پس از شنیدن خبر آزادی تمام درد و رنج‌ها یادمان رفت

۱۳۹۷/۰۵/۲۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، فرزاد قاسمي زماني در سال ۶۴ به اسارت دشمن درآمد و بعد از گذراندن پنج سال و نيم اسارت، در سال ۶۹ به ميهن اسلامي بازگشت. اين آزاده سرافراز كه ۴۵درصد جانبازي هم دارد، از روزهای آزادی و دستاوردهای اسارت می‌گوید.

 

در دوران اسارت دورنما و چشم‌انداز روشنی از اسارت نداشتیم و در تمام لحظات توکل‌مان به خدا بود. آن زمان از تخاصم بین ایران و عراق بود و شخصیت که صدام، ا تصور آزادی برایمان خیلی دور و دراز بود. اگر دوران اسارت بیشتر از ۶ سال هم طول می‌کشید خودمان را به لحاظ ذهنی و فکری اماده کرده بودیم که حتی تا پایان عمر در اسارت دشمن بمانیم.

 

زمانی که اخبر آزادی‌ و بازگشت به میهن را شنیدیم شادمانی و شور و شعف فراوانی در بین‌مان اتفاق افتاد و به نوعی یک حیات و تولد دوباره برایمان بود. از زمان اعلام خبر آزادی تا زمان بازگشت به کشور زمان زیادی نبرد و در عرض چند روز به کشور بازگشتیم. دوستانی که به واسطه مشکلات اسارت دچار مشکلات جسمی و روحی شده بودند با شنیدن این خبر متحول شدند و درد و رنج یادشان رفت و تجدید حیاتی برایشان شد.

 

استفاده از فضای معنوی دوران اسارت یکی از جنبه‌های خوب آن دوران بود.  ما از ان فضا استفاده معنوی می‌کردیم و ارتباطی  منحصر به فرد با خدا داشتیم. شاید آن لحظات و روزها و ساعات خیلی کمتر بعد از اسارت برایمان تکرار شد. آنجا احساس می‌کردیم اخر دنیا هستیم و فقط باید با معبود و خدای خودت ارتباط بگیریم و تنها اوست که صدایت را می‌شنود و به تو توجه می‌کند. حس می‌کردیم تنها راه و دری که برایمان باز بود راه خدا بود و تمام مسیرها به او ختم می‌شد. این خیلی اتفاق خوشایندی بود که در در طول سالهای آزادی خیلی کم اتفاق افتاد. آدم وقتی در تنگناهای سخت قرار می‌گیرد همه امیدش به خدا می‌شود و این احساس در اسارت خیلی خاص بود. وقتی شما در بند دشمنی هستید و انتهایی برایش متصور نیستید و فقط باید به خدا توکل کنید.

 

در اسارت مقاومت و ایثارگری در وجودمان تقویت شد. ما تلاش کردیم آن روحیه را حفظ کنیم ولی وقتی آدم در محیط کار و مسائل و مشکلات زندگی و در بحران‌های مادی قرار می‌گیرد آن روحیه نوسان پیدا می‌کند. با این حال باید تلااش کرد آن روحیه حفظ شود چون گوهر نابی بود که به سادگی به دست نیامده بود و برای حفظش باشد تلاش کنیم.

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید