پویش سراسری "کتاب قهرمان" با محوریت کتاب سرباز کوچک امام(ره) در موسسه پیام ازادگان

۱۳۹۷/۰۹/۱۱
لحظه ای با آزادگان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،  مسابقه پویش کتاب خوانی "کتاب قهرمان" با محوریت کتاب سرباز کوچک امام(ره) با حضور مجمع ناشران، راوی اثر، نویسنده و همچنین معاون پژوهشی دفتر پیام آزادگان و با حضور تعداد قابل توجهی از اصحاب رسانه صبح روز یکشنبه ۱۱/۹/۹۷درسالن اجتماعات موسسه پیام آزادگان برگزارشد.

 

 

پیش از آغاز رسمی برنامه، نخست کلیپ نقل خاطرات آزاده قهرمان مهدی طحانیان از روزهای اسارت و  همچنین هوشیاری و ذکاوت ایشان و همچنین رشادت و صبر آزادگان در محضر مقام معظم رهبری بود که حاضرین در سکوت و با تامل بیشتری آن را مرور می کردند.

آغاز رسمی برنامه با پخش آیاتی از کلام الله مجید آغاز و با سخنان سیدسجاد موسوی دبیر اجرایی پویش رسمیت یافت.

سید سجاد موسوی  در ابتدا گفت:  کتاب قهرمان که در دوره های گذشته به مسایل خانوادگی با محوریت زن در نقش های مادری و همسری می پرداخت اما امروز با پویش موضوعی جدیدی ارایه شده است.  چرا که اگر همزمان دو اتفاق برای کتاب های خوبی که امروز در بازار تولید شده بیفتد شاهد پرفروش شدن آن کتاب خواهیم بود که ابتدا معرفی این کتاب های خوب و دیگری ترویج رسانش خوب آن است که اگر تبلیغ مناسبی از این نوع کتابها شود و دیگر اینکه دسترسی این گونه کتاب ها به راحتی امکان پذیر باشد، این نوع کتاب ها به تیراژ قابل ملاحظه ای در سطح پرفروش های کتاب های کشور قرار خواهد گرفت.

سیدسجاد موسوی در ادامه گفت: در روزگاری که الگوهای نه چندان جذاب و مناسبی به خورد جوانان می دهند، پویش "کتاب قهرمان" به مسایل صبر، استقامت، پایداری  و مقاومت پرداخته  و به معرفی الگویی از پایداری و مقاومت در قالب سبک مکتوب و الگوسازی می پردازد.

وی در ادامه افزود: پویش "کتاب قهرمان"  برای جوانانی که دغدغه مند آن هستند که بار انقلاب را به دوش کشیده و بتوانند با گذر ازدهه چهارم انقلاب اسلامی شگفتی هایی را رقم بزند، مناسب است.

موسوی با قاطعیت گفت: اگر بنا باشد چیزی از جنس سلبریتی درستی از انقلاب را بیان نماییم، سلبریتی مهدی طحانیان است که از این نوع الگوها در تاریخ انقلاب و بهترکردن فضای انقلاب استفاده نکنیم کفران نعمت کرده ایم و اگر بنا باشد الگوی طرازی را به دانش آموزان و  دانشجویان معرفی نماییم، این الگوی طراز از جنس مهدی طحانیان است.

دبیر اجرایی پویش ترویج کتابخوانی، افزایش سرانه کتابخوانی مفید برپایه حمایت های مردمی، تولید کتاب های ارزان پرطرفدار، ایجاد دسترسی آسان به کتاب و تقویت بنیه اقتصادی شبکه حرفه ای توزیع کتاب و همچنین ایجاد شمارگان بالا برای یک کتاب مفید  وانگیزه های بالای انتشار کتاب در عرصه های بین المللی را از اهداف پویش دانست.

وی در خاتمه سخنان خود گفت: این پویش تا آخر اسفندماه ادامه خواهد داشت و در بستر سایت کتاب قهرمان و اپلیکیشن موجود در این سایت، افراد با خرید کتاب امکان شرکت در مسابقه را داشته و در مراحل بعد با آزمونی که در بطن کتاب تهیه شده و درپایان مرحله سوم و با کسب امتیازات بالا به برندگان این مسابقه جوایزی تعلق خواهد گرفت که درمجموع ۶۰۰میلیون ریال جایزه نقدی است و در گروه سنی ۱۳و۱۴سال نیز مسابقاتی تدارک دیده شده که با  شرکت در این مسابقه از هدایای ۱۰میلیون ریالی آنبهره مند خواهندشد.

آزاده سرافراز مهدی طحانیان نیز در بخش دیگری از پویش "کتاب قهرمان" گفت: آنچه که لازم است گفته شود آن است که این مسابقات می تواند الگو و مشوق مناسبی برای برای نسل امروز باشد اما آنچه دغدغه ماست همان احساس وظیفه ای است که نه در شرایط طبیعی، بلکه در شرایط سخت و دشوار بروز و ظهور می یابد.

این آزاده قهرمان افزود: ما در دوران دفاع مقدس و همچنین اسارت شاهد نعمات بی شمار الهی بودیم که بر ما می بارید و  امروز وظیفه داریم که این نعمات را روشنگری نماییم. شرایط و فضای اسارت سختی های خاص خود را داشت و تنها چیزی که می توانست ما را از رنج و فشار و استرس دور کند، انس با قرآن و نهج البلاغه و دعاهای خاص بود و  مهمترین اصل آن که خداوند در اسارت پرده هایی را از پیش چشمانمان کنار می زد که غیرقابل باور بود.

راوی کتاب سرباز کوچک امام، هدف از بیان خاطرات خود و نگارش کتاب نیز گفت: ما شک نداشتیم که رزمندگان ما و حال و هوایی که در اسارت با آن مانوس بودیم همه لطف خدا بود و زمانی که امروز به آزادی فکر می کنیم با خود می گوییم خدایا زبان مان از گفتن لطف تو قاصر است و همه این مسایل ما را به سوی نگارش ثبت خاطراتمان سوق داد و این سخن کهجنگ ما گنج ماست واین که اسرا از اسارتشان به عنوان دانشگاه یاد می کنیم سخن گزاف نیست بلکه یک حقیقت آزموده شده است.

خانم فرزانه قلعه قوند پژوهشگر و معاون پژوهشی موسسه پیام آزادگان و نماینده موسسه در پویش "کتاب قهرمان" نیز در این همایش گفت: تاکنون ۲۰۰عنوان کتاب درعرصه اسارت و یک چهارم کتاب هایی که در بحث اسارت چاپ شده  در انتشارات موسسه پیام آزادگان به چاپ رسیده است.

این پژوهشگر اضافه کرد: کتاب سربازکوچک امام که مورد عنایت حضرت آقا  نیز قرار گرفته است به نوعی تبلور همه اتفاقات اسارت است و اگر دفاع مقدس را به عنوان یک پازل درنظر بگیریم  بدون تردید اسارت تکه گمشده و بخش تکمیل کننده آن پازل است. زیرا اسارت تمام اتفاقات دفاع مقدس را در خود دارد و اگر دقیق بیندیشیم حتی بیشتر از دفاع مقدس نیز به درازا کشیده شد. زیرا دفاع مقدس ۸سال به طول انجامید اما اسارت برای تعدادی از اسرا  ده سال و حتی بیشتر از ده سال نیز طول کشید. ما اسرایی را داریم که قبل از شروع رسمی جنگ به اسارت درآمدند و پس از پایان قطعنامه نیز که بسیاری از آزادگان به وطن بازگشتند، هنوز در اسارت بودند و نمونه بارز آن شهید لشگری است.

وی در ادامه افزود: اسرا در اسارت از بسیاری از دورریختنی ها ابزارهایی را برای ادامه زندگی می ساختند و باید به گونه ای با زندگی در اسارت کنار می آمدند و به حق باید گفت آزادانه با زندگی کنار آمدند. و اگرعمیق به بخش اسارت بنگریم می بینیم که در شرایط نابرابر و در شرایط عادی به اسارت نرفتند بلکه یا مهماتشان تمام شده بود و یا آنقدر مجروح بودند که چاره ای جز اسارت نداشتند و یا از روی معرفت برای کمک به دوست مجروحی برمی گشتند و به دام می افتادند و یا این که یک لشگر بود که برای بردن چندنفر از بچه ها می آمد و هیچگاه اتفاق نمی افتاد که دونفر یک گروه را به اسارت گرفته باشند پس بی انصافی است اگر فکر کنیم بخش اسارت یعنی تعدادی از بچه ها رفتند و در شرایطی در زندان ها زندگی کردند بلکه آزادگان ما در اسارت آزادمردانه زندگی کردند که این نوع زندگی، حتی عراقی ها را به حیرت وامی داشت.

قلعه قوند درخصوص زندگی مهدی طحانیان گفت: من کتاب سرباز کوچک امام را بارها و بارها مطالعه کرده ام و هربار که آن را خوانده ام به مطالب حیرت انگیزی رسیده ام که اگر ایشان را نمی شناختم واقعا برایم غیرقابل باور بود.

یک نوجوان با جثه کوچک در یک منطقه نظامی که پر از عراقی و پر از جنازه و پر از اتفاقات ریز و درشت بود به اسارت در می آید و در اسارت نیز افرادی که او را به اسارت گرفته بودند را نیز تحت تاثیر خود قرارمی دهد و بخشی که من همواره درمقابل آن سرتعظیم فرود می آورم بخش هوشیاری عجیب ایشان است که او را وادار می کند که به طور فطری دارای "سواد رسانه ای" شود. چیزی که امروزه در دانشگاه های جهان به عنوان یک واحد درسی تدریس می شود و این نوجوان ۱۳ساله در منطقه اردستان جز تحصیلات راهنمایی  اندوخته ای نداشته و توانست با آن سواد فطری در مقابل رسانه ها قدعلم کنند و ولایتمداری بخش دیگری از ویژگی های ایشان در اسارتبود که تحت هرشرایطی تابع ولایت فقیه بودند.

معاون پژوهشی موسسه پیام آزادگان در پاسخ به سوال خبرنگار پیام آزادگان درخصوص راه یابی کتاب سرباز کوچک امام به نمایشگاه کتاب بین المللی خارج از کشور نیز گفت: کتاب سرباز کوچک امام به دو زبان روسی و عربی درحال ترجمه است که به زودی خبر آن رسانه ای خواهدشد و دیگر این که این کتاب سال گذشته نیز به نمایشگاه کتاب فرانکفورت راه یافته بود.

وی در خاتمه گفت: این کتاب در ابتدا یک کتاب ۹۰۰صفحه ای با قیمت ۴۲هزارتومان بود که بعد از تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب، با هدف آشنایی تمام اقشار جامعه با مهدی طحانیان و دوستانشان در اسارت و با اشاره به بحث گرانی این روزهای کاغذ، قیمت آن به ۲۴هزارتومان کاهش یافت.

فاطمه دوستکامی نویسنده کتاب سربازکوچک امام نیز در توضیحات خود گفت: این کتاب درسال ۱۳۸۷ در موسسه فرهنگی پیام آزادگان کلید خورد و با ۳۵۰ساعت صوتو ۱۶۳جلسه گفت وگو با آقای مهدی طحانیان آغاز و در مراحل بعد نیز مطالعات اسناد و بخش اسارت و  گفت وگو با مطلعین و دوستان آقای طحانیان که در اردوگاه های مختلف بودند رسیدیم.

وی ادامه داد: نوشتن این کتاب ۴سال به طول انجامید که نکته مهم در تقریظ کتاب، حجم ابتدایی بالای کتاب بود و دربحث کودکی ایشان از زمانی که در بسیج حضور داشتند و پس از آن حضور در جبهه که ۹۵درصد از خاطرات کودکی ایشان را برای استفاده بیشتر نوجوانان آن را حفظ نمودیم و تنها بخشی از مطالب که به فعالیت ایشان پس از آزادی می پرداخت، کاسته شده است.

در پایان این برنامه، رونمایی از پویش "کتاب  قهرمان" توسط سید سجاد موسوی، آزاده مهدی طحانیان، فاطمه دوست کامی و فرزانه قلعه قوند انجام و کتاب ارزشمند سرباز کوچک امام با دست نوشته نویسنده و راوی اثر برای تک تک خبرنگاران به اتمام رسید.

 

 

* آ 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید