"... و دوباره خورشید" در آسمان اندیشه طلوع کرد

۱۳۹۷/۰۴/۲۷

آئین رونمایی کتاب «... و دوباره خورشید» با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران عصر روز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ در فرهنگ سرای اندیشه برگزار شد. در این کتاب که به کوشش بیژن کیانی گردآوری شده است، بخشی از خاطرات و نامه های آزادگان در کنار سروده ها به چشم می خورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، سالن اجتماعات فرهنگسرای اندیشه امروز میزبان اهالی فرهنگ و دوستداران دانایی بود و حتی گرمای طاقت فرسای تیرماه نیز راه غلبه بر حضور آنان را نیافته بود. میهمانان که از ساعت ها قبل خود را به سالن اجتماعات رسانده بودند تا در آیین رونمایی از کتاب ارزشمند "... و دوباره خورشید" که حاصل ۷سال تلاش مستمر و خستگی ناپذیر  نویسنده توانای  آزاده دکتر بیژن کیانی به زیبایی به نگارش درآمده را به عنوان گنجینه ای به قفسه کتاب های دفاع مقدس بیفزایند.

حضور شخصیت های برجسته ای همچون حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران، دکتر سنگری و امیرمهبد عباس نژاد به عنوان کارشناسان حوزه ادبیات دفاع مقدس و همچنین نویسنده اثر به همراه جمع کثیری از خانواده معظم شهدا، آزادگان و اقبال مردم در این مراسم  حکایت از اهمیت کتاب  و کتابخوانی در حوزه دفاع مقدس داشت.

ابتدای برنامه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی آغاز و با آیاتی از کلام حق رسمیت یافت.

پخش کلیپی از مصاحبه های کوتاه آزادگان سرافراز میهن اسلامی و نقل خاطرات این بزرگواران از خبر ارتحال حضرت امام(ره) و همچنین انتخاب اصلح مقام معظم رهبری به عنوان سکاندار هدایت کشتی انقلاب اسلامی که ارتباط تنگاتنگی با موضوعیت کتاب "... و دوباره خورشید" داشت از بخش های مورد توجه حاضرین بود.

به مناسبت ایام دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) و حضرت علی بن موسی الرضا(ع) "محمد رسولی" از شاعران جوان کشورمان که سال گذشته درمحضر مقام معظم رهبری سروده ای را قرایت و مورد تفقد رهبری قرار گرفته بودند، به همین مناسبت سروده ای را قرایت و پس از آن شعرحماسی دیگری از دفاع مقدس را اجرا کردند که بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

جلسه نقد کتاب "...و حالا خورشید" با حضور کارشناسان ادبیات دفاع مقدس از مهمترین و اختصاصی ترین بخش برنامه بود.

ابتدا امیرمهبد عباس نژاد درباره ادبیات اسارت گفت: ادبیات اسارت، با اسارت فرد آغاز و از لحظه اسارت، آزادگی شکل می گیرد. در حوزه دفاع مقدس سه گونه اسارت وجود دارد: ابتدایی ترین ادبیات دسته ای از نامه ها هستند با کمترین امکانات و  روی کاغذهای سیگار و سیمان که گاها یافت می شده نوشته می شد که سند بسیار ماندگاری در این حوزه است. بخش دوم ادبیات اسارت، ادبیات پس از بازگشت آزادگان است که افراد خاطرات اسارت خود را  به صورت خودنگاشت می نویسند و سومین گونه بخشی از خاطرات است که با یک مصاحبه کننده فرد گفت وگو می کند و حاصل آن یک کتاب می شود.

این کارشناس ادبیات در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش رهبری حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا ابوترابی در دوران اسارت نیز گفت: حاج آقا ابوترابی فن زنده بودن را به اسرا یاد داد.

وی در خاتمه متذکرشد: کتاب "... و دوباره خورشید" چراغ راهی است برای پژوهشگران و دانشجویانی که در حوزه اسارت فعالیت می نمایند.

دکتر سنگری نیز درباره اسارت گفت: خاکریز بزرگ اسارت بخش قابل جدایی ناپذیر و هویت بخش دفاع مقدس است که امیدواریم موسسه پیام آزادگان بیش از پیش به آن بپردازد.

وی سپس افزود: قریب ۹هزار آزاده از بازگشت تا به امروز از میان ما رفته اند که خاطرات آنان نوشته نشده است. باید از فرصت ها استفاده شود و خاطرات اسارت به نگارش دربیاید.

وی درخصوص کتاب"... و دوباره خورشید" نیز گفت: این کتاب در۵بخش نوشته شده که بخش اول آن لحظه بیم و امید است که البته باید بیشتر به جنبه حسی بودن آن یعنی لحظه شنیدن خبرارتحال حضرت امام(ره) در میان آزادگان پرداخته می شد.

سپس دکتر بیژن کیانی نویسنده اثر درپاسخ به سوال آقای عباس نژاد که هدف و انگیزه نوشتن این کتاب چه بوده، با توضیحاتی درباره کتاب گفت: کتاب "و دوباره خورشید" روایت دو واقعه به هم پیوسته است. ابتدا واقعه ارتحال امام که بزرگترین ضربه روحی برای اسرا درطول مقاومت  بود زیرا هیچ حادثه ای به اندازه ارتحال امام از جهت تضعیف روحیه آنان موثر نبود و حادثه دوم که به آن پیوسته می شود حادثه انتخاب مقام معظم رهبری است.  کلیت بحث کتاب "اهمیت رهبری" و تاثیر رهبری در حفظ و انسجام روحیه وحدت در فضای اسارت است.

و انگیزه نوشتن کتاب، آنچه در فضای اسارت اتفاق افتاده و از دید مسوولان نیز پنهان مانده در معرض دید مردم قرار بگیرد.

وی درقسمت دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این کتاب حاصل بیش از ۳۰هزارساعت مصاحبه و مطالعه ۸۰۰ جلد کتاب درحوزه آزادگان و همچنین نامه ها و اشعار  آزادگان است.

وی تاکید کرد: بنده به عنوان نویسنده هیچ توضیح اضافه ای  نداده ام اما هرکجا که نیاز به توضیح داشته آن را تفسیر نموده ام و سعی بسیار شده آنچه را که اتفاق افتاده با یک بیان خوب و قلم مناسب نوشته شود.

وی درخاتمه با قدردانی از دفترنشر انقلاب اسلامی، مدیران موسسه پیام آزادگان و همچنین دست اندرکاران پژوهشکده موسسه پیام آزادگان که از ابتدا تا چاپ این اثر زحمت کشیده بودند قدردانی کرد.

درخاتمه نیز رونمایی از کتاب ارزشمند "...و دوباره خورشید" با دستان حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد رونمایی و درپایان جلسه نیز به پرسش های حاضرین درخصوص این کتاب پاسخ داده شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید