حسن ریوندی" به اوج خود رسید زیرا این هنرمند با استفاده از موضوع بازار آشفته اقتصادی از حجم و اندازه تخم مرغ گرفته تا قیمت سکه و دلار به زبان طنز،  لحظات شاد و مفرحی را برای خانواده آزادگان رقم زد.

و در پایان این جشن باشکوه نیز "سید ناصر حسینی پور" نویسنده کتاب "پایی که جا ماند" درخصوص آزادی و آزادگی  به آزادگان حاضر چنین گفت: شما  دردهایی داشتید از حس عشق که هیچگاه کهنه نمی شوند. شما همسایه اکنون هستید و در سایه فردا.

 

 

وی خطاب به شهدا نیز گفت: شما نه خودفروشی کردید و نه گرانفروشی. میزان شما درستی بود. شما نه اهل کوتاهی بودید و نه اهل کوتاه آمدن درمقابل متجاوز. شما تکلیف را وظیفه خود می دانستید وحقیقت را تنهاترین سرنوشت.

برادران همه جنگ دست ما نبوده بخشی از جنگ دست دشمن بوده. وقتی لایه های پنهان جنگ را بازکنیم می بینیم این آفت ناقص با یک نگاه درست به ادبیات بازداشتگاهی کامل می شود. با قرارداد ۵۹۸جنگ برای همه تمام می شود. فرماندهان برگشتند. کشاورزان به مزارع خودشان،  سربازان به پادگان ها، کارمندان به ادارات، جنگ برای  آزادگان تمام نشد. ماندند و قرار بر این بود که بمانند. با یک نگاه به این لایه های پنهان ما به این نتیجه می رسیم که ما در ارتباط با این دفاع یا دچار دوربینی و یا دچار نزدیک بینی شده ایم و دچار واقع بینی نشده ایم.

درپایان  برنامه ضیافت شامی از سوی موسسه پیام آزادگان برای  حاضرین در جشن تدارک دیده شده بود که خاطره این روز را به کام میهمانان به یادماندنی تر می کرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید