گزارشی توصیفی و تصویری از رونمایی"جندی مکلف"در فرهنگسرای ابن سینا + تصاویر

۱۳۹۷/۰۵/۲۶
به مناسبت سالروز ورود آزادگان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، بیست و پنجم مردادماه و به مناسبت بزرگداشت ورود آزادگان به میهن اسلامی، فرهنگسرای ابن سینا به استقبال بیش از چهل خانواده آزاده سرافراز رفت.این برنامه که با مشارکت موسسه پیام آزادگان و سازمان فرهنگی –هنری شهرداری منطقه دو تهران تدارک دیده شده بود عصر بیست و پنجم مردادماه به استقبال بیش از چهل خانواده آزاده منطقه ۲تهران رفت.

میهمانان ویژه این برنامه حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی امام جمعه موقت تهران، آزاده سرافراز سعید اوحدی، دکتر ضرغامی و همچنین سردار آزاده حسین اصغری راوی کتاب "جندی مکلف" و محسن صالحی خواه نویسنده و استاد گلریز خواننده ارزشی و انقلابی کشورمان بود. اندکی ازساعت ۵عصرگاهی گذشته بود که برنامه با آوای دلنشین کلام حق آغاز و پس از آن با سرود ملی جمهوری اسلامی رسمیت یافت.

درابتدای برنامه سعید صدراییان مدیرفرهنگی هنری منطقه۲ و همچنین رییس فرهنگسرای ابن سینا ضمن خیرمقدم به آزادگان، ۲۶مردادماه ۶۹را برگ زرین دیگری از این انقلاب خواند و گفت: در این روز انقلاب دیگری متولد شد و ثانیه های انتظار به کندی می گشت و شهر به استقبال پرندگان مهاجری آمده بود که سالهای سخت هجران از وطن، بال و پر خود را در زیرشکنجه های کفر شکسته بودند. البته هرچند جسم آنان در بند بود ولی هیچگاه روح و اندیشه بلندشان تسخیر نشد و قلبشان به یاد دین و ایمان و آسمان وطن می تپید.

وی در ادامه گفت: ۲۶مرداد روز بازگشایی قفس آزادی و و روز شادمانی مردم، روز شادباش و تبریک و روز وصل و بیداری بود. 

سپس حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد به عنوان اولین سخنران درجمع میهمانان حضور یافت و ضمن تبریک سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی گفت: اسارت برگ زرین و زیبا، ماندگار و پراثر از تاریخ ایران و دفاع مقدس است زیرا اسارت عرصه ای بود که باید به حوزه ای از تهدیدها تبدیل می شد آن هم برای نوجوانانی که در سن و سال بین شانزده تا بیست سال را تجربه می کردند، یک فرصت استثنایی برای رسیدن به عالی ترین مدارج انسانی مقدر گردید. اسارت به معنای واقعی کلمه دانشگاهی بود برای تعالی و تقرب به خدای سبحان و آنچه بستر این حرکت عظیم و پرافتخار را فراهم کرد ریشه در جان های نورانی به نور ایمان و نور معنویت و نور به جهاد در راه خدا دارد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه افزود: کسانی که به آموزه های دینی به عنوان مجاهد فی سبیل الله درمیدان نبرد حضور یافتند و راه مجاهدتی سخت با دژخیمان نمونه تاریخ نظیر صدام وحزب بعث او سخت ترین دوران را در اردوگاه های تاریک که روزنه ای از امید در آن دیده نمی شد با ایمان و استقامت سپری کردند.

حجت الاسلام ابوترابی همچنین با اشاره به سردار آزاده حسین اصغری گفت: این برادر در میدان جهاد و زمانی که تهران هرلحظه با مسایل جدی روبرو هست و او درمسوولیت خطیر ومهمی در حراست از امنیت و اقتدار کشور ایفا می کند و درمعرض جهاد و شهادت است، اما به این مجاهدت راضی نیست متواضعانه از همسر اجازه می گیرد تا درمیدان جنگ سخت و نبردی دشوار حضور پیدا کند. خداوند به احترام این مجاهدان فی سبیل الله جهنم صدام را برای او و دیگر آزادگان مبدل به بهشت کرد. بهشت صبر، استقامت، تعلیم و تربیت، عبادت و ایثار و ایستادگی و بهشت انس با خدای متعال و پالایش دل از علایق و تعلقات دنیوی تنها نمونه هایی از این بهشت بود.

درمیان برنامه اجرای تیاتری که بر گرفته از گوشه ای از زندگی سردار آزاده "حسین اصغری" از لحظات خداحافظی او با همسر و اعزام او به جبهه را به زیبایی درآن به تصویر کشید که در نوع خود بسیار دیدنی و تاثیرگذار بود.سپس سعید اوحدی ریاست فرهنگی – هنری شهرداری تهران که خود از آزادگان سرافراز کشورمان است نیز در جمع همقطاران خود حاضر شد و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حاج آقا ابوترابی و همچنین شهدای فاجعه منا گفت: من درس های بزرگی از حاج آقا ابوترابی و پدر بزرگوار ایشان آموختم که اگر اغراق نباشد این اخلاق و رفتار و روحیات ویژه ای که خداوند به ایشان عنایت کرده بود انشالله برای همه مسوولان کشورمان الگو باشد.

وی سپس ادامه داد: از آزادگی و اسارت و اسرا بسیار سخن گفته شده اما آیا آزادگان نیازی به این گفته ها دارند و یا اینکه نیازی هست تا خاطرات آنها از اسارت نوشته شود و یا چه نیازی بوده که ما امروز به اینجا بیاییم و کتاب ارزشمند "جندی مکلف" را رونمایی کنیم؟ وی در ادامه خطاب به حاضرین گفت: بنده سال ۶۱ توفیق اسارت نصیبم شد وسال ۶۹ با دعای خیر امام راحل(ره) و شما مردم عزیز آزاد شدیم. با آنکه امید به آزادی داشتیم اما با همه امیدمان احتمال نمی دادیم از باتلاق صدام نجات پیدا کنیم.

این آزاده گرانقدر دربخش دیگری از سخنان خود درخصوص اسارت گفت: دنیای اسارت یک مینیاتوری از آنچه در دنیای آزادی بود زیرا ما اقلیت های مذهبی، اقشارمختلف و قومیت های مختلف و سنین مختلف را در اسارت داشتیم. از مهدی طحانیان ۱۳ساله تا پیرمرد ۸۰ساله لاغر و نحیف جنوبی به نام حاج حبیب صدام عرب زبانی که بدون کمترین آموزشی پاسخ دشمن را کوبنده می دادند و برای دفاع از ارزش های ما و شما ومملکت که در یک تجاوز دشمن حتی یک میلیمتر از خاک کشورمان را به دشمن نسپردند.زمانی که در اسارت از حاج حبیب صدام سوال کردند چرا نام تو صدام است؟ گفت بروید و از رهبرتان بپرسید؟ من ۸۰سال است که نامم صدام است، او چندساله است؟ چه کسی این استدلال بیان را به او داده بود؟

وی در ادامه گفت: خداوند توفیق زندگی کوتاه ۸ یا ۱۰ساله در بهشت خود به اسرا داده بود. حال سوال اینجاست چکونه اسارت بهشت بود درحالی که دیوارهای بلند و به قطر پنج یا شش متر سر به فلک کشیده بود. رشته های سیم های خاردار به ارتفاع ۱۰متر و تانکهایی که پشت سیم های خاردار گذاشته بودند. اسرا در بدترین شرایط تحریم اقتصادی بودند و درسخت ترین تحریم اطلاع رسانی و ارتباط با دنیای بیرون بودند پس چگونه اسارت قطعه از بهشت بود زیرا در آنجا کرامت انسانها، حریم اخلاق و راز و نیازهای نیمه شب اسراحفظ می شد و ناگهان آن اتفاق عظیم افتاد. اسیری که درهر مکتب و مذهب و آیین و در هر گوشه دنیا به عنوان انسانهای دست وپا بسته از آنان یاد می شود مقام معظم رهبری فرمودند "اسرا الماس ها و گنجینه های بزرگ این انقلابند". اسرایی که باید با هزاران مشکل روحی و روانی به جامعه بازمی گشتند "الماس های درخشانی" شدند که انشالله بتوانیم این درخشندگی را حفظ نماییم.

سپس چند سطر دیگر از زندگی در اسارت سردار آزاده "حسین اصغری" که در کتاب "جندی مکلف"به آن اشاره شده بود به نمایش درآمد که حاضرین را به خواندن ادامه کتاب تشویق و ترغیب می کرد.

در ادامه استاد گلریز نیز با سروده های حماسی و انقلابی جدیدی در وصف آزادگان سالروز بزرگداشت ورود آزادگان به میهن اسلامی را تبریک گفت و با اجرای چند قطعه در وصف ایران سالن را پر از شور و غوغا ساخت.

دکترضرغامی رییس اسبق صدا و سیما نیز یکی دیگر از میهمانان این برنامه بود 

که درابتدا با ابراز رضایت از حضورش در کنار خانواده آزادگان آن را توفیقی دانست که اگر استعداد باشد از عظمت و معنویت و بوی خوش و برکت آزادگان استفاده خواهدکرد.

وی همچنین آزادگان را برکات جامعه توصیف کرد و گفت: در قرآن نیز با اشاره به آیه "وعلامات و نجم و ما یهتدون" یعنی برای شما علاماتی را قرار می دهیم که راه را گم نکنید که توصیف این آیه قرآن همان مصداق آزاده اصغری و دیگر آزادگان هستند.

آزادگان ما مانند ستارگان راه را نشان می دهند.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به کتاب "جندی مکلف" به قلم شیوا و روان نویسنده جوان کتاب (محسن صالحی خواه) اشاره کرد که این حوادث کتاب را خواندنی تر کرده است.

در ادامه سردار آزاده حسین اصغری راوی کتاب "جندی مکلف" نیز با تواضع می پذیرد که چند کلمه ای را برای حاضرین سخنرانی کند. ایشان می گوید دراین چندسال هیچگاه فرصت نداشتم که از پدر و مادرم (رحمت الله علیه) و از همسر و فرزندانم تشکر نمایم زیرا آنان حق بزرگی بر من دارند و من با صبر و شکیبایی همسرم و با مقاومت مادرم و با تحمل فرزندانم توانستم این فضا را بگذرانم و همه این توفیقات به لطف شهدا بوده اما نکته ای که باید عنوان کنم آن است که تقریبا دوسالی از اسارتمان گذشته بود و زمزمه هایی در خصوص آزادی مان می شنیدیم که بعد به قطعنامه ۵۹۸منجر شد. از طرف ایران یک سری آزاد شدند و از طرف عراق هم قرار بود تعدادی اسیر آزاد شوند. در اسارت "سید ناصری" داشتیم که مجروحیت بسیاری داشت اما یک فقره ای که سید ناصر کتک خورد عراقی ها او را به یک فضای بسته ای بردند و یک بعثی در آنجا بود وقتی سید ناصر برگشت من در محوطه اردوگاه قدم می زدم او تا آمد بگوید حسین دیدم زبانش کف دستش افتاده من شکه شدم و مانده بودم چه کنم. بچه ها را صدا زدم زیرا ضربه ای که آن بعثی از دو طرف به صورت سید ناصر زده بود فک او را از وسط شکسته بود و زبان بیرو افتاده بود. ما هاج و واج مانده بودیم هرچقدر که از گاز و پنبه و امکانات بهداری استفاده کردیم در چند ثانیه لخته لخته خون بیرون می زد. حال قرار بود سید ناصر در این گروه اول با اسرای عراقی مبادله شود هرکدام از بچه ها به ناصر پیغام می دادند که اگر رفتی به خانواده ما پیام بده و... یک سید رضایی هم بود که به ناصر گفت به پدر من بگو که سید رضا خارچشم عراقی هاست او خودش همه چیز را می فهمد. 

وی در ادامه گفت: زمانی که در فضای مجازی می چرخم و می بینم درحوزه های انتخاباتی هرکسی برای یک رای بیشتر حاضر است هرکاری بکند، بی اختیار یاد سید رضا و سیدناصرمی افتم.

در انتها نیز محسن صالحی خواه خبرنگار و نویسنده کتاب "جندی مکلف" نوشتن این کتاب را توفیق بزرگی می داند که در سن ۲۵سالگی و درحالی که نه انقلاب و نه جنگ را درک کرده وبا حسن اعتماد راوی اثر توانست این کتاب را به عرصه برساند.

بخش پایانی برنامه رونمایی از کتاب "جندی مکلف" بود که به دستان آزاده سرافراز سعید اوحدی، دکترضرغامی، آزاده سرافراز حسین اصغری و نویسنده جوان محسن صالحی خواه رونمایی می شود.

خانواده های آزادگان مشتاقانه خواهان نگارش چند سطری از سوی راوی کتاب هستند و عکس های گرفته شده با میهمانان ویژه این برنامه، حسن ختام فرهنگسرای ابن سیناست.از حاشیه های برنامه فرهنگسرای ابن سینا در رونمایی از کتاب "جندی مکلف":

*حضور چشمگیرعکاسان و خبرنگاران و اصحاب رسانه، مدیر انتشارات کتابستان معرفت، دبیر فرهنگی صبح نو، خبرگزاری بین المللی آنا، باشگاه خبرنگاران و تسنیم و... که به احترام راوی اثر و همچنین نویسنده جوان آن که خود از جرگه خبرنگاران بوده و با اطلاع رسانی گسترده و موسسه پیام آزادگان این امر میسر شده بود.*حضور آزادگان به همراه خانواده هایشان و همچنین تعدادی از اهالی منطقه۲که در استقبال از سالروز ورود آزادگان و دیدار با آنان خود را به برنامه رسانده بودند.

*حضور اقشار جوان و به خصوص نوجوان و نسل سومی در این برنامه بود که به واسطه بارمعنوی برنامه، قطعا تاثیرگذار بود.

*عکسهای یادگاری میهمانان ویژه با آزادگان درفضایی بسیار صمیمی و به دور از مناسبات اجتماعات، یکی دیگر از نکات قابل توجه و دیدنی این برنامه بود. 

* درپایان نیز پذیرایی شربت و شیرینی در بیرون ازمحوطه سالن برای خانواده ها فراهم بود.

 

 

 

* آ

اضافه کردن دیدگاه جدید