هشدار مقامات دولت اوباما

۱۳۹۶/۰۳/۰۵
هافینگتون پست گزارش داد

مقامات امنیتی دولت سابق آمریکا نسبت به نقض برجام در صورت تصویب طرح جامع تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران هشدار دادند.

در حالی که کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز گذشته (پنجشنبه) طرح جامع تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران را تصویب کردند اما مقامات امنیت ملی دولت سابق آمریکا (اوباما) نسبت به خطرات احتمالی نقض برجام و منزوی شدن واشنگتن هشدار داده بودند.

به نوشته پایگاه خبری «هافینگتون پست» تغییراتی که در این لایحه انجام شد دقیقا عکس اصلاحاتی است که مقامات سابق در شورای امنیت ملی، وزارت خارجه، وزارت خزانه‌داری، وزارت دفاع و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا توصیه کرده بودند.

چند روز پس از آنکه سناتورهای آمریکایی این لایحه را در کمیته روابط خارجی پیشنهاد کردند، ۷ سیاستمدار دوره اوباما خواستار ۳ تغییر در آن شدند.

یکی از این توصیه‌ها برطرف شدن لحن اعمال تحریم بر سپاه پاسداران و شرکت‌های وابسته به آن است زیرا می‌تواند باعث شناخته شدن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی خارجی و به تبع آن تضعیف عملیات‌های نظامی آمریکا در عراق شود.

«ریچارد نفیو» رئیس دفتر تحریم‌های ایران در دوره اوباما تاکید کرد به دلیل حضور قابل توجه بودن سپاه در تراکنش‌های تجاری ایران، تروریستی شناختن آن می‌تواند شرکت‌های خارجی را از معامله با تهران بترساند که این امر حس نشدن لغو تحریم‌ها تحت توافق هسته‌ای و به تبع آن نقض روح برجام را درپی خواهد داشت.

اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز پنجشنبه با ۱۸ رأی موافق و ۳ رأی مخالف ««قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- ۲۰۱۷» را به تصویب رساندند.

 

* آ

فارس

 

اضافه کردن دیدگاه جدید