گزارشی از آیین رونمایی از کتاب "سرباز کوچک امام" در حوزه هنری

۱۳۹۷/۰۲/۱۷

 

آیین معرفی کتاب سرباز کوچک امام(ره) درحالی در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد که میهمانانی ویژه ای همچون دکترغلامعلی حدادعادل ریاست فرهنگستان ادب فارسی، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، دکتر سنگری از اهالی قلم و دیگر فرهیختگان و دوستداران دانایی در کنار تعدادی از  آزادگان سرافراز کشورمان و همچنین مدیرعامل موسسه فرهنگی پیام آزادگان دکتر قاسمی در فضایی صمیمی در آن حضور داشتند.

 

این برنامه علاوه بر میهمانان ویژه خود، بانو "جومای امر کروفی" مادر پنج شهید و از اعضای انجمن فعالان نیجریه را نیز در میان خود داشت.

 

قریب به اتفاق میهمانان  ازساعتی قبل از شروع برنامه خود را به این مکان رسانده بودند و این از اتفاقاتی بود که از نگاه عکاسان و اصحاب رسانه دور نمانده بود چرا که آنان نیز زمان را مغتنم شمرده و کار خود را زودتر آغاز کرده بودند.

 

غرفه عرضه کتاب "سرباز کوچک امام(ره) نیز برای دوستداران کتاب در این مکان برای علاقمندان به خریداری کتاب مهیا بود و تا  انتهای برنامه نیز بسیاری از آن عرضه شده بود.

 

حضور قهرمان و راوی کتاب ارزشمند "سرباز کوچک امام، آزاده مهدی طحانیان در کنار نویسنده اثر بانو فاطمه دوستکامی شور و حرارت خاصی را در میان مدعوین و دوستداران کتاب ایجاد کرده بود به طوری که در فرصت پیش آمده آنان به سوالات خوانندگان اثر با صبر و متانت پاسخ می دادند.

 

برنامه با آیاتی از کلام حق و با صوت دلنشین قاری آزاده حاج آقا رهگذر آغاز و با پخش سرود پرافتخار جمهوری اسلامی رسمیت یافت.

در ابتدا دکتر بیژن کیانی مدیرمسول موسسه فرهنگی پیام آزادگان ضمن خیرمقدم به  میهمانان و حاضرین، گزارشی از نحوه تولید و  نشر آثار ارزشمند دفاع مقدس در انتشارات پیام آزادگان را به سمع حاضرین رساند و پس از آن، دکترغلامعلی حدادعادل ریاست فرهنگستان لغات و ادب فارسی و همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص این نشست ادبی با اشاره به کتاب ارزشمند "سربازکوچک امام(ره) عنوان کرد: بنده تاکنون کتب متعددی در مضامین دفاع مقدس و خاطرات اسرا مطالعه کرده ام، اما احساس می ‌کنم این کتاب از امتیازات ویژه‌ ای برخوردار است  و خوشحالم این کتاب به قلم نویسنده توانایی مانند خانم فاطمه دوستکامی به رشته تحریر درآمده است.‎ پاکیزه و ارزشمند

 

وی  سپس تاکید کرد: اکنون نسل جدید را باید با قهرمانانی همچون  طحانی، حججی و... آشنا و در این زمینه الگوسازی کنیم. چرا که این الگوها بالاترین سرمایه‌ های انقلاب اسلامی هستند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با یادآوری خاطره دیدار خبرنگار هندی با مهدی طحانیان در اسارت نیز گفت:  بنده در سفری که به کشور هند داشتم، از آن خانم خبرنگار درخواست کردم داستان مصاحبه خود با آقای طحانیان را تعریف کند. بر اساس آنچه که از گفتار ایشان شاهد بودیم، به نظر می ‌رسید ایشان بسیار تحت تأثیر آن مصاحبه قرار گرفته بود و از اینکه توانسته بود این افتخار را برای ایرانیان ثبت کند، احساس سرافرازی می‌کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نیروی ایمان  در میان اسرا نیز گفت:

اگر از اسرای ما در دوران اسارت کوچکترین ناهنجاری اخلاقی گزارش نشد ناشی از ایمان آنان به اسلام بوده است، در حالیکه اسرای سایر کشورها با وجود همه امکانات دچار افسردگی، بیماری‌ های روانی یا خودکشی می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران و منتخب چندین دوره مجلس شورای اسلامی نیز سخنران بعدی این نشست بود.

 

وی نیز در بخشی از سخنان خود آقای طحانیان را عضوی از خانواده بزرگ ایثارگری و مجاهدی دانست که در محضر امیرمومنان امام علی(ع) شاگردی کرده اند.

 

امام جمعه موقت تهران درخصوص  واژه ایثار در اسارت نیز بیان داشت: آزادگان ما در دوران اسارت به معنای واقعی کلمه در ایثار و گذشت بر یکدیگر سبقت می‌گرفتند، این درس راه نجات امروز کشور ما است، امید که راه را برای پیوند آحاد ملت با یکدیگر فراهم کنیم.

 

ابوترابی فرد همچنین متذکرشد: هنوز هم مقاومت بر علیه جبهه باطل ادامه دارد و امید که با حضور مردان شجاع و صبوری همچون آقای طحانیان میدان مقاومت در کشورهای یمن، بحرین، عراق، سوریه، لبنان، به پیروزی برسد.

دادامه این برنامه، آیین رونمایی از کتاب با اهدای هدیه ای از سوی موسسه فرهنگی پیام آزادگان به راوی اثر و نویسنده کتاب ادامه یافت.

 

پخش کلیپ بسیارتاثیرگذار از اسارت اسرای نوجوان و  نیز مهدی طحانیان در دوران اسارت  با خبرنگار هندی خانم "ناصره شارما" و دیدار مجدد او پس از سال ها با مهدی طحانیان و دیگر اسرا در ایران که پس از گذشت سال ها گرد سپید پیری بر موها و محاسن آنان نشسته بود، از دیگر بخش هایی بود که حاضرین را درچندین مرحله  وادار به تشویق از این سرباز کوچک امام و دیگر اسرای مقاومت کرد.

 

مسابقه عکس "سلفی من با سرباز کوچک امام"  بخش دیگری از این برنامه بود که به ۱۳نفر از برگزیدگان آن جوایزی تعلق گرفت.

 

پایان بخش برنامه نیز دیدار صمیمانه دکترحدادعادل و همچنین حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد با آزادگان حاضر در این برنامه و دیگر مهمانان بود که خالی از لطف نبود.

 

هرچند که بازتاب شایسته این اتفاق خوب، تا مدتی در ذهن اهالی قلم و دوستدار دانایی ماندگار خواهد بود اما شرط انصاف آن است که از زحمات بی دریغ مدیریت موسسه پیام آزادگان و  تک تک اعضای این موسسه که نگارنده از ماه ها  قبل شاهد تلاش مستمر به ثمر رساندن این اتفاق خوب فرهنگی بوده ام، تشکر ویژه،  یک خدا قوت و  یک خسته نباشید جانانه گفت.

 

دیدگاه ها

سلام و تبریک این رویداد فرهنگی بزرگ.امیدوارم برادرمان طهانیان عزیز و بانوی نویسنده کتاب و همگی اعضای موسسه در امورات خود موفق باشید.از نگارنده گزارش نیز به نوبه خودم سپاسگزارم

اضافه کردن دیدگاه جدید