کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به بیماری

۱۳۹۳/۰۱/۲۳

بر اساس مطالعات صورت گرفته خطر مرگ در اثر بیماری قلبی در کسانی که کمبود ویتامین داشتند ۳۵ درصد بیشتر بود، خطر مرگ در اثر سرطان ۱۴ درصد بیشتر و در مجموع خطر مرگ در افراد با کمبود این ویتامین بالا‌تر بود.

 

ویتامین دی معمولا مشکلاتی مثل رماتیسم و پوکی استخوان را تداعی می‌کند، از جمله به این دلیل که باعث جذب کلسیم می‌شود.

به گفتهٔ محققان راحت‌ترین راه برای دریافت ویتامین دی برای مردم این است که به اندازه کافی در معرض آفتاب قرار بگیرید.

در سال‌های اخیر شواهدی از امکان ارتباط کمبود آن با بیماری خطرناک‌ ام اس مشاهده شد، سال گذشته مطالعه‌ای حاکی از دامن زدن کمبود این ویتامین به افزایش ناتوانی جسمی در سنین بالا‌تر منتشر شد.
طبق دو مطالعه تازه در نشریه بریتیش مدیکال جورنال چاپ شده است که این مطالعات از جمله نشان می‌دهد که احتمال مرگ بر اثر سرطان و بیماری قلبی و ابتلا به سایر بیماری‌ها در افرادی که کمبود ویتامین دی دارند بالا‌تر است.

دکتر مغزی گفت: به نظرم هر دو مطالعه نشان می‌دهد که ویتامین دی، به جز اثراتش در استخوان در بافت‌های دیگر هم اثر می‌گذارد، در مطالعه اول در مورد مرگ و میر خیلی مطالعه جالبی است چون نشان می‌دهد که اگر کمبود ویتامین در جامعه حل شود، می‌توان از حدود ۱۱ درصد از مرگ و میر جلوگیری کرد.

دکتر فرانکو می‌گوید: در سراسر بدن گیرنده‌های سلولی برای جذب ویتامین دی هست که نشان دهنده اهمیت آن برای عملکرد فیزیولوژیکی بدن است. به گفته او، نظریه‌هایی وجود دارد دایر بر اینکه ویتامین دی از ژن‌ها گرفته تا تورم در بدن را کنترل می‌کند.

دکتر مغزی معتقد است: این دو مطالعه تمام تحقیقات قبلی چاپ شده تا امروز را بررسی کردند و اثرات خیلی مهمی که پیدا کردند در بیماری‌های قلبی عروقی، یک نوع سرطان یعنی در روده بزرگ، بیماری‌های مرتبط با روانپزشکی مثل افسردگی، بیماری‌های متابولیک مثل بیماری دیابت نوع دوم و حتی شواهدی مثل بیماری‌های اطفال پیدا کردند. چون این حجم نمونه بسیار زیادی است این مطالعات بسیار ارزش دارند اما چون محدودیت‌های خاص خود را دارند باید با احتیاط آن‌ها را بررسی کرد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته خطر مرگ در اثر بیماری قلبی در کسانی که کمبود ویتامین داشتند ۳۵ درصد بیشتر بود، خطر مرگ در اثر سرطان ۱۴ درصد بیشتر و در مجموع خطر مرگ در افراد با کمبود این ویتامین بالا‌تر بود.

به گفتهٔ محققان در آمریکا و اروپا تخمین زده می‌شود که دو سوم جمعیت کمبود ویتامین دی داشته باشند.

پزشکان می‌گویند کمبود ویتامین دی مستقیما عامل بیماری است یا می‌تواند نشانگر رفتارهای بد مثل زیاد نشستن، سیگار کشیدن یا رژیم غذایی ناسالم باشد.
انتهای پیام/ج