پاسخ کاخ‌سفید به تهدید رهبر ایران

۱۳۹۵/۰۳/۲۹

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا چند روز پس از بیانات مقام معظم رهبری گفت: واشنگتن به برجام پایبند مانده و حتی رئیس‌جمهوری آینده آمریکا این توافق را پاره نخواهد کرد.

 

 

 

 
"بن رودز" معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اظهارات نامزد های انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا درباره پاره کردن برجام و لغو توافق هسته ای را بی اساس خواند و تصریح کرد که ساختار این توافق به نحوی تنظیم شده است که خود یک عامل بازدارنده بزرگ برای هر نوع مخالفت رئیس جمهوری آینده آمریکا خواهد بود.

 

رهبر معظم انقلاب سه‌شنبه هفته گذشته در جمع گروهی از مسئولان در مورد موضع‌گیری نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، فرمودند: «ما البتّه برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد؛ این را همه بدانند! ما نقض نمی‌کنیم برجام را لکن اگر طرف مقابل نقض کند که حالا همین‌طور این کسانی که نامزد ریاست جمهوری آمریکایند، مدام دارند تهدید می‌کنند که ما می‌آییم پاره می‌کنیم، نقض میکنیم، اینها اگر پاره کردند، ما آتش میزنیم.»

 

رودز عصر پنجشنبه به وقت محلی با حضور در جمع خبرنگاران در مقابل ساختمان اندیکشده شورای آتلانتیک در واشنگتن، گفت که حتی "دونالد ترامپ" نامزد جنجال برانگیز حزب جمهوریخواه نیز که پیش از این تهدید به پاره کردن برجام کرده بود، این کار را نخواهد کرد.

وی گفت: تصمیم به اینکه یکی از اولین کارهایی که من (به عنوان رئیس جمهوری آمریکا) انجام می دهم، ایجاد یک بحران در خاورمیانه باشد که می تواند به گسترش تسلیحات هسته ای و یا یک جنگ دیگر منجر شود، عاقلانه نخواهد بود.

 

دونالد ترامپ

 رودز ادامه داد : رئیس جمهوری جدید آمریکا در شرایطی دفتر ریاست جمهوری را تحویل می گیرد که تمام تعهد های بزرگ هسته ای (مرتبط با ایران) به سرانجام رسیده است. انباشته اتمی ایران از کشور خارج شده و رآکتور اراک بازطراحی شده است، دیگر در فردو غنی سازی انجام نمی شود و آژانس بین المللی انر‍ژی اتمی فعالیت تمام سانتریفیوژ های ایران را زیر نظر گرفته است.

وی افزود : حال شما (به عنوان رئیس جمهوری آمریکا) تصمیم می گیرید که از شر تمام محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران خلاص شوید!

به نوشته تارنمای نشریه فارین پالیسی آمریکا، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه تاکید کرد که پاره کردن برجام نارضایتی دیگر کشور های حاضر در مذاکرات هسته ای از جمله روسیه، چین و کشور های اروپایی را به دنبال خواهد داشت و «رئیس جمهوری جدید از این موضوع اجتناب خواهد کرد. اصل اول پس از وارد شدن به دفتر ریاست جمهوری، پرهیز از ایجاد یک مشکل بزرگ دیگر است.»

ترامپ پیش از این توافق هسته ای با ایران را برای آمریکا و رژیم صهیونیستی فاجعه بار توصیف کرده و گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، توافق هسته ای را پاره خواهد کرد.

 

بن رودز

نفوذ فرهنگی در سخنان بن رودز

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفته است: کسانی منتقد رژیم هستند، می بایست به این نکته ساده تفاوت سیاست‌های دولت محمود احمدی نژاد و حسن روحانی اذعان کنند. اصرار براین که همه در ایران تندرو و از یک بافته هستند هرگونه امکان و فرصت برای تغییر ِ جهتِ رهبران ایران را می گیرد.

 

وی اضافه کرده است: (چنین دیدگاهی) نقش مردم ایران را نادیده می گیرد در حالی که آنها خواهان رویکردی میانه‌رو هستند.

 

 که وابسته به سازمان جاسوسی آمریکاست، بن رودز همچنین گفته است: ایالات متحده می بایست راه‌هایی برای تعامل با مردم ایران پیدا کند. نقش آنها اغلب در توافق هسته‌ای کمتر مورد توجه قرار می گیرد. می دانیم که ایران یک کشور دمکراتیک نیست، اما انتخابات حسن روحانی را بر سر کار آورد و  افکار عمومی طرفدار طرفدار توافق هسته‌ای بود.

 

این اظهار نظر مقام ارشد کاخ‌سفید در حالی بیان شد که مردم ایران همان طور که در سال ۹۲ به آقای روحانی رأی دادند در دو انتخابات ۸۴ و ۸۸ با رأی بالا آقای احمدی نژاد را هم برگزیده بودند.

 

وی تصریح کرده است: ما می بایست راه های تعامل آموزشی، فرهنگی و ارتباط مردم دو کشور را پیگیری کنیم. رویکردهایی که می تواند باعث اعتماد و ارتباط با مردم ایران به ویژه جوانان بشود.

 

دولت‌های مختلف آمریکا که با تحریم و تهدید، دشمنی خود را با مردم ایران نشان داده‌اند با ژست تعامل و دوستی و از راه پیام نوروزی و برگزاری نشست‌های فرهنگی و هنری و آموزشی تلاش می‌کنند راهی در ایران پیدا کنند اما مردم ایران فراموش نمی‌کنند که حتی دولت اوباما با تمام این ظاهرسازی‌ها در روزهای نه‌چندان دور گستره تحریم‌ها را حتی به داروها و مواد غذایی کشاند. همان اوبامایی که بارها از گزینه نظامی سخن گفته بود اکنون از تعامل و فرهنگ و دوستی می‌گوید.

 

اوباما و بن رودز

 

باید منتظر فرصت باشیم!

بن رودز با دفاع از مذاکرات هسته‌ای با ایران گفته است: اکنون آزمون کلیدی برای تعامل با ایران بر سر مساله سوریه است، جایی که موضع سازنده ایران می تواند برای حل این درگیری‌ها مهم باشد، اما تاکنون ما چنین چیزی را ندیده ایم.

 

وی مدعی شد: تماس با دولت ایران باعث شده است در این خصوص و درباره موضوع‌های دیگر ما در موقعیت بهتری باشیم، بنابراین ما می بایست این تماس‌ها را حفظ کنیم و منتظر فرصت باشیم.

 

دولت ایران بارها اعلام کرده است که مذاکره با دولت آمریکا تنها بر سر مسائل هسته‌ای بوده است و ایران و آمریکا درباره مسائل منطقه و جهان مذاکره مستقیم ندارند.

 

بن رودز شخصیت تأثیرگذار کاخ سفید است

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز پیش از این بن رودز را به عنوان تأثیرگذارترین فرد در سیاست خارجی دولت باراک اوباما نام برده و نقش وی را مهم‌تر از اغلب مشاوران و اعضای کابینه آقای اوباما ارزیابی کرده بود.

 

  بن رودز به نیویورک تایمز گفته بود که دولت باراک اوباما در رابطه با توافق هسته‌ای با ایران و شکل بازتاب آن در رسانه‌ها و مطبوعات کاری کرده که صدای موافقان توافق بیشتر شنیده شود تا بدین ترتیب افکار عمومی را همراه خود سازد. 

 

این مطلب نیویورک تایمز واکنش هایی درپی داشت و سه سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به باراک اوباما خواهان برکناری بن رودز شده بودند.

 

 

*ک/ ایرنا

اضافه کردن دیدگاه جدید