گزارشی از نشست خبری شورای پژوهشی در موسسه پیام آزادگان

۱۳۹۷/۱۲/۲۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، نشست خبری پژوهش های این موسسه با حضوراعضای شورای پژوهشی دکتر بیژن کیانی، سنگری، بهشتی پور، عیسی مراد و خانم دکتر حشمتیان و همچنین اصحاب رسانه و خبرگزای ها عصر روز دوشنبه در سالن همایش های این مجموعه برگزارشد.

دکتر بیژن کیانی مدیر انتشارات پیام‌ آزادگان در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به حاضرین با ذکر مقدمه ای درخصوص پژوهش گفت: یکی از مهمترین معاونت‌های موسسه پیام آزادگان، معاونت پژوهش و نشر است که  با گردآوری ۲۰ هزار ساعت مصاحبه صوتی و تصویری مرتبط با موضوعات آزادگان مطالعه و دسته بندی، ساماندهی ودسترس پژوهشگران قرار دارد.

وی در ادامه گفت:  تاکنون ۱۰۰۰ عنوان کتاب و مقاله پژوهشی  در این موسسه به چاپ رسیده که به عنوان یک "کتابخانه نمونه" از از آن می توان نام برد که  بنا بر ضرورت کتابچه "پژوهش اردوگاهی" به عنوان یک کار تیمی آماده شده که می توان با موضوعاتی که در آن مطرح شده دانشگاهیان را درگیر موضوع آزادگان نماییم.

سپس دکتر سنگری با بیان اهمیت و جایگاه آزادگان در دفاع مقدس گفت: آزادگان بخش مهمی از دفاع مقدس ما را برعهده دارند زیرا در دل خود جانباز، شهید، رزمنده را در خود جای داده است و شناخت اسارت شناخت و تصویر روشنی از ۸سال دفاع مقدس است و سرگذشت آنها  تجربه های ارزنده ای است که تحت عنوان "مقاومت" از آن نام می بریم که برای انتقال این فرهنگ نیازمند آن هستیم که از ظرفیت های علمی و دانشگاهی وغیردانشگاهی بهره گیری نماییم.

وی در ادامه گفت: موسسه پیام آزادگان در بحث پژوهش در حوزه آزادگان، در ترکیب هییت علمی خود از اساتید به نامی بهره می برد که اعضای شورای پژوهش خود، از آزادگان بزرگواری هستند که در زمینه حقوق، سیاست، تاریخ نگاری، ادبیات، تعلیم و تربیت کار کرده و کتابچه ای را تحت عنوان "مقوله های پژوهش اردوگاهی" گردآوری و در ۱۵ ساحت و قلمرو پژوهش با موضوعات فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، روانشناسی، جامعه شناختی و امور اجتماعی، حقوق، پژوهشهای سیاسی، تربیت بدنی، عرفان، ادبیات، اقتصادی، آموزشی، هنری، بهداشتی و پزشکی که در تنگناهای اسارت رشد یافته اند، به آن پرداخته شده است.دکتر سنگری همچنین  تاکید کرد: ما در حال از دست دادن سرمایه‌ های دفاع مقدس در بخش آزادگان هستیم  و از سوی دیگر اگر ما ننویسیم دیگرانی هستند که به جای ما از آزادگان خواهند نوشت که آن هم با واقعیت‌ ها فاصله‌ ها دارد. بنابراین برای اینکه فرهنگ دفاع مقدس فراموش نشود باید از پایان ‌نامه‌ های مرتبط با آزادگان حمایت و دفاع ‌نماییم.

دکتر حشمتیان  مشاور آموزش و پرورش وعضو شورای پژوهش در سخنان کوتاهی گفت:  با توجه به بیانیه اخیر مقام معظم رهبری درخصوص "گام دوم انقلاب" هر کسی به زعم خود برنامه ای را برای خود تنظیم می نماید که در این راستا مقوله پژوهش حرکت مثبتی است که امیدواریم اصحاب رسانه با این نگاه که نهاد اصلی خانواده زمانی که نام آزادگان برده می شود یک صبر و صبوری  در اذهان متبادر می شود که اگر قرار است پایه اصلی خانواده را تقویت نماییم پرداختن به خاطرات آزادگان و نگاه فردی به آنان در زمان اسارت، درنگاه خانوادگی انتظار خانواده و اقدامات خانواده در زمان اسارت و چه پس از بازگشت از اسارت، در نگاه اجتماعی توجه جامعه به آزادگان و منزلت آزادگان نکات اساسی است که امیدواریم به عنوان یک کار ناتمام و زمین مانده فرهنگی، به آن پرداخته شود که البته در زمینه پژوهش به آن پرداخته شده اما در مسیر آموزش باید دیگران از آن مطلع شوند که سپس به تاثیر تربیتی آن توجه شود.

دکتر حسن بهشتی ‌پور نیز دربخشی از صحبت های خود گفت: موسسه پیام آزادگان به عنوان یک نهاد خودجوش و مردم نهاد و تلاش هایی هم که در زمینه پژوهش انجام می دهد حاصل خود آزادگان است و اگرقرار است تحولی در جامعه ایجاد شود و جامعه به فلاح و رستگاری برسد بازگشت به دفاع مقدس، مقاومت، ایثار  وفداکاری است. اگر ما بتوانیم ارزش ایثار و مقاومت را دومرتبه درجامعه احیا نماییم می توان بسیاری از مشکلات جامعه را حل و فصل نمود.

این عضو شورای پژوهش همچنین گفت: خاطره‌ گویی نیاز امروز جامعه ما را برطرف نمی‌کند بنابراین باید از این خاطرات الگویی هم ارائه کنیم و معرفی الگوها در مرحله تیوری هاست که راهگشا خواهد بود. اگر این تیوری ها در متون پژوهشی وارد شود به درد جامعه می خورد و قرارنیست ما جزوه بسازیم و در قفسه کتابخانه های مان نگهداری نماییم.  کتابچه "مقوله های پژوهش

اردوگاهی" مدعی آن است که براساس نیازهای جامعه و بر اساس میراث فرهنگی که در آزادگان عزیز وجود دارد بررسی و نوشته و به جامعه ارایه شده است.

دکتر عیسی مراد روانشناس و عضو شورای پژوهشی موسسه پیام آزادگان نیز با تاکید برمسیله پژوهش گفت: گاهی محتوای ما براساس آنچه که هست انتقال خوبی اتفاق نمی افتد زیرا ما بهترین پیامها را در حوزه دفاع مقدس داشتیم که تکرارپذیر هم نخواهدبود وبا توجه به جهت گیری فرهنگی، ابهاماتی را خواهد داشت که البته هر کاری در زمینه دفاع مقدس صورت بگیرد ارزش دارد اما مقوله اسارت، نقطه ثقل و متمرکز دفاع مقدس است.

فرهنگ اسارت مجتمع همه وقایع دفاع مقدس محسوب می‌شود و گاهی آنطور که باید محتوا به درستی منتقل نمی‌شود بنابراین تدوین چنین کتاب‌هایی به انتقال صحیح وقایع دفاع مقدس کمک می‌کند.

درپایان گفتنی است:  کتابچه "مقوله های پژوهش اردوگاهی" با ۴۶۹موضوع آزادگان، در موسسه فرهنگی پیام آزادگان در خدمت دانش پژوهان است.

 

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید