چهلمین روز فرمانده بی‌نام و نشان لشکر عملیاتی ۲۵ کربلابرگزار شد

۱۳۹۶/۱۱/۰۱

چهل روز از آسمانی شدنت گذشت و اکنون در اربعین تو ای مرد بزرگ جبهه‌های دفاع از نظام، انقلاب و ارزش‌ها، این شهر و مردمان پاک نهادمان، همچنان حماسه آفرینی‌ها و دغدغه‌های انقلابی تو را به یاد دارند و هیچ‌گاه پاهای لرزان تو در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی را با وجود نقاهت و بیماری شدیدی که داشتی از یاد نخواهند برد.

چهل روز است که با بدنی وداع کردیم که حضورش و وجودش، پیشگام در همه مراسم‌های بهشهر بود و با دستان و پاهای لرزان در خط اول انقلاب و مراسم‌ها بود و سالیان سال، با بدن رنجور از مجروحیت، دست از اسلام و حرکت در مسیر ارزش‌ها برنداشت

صبوری، متانت، استقامت، هماهنگی بین گروه‌های مختلف در کنار رشادت‌ها و ایستادگی‌اش زبانزد خاص و عام است و همین ویژگی‌ها موجب شده است که از او فردی منحصر به فرد ساخته شود.

سردار جانباز شهید حاج علی ییلاقی، فرمانده بی‌نام و نشان لشکر عملیاتی ۲۵ کربلا، کسی که خوب نشناختیمش و اکنون با آسمانی شدن و مرور زندگی‌اش تلاش داریم تا با شناخت دقیق زوایای اخلاقی، رفتاری و زندگی‌اش، الگوبرداری مناسب از او و همرزمان شهیدش داشته و این الگوها را در جامعه فراگیر کنیم.

سرداری که به قول سردار سرلشکر محسن رضایی، " بعد از مجروح شدن دوران سختی را طی کرد اما این بزرگ مرد عرصه‌های نبرد با همه دردها و مشقت‌ها حتی لحظه‌ای توهین نکرد، کسی را زیر سوال نبرد و همواره شاکر بود و خود را بدهکار انقلاب می‌دانست" و اکنون ما بدهکار او، اخلاص، ایمان و صبوریش هستیم.

جامعه فعلی ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند راهگشایی، بصیرت‌افزایی و هوشیاری است و در این بین مطالعه و مرور زندگی شهدا به عنوان آیه‌های پاک جامعه می‌تواند ما را از تاریکی‌ها به سمت روشنایی‌ها و نور هدایت کند.

جانبازان سرافراز ایران اسلامی، گمنامان جاوید نامی هستند که حکایت ایثارشان را حضرت ابوالفضل(ع) تفسیر می‌کند؛ همان‌هایی که به ندای هل من ناصر ینصرنی امام حسین(ع) در طول تاریخ پاسخ دادند و از وابستگی‌های مادی  دل بریده  و به وارستگی رسیدند.

نام شهدای و رزمندگان که می‌آید؛ تاریخ هشت سال دفاع در ذهن‌مان شکل می‌گیرد؛ مرور می‌شود و به این بزرگی و حماسه‌های جاوید افتخار می‌کنیم؛ هشت سالی که فرزندان ما با دستان خالی در برابر دشمن تا دندان مسلح ایستادند و تاریخ هشت ساله دفاع مقدس و حماسه جاویدان رزمندگان و شهدا به یکی از افتخارات ما تبدیل شد.

اگر امروز به این تاریخ، رشادت‌ها و اقتدار ایران اسلامی افتخار می‌کنیم، اگر اکنون ایران به  قدرت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل شده است و اعتبار و اقتدار بر کشور حاکم است و اگر در سوریه و عراق موفق شدیم و مدافعان حرم، نقشه‌های شوم دشمنان را نقش بر آب کردند تا خاورمیانه جدیدی شکل نگیرد؛ همه و همه به برکت رشادت‌ها و فداکاری شهداست.

شهدایی که از جان شیرین خود گذشتن تا اقتدار و عظمت برای ایران اسلامی ما بماند، شهدایی همچون سردار ییلاقی و هزاران هزار شهید گلگون کفن این آب و خاک که از بهترین‌های زندگی و بهترین موقیعت‌ها گذشتند تا ایران اسلامی در اوج باشد و ذره‌ای از این خاک تسلیم دشمن نشود.

جانباز سرافراز سپاه اسلام سردار سرتیپ پاسدار حاج علی ییلاقی، از پیشکسوتان دفاع مقدس و مردی اسوه، با اخلاص، استوار و خستگی‌ناپذیر از انقلابیون قبل از انقلاب و گوش به فرمان امام زمان خود بود که با وجود اینکه در زمان جنگ، دانشجوی مهندسی معدن و ۷۰ واحد را گذرانده بود اما برای دفاع از این آب و خاک روانه جبهه‌های حق علیه باطل شد تا از این آب و خاک دفاع کند.

کاوش و کوشش فراوان این شهید بزرگوار در راه اعتلای دین، اسلام و انقلاب بر کسی پوشیده نیست و پایبندی و باورمندی عمیق و ریشه ای به اسلام، در دوران زندگی سردار شهید حاج علی ییلاقی و حتی در واپسین سال‌های زندگی‌اش کاملا هویدا و روشن است

حضور در جبهه‌های مختلف کردستان، غرب و جنوب کشور، ایشان را مردی استوار در برابر خطر ساخته بود؛ کوه‌های سر به فلک کشیده کردستان، به خوبی این سردار رشید اسلام را به یاد دارد؛ آنجا که در کسوت جانشین گردان در ارتفاعات مریوان مدام پیگیر تحولات جنگ و دستورات فرماندهان مافوق خود، به خصوص  سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان بود.

گام‌های استوار این سردار در کوه‌های کردستان و روحیه‌دهی به نیروهای تحت امر خود، صلابت، ایستادگی و روحیه خستگی‌ناپذیری این سردار رشید، از وی آنچنان الگویی برای همه هم‌رزمان و نیروهای تحت امر ساخته است که این روزها در تمام لحظات نبودن و آسمانی شدنش، ایستادگی، صبر، مهربانی و خوبی‌هایش مرور می‌شود.

* سردار ییلاقی خلاصه شده در اخلاص، ایمان، عشق و فداکاری

محمدکاظم قاجارکوهستانی یکی از همرزمان سردار ییلاقی در وصف این شهید می‌گوید: تابستان سال ۱۳۶۰، یادمان نرفته که چه سان با گام‌های استوارت سنگلاخ‌های قله آسون را در می‌نوردیدی ، تا به نیروهای تحت امرت روحیه و فرماندهی نمایی؛ پاسگاه شهدا  را خوب بیاد داریم که هر آن با دیدنت روحیه مضاعف می‌گرفتیم.

پاییز و زمستان ۱۳۶۰ بانه را یادم آمد، با ۱۸ نفر از بسیجیان روستایم "کوهستان " آنجا که فرماندهی گردان ما را برعهده داشتی   قله پوشیده از برف آربابا، کمین‌های متعدد، سرمای طاقت‌فرسا و یخبندان بانه و تو که همچون کوه، ایستادگی می‌کردی.

قامت سترگ و ورزیده‌، اخلاص و ایمان و عشق و فداکاریش را  تا زمان عملیات محرم که در قامت فرماندهان ارشد لشکر وقت ۲۵ کربلا انجام وظیفه می‌کرد را به راستی به یاد دارم.

افسوس که حادثه مجروحیت بسیار سخت حین عملیات محرم در پاییز ۱۳۶۱ آنجا که فرمانده همه‌مان بود را  شنیدیم و چه سخت گذشت این خبر  به نیروهای تحت امر که خبر مجروحیت فرماندهی لایق ، جسور ، مخلص و فداکار و بی‌ادعایی ، چون سردار حاج علی ییلاقی اشرفی  را بشنوند.

 دو سال و اندی در کما و عدم توانایی تکلم و تحرک ، که به تدریج روبه بهبودی نسبی پیش رفت ، ولی هیچگاه سلامت کامل را بدست نیاورد و اکنون با آسمانی شدنش دل‌هایمان را بارانی کرده است.

و اینک که پس از ۳۵ سال سختی و مشقت فراوان، به یاران شهیدش پیوست، بر خودمان فرض می‌دانیم، که یاد و خاطراتش را با تمام وجود پاس بداریم و از خداوند بزرگ برای این شهید عزیز غفران و رحمت الهی و برای خانواده محترم صبر و شکیبایی آرزو کنیم.

*سردار ییلاقی مردانه برای صیانت و حفظ آرمان‌های انقلاب و اسلام ایستاد

سردارآزاده عزت اله  الیاسی از دیگر همرزمان سردار شهید حاج علی ییلاقی در آیین وداع با این شهید بزرگوار گفت: فرمانده دلاور حاج علی ییلاقی از فرماندهان بنده بودند و من فرمانده گردان بودم در آن زمان و ایشان فرمانده لشکر بودند.

سردار ییلاقی از خانواده اصیل و انقلابی بودند که از ثمرات انقلاب اسلامی است که وداع با ایشان که روزی فرمانده لشکری بزرگ از مازندران، گلستان و گیلان و همسنگر شهید خرازی و باکری و زین‌الدین  و همت بود برای همه ما بسیار سخت است.

بنده افتخار همرزمی با ایشان را در سال ۶۱ و ۶۲ داشتم و در عید سال ۶۲ در منطقه "جفیر" با هم بودیم که با هماهنگی انجام شده بنده را از گردان به لشکر آوردند.

روز مجروحیت ایشان برنامه‌ای برای دیدار با امام جمعه اهواز پیش‌بینی شده بود که قرار شد عده‌ای از مسؤولان خدمت حاج آقا جزایری امام جمعه اهواز برویم و اصرار کردند که من همراه آنان بروم؛ اما من قبول نکردم و بالاخره مانده و نرفتم؛ بعد از اقامه نماز و صرف ناهار مشغول استراحت بودم که خوابیدم و خواب دیدم برای سردار ییلاقی اتفاق ناگواری افتاده است.

از خواب پریدم و  دیدم دوستان از مجروح شدن سردار گفتند که مورد حمله خمپاره قرار گرفته و به شدت مجروح و به کما رفتند.

فروردین سال ۶۲ بود که ایشان جراحت شدیدی برداشتند و به کما رفتند و در واقع سردار ییلاقی همان زمان  به شهادت رسیدند و اکنون نبودن‌شان در میان ما برای ما بسیار سخت است و برای همسر صبور و  ایثارگر ایشان  که متحمل سختی‌های فراوان شدند و همچنین دو فرزند برومندشان محمدرضا و مهدی بسیار سخت است که برایشان صبر آرزو داریم.

وی گفت: همه مدیون شهدا هستیم و مجلس اکنون الهی است و حضور ما در مراسم‌های شهدا، توفیق بزرگی است و باید بدانیم دنیا مدیون شهدا و سردارانی همچون سردار ییلاقی و مدافعان حرم است که نمی‌خواستند تاریخ عاشورا تکرار و علم از دست عباس بیفتد و مشک آب سوراخ شود.

سردار الیاسی افزود: سردار ییلاقی مردانه برای صیانت و حفظ آرمان‌های انقلاب و اسلام ایستاد.

وی گفت: تمام هستی شهدا برای دفاع از کشور فدا شد و آنان اکنون افتخار همیشه تاریخ ما شدند و در بیداری مردم شهرمان اثرگذار هستند

گرامی می‌داریم یاد و نام بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید مازندران و یاد و نام ۸۰۰ شهید بهشهر را که این روزها شهدا و سرداران شهرمان شهید ابوعمار و مهرزادی مهمان دارند، مهمانی عزیز که هم‌پای آنان در گوشه و کنار جبهه‌های حق علیه باطل به مصاف کفر رفت.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید