هشدار حکیم درباره اوضاع منطقه/ مقتدا صدر: به آمریکا اعتماد نکنید

۱۳۹۶/۰۲/۳۱

 

سید عمار حکیم در بیانیه خود در شامگاه شنبه، به شیوه کنار گذاشتن و دور کردن هر یک از دولت های منطقه از کنفرانس ها و گفت وگوها، هشدار داد و گفت که این رویه به گسترش شکاف های موجود در منطقه می انجامد.

وی با بیان اینکه جهان در حال حاضر ، جهان روابط متوازن با همه طرف هاست، نه جهان تشدید در روابط منطقه ای و بین المللی ، گفت ، رویه دور ساختن یا کنار گذاشتن دولت ها از کنفرانس ها و گفت وگوها بر پیچیدگی اوضاع خواهد افزود و شکاف ها را تعمیق خواهد کرد.

وی، وضعیت درگیری و رویارویی در منطقه را برای هیچ یک از کشورهای منطقه خیر ندانست و گفت، باردیگر بر فضای احترام میان کشورهای منطقه تاکید می کنیم.

حکیم در بیانیه خود، باردیگر دعوت از ۵ کشور ایران، ترکیه، عربستان، مصر و عراق برای نشستن دور میز گفت و گو جهت حل مشکلات منطقه را تکرار کرد و گفت این کشورها برای حل موضوعات و پرونده های اختلافی باید به صراحت و صادقانه گفت وگو کنند.

رئیس ائتلاف ملی، همچنین تاکید کرد که برای مهار بحران و جنگ ها در منطقه باید به شدت تلاش کنیم.

از طرف دیگر سید مقتدا صدر رهبر جریان صدری ها در عراق، آمریکا را دولتی معتدل ندانست و برگزاری کنفرانس با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را امری 'زشت' توصیف کرد.

وی که روز شنبه با گروهی از فعالان اجتماعی که اخیرا در مرکز بغداد ربوده شده و به سرعت توسط نیروهای پلیس آزاد شدند، گفت ، به دولت های عربی و اسلامی توصیه می کند که به آمریکا اعتماد نکنند.

کنفرانس ریاض به ابتکار دولت سعودی ، که قرار است امروز یکشنبه با مشارکت سران برخی کشورهای اسلامی و عربی و حضور دونالد ترامپ برگزار شود، طی روزهای اخیر با واکنش های شدیدی در بغداد روبه رو بوده است.

اگرچه عراقی ها این کنفرانس را فتنه انگیزانه می دانند، اما دولت سعودی از حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور برای شرکت در این کنفرانس دعوت بعمل آورد که العبادی حضور در این کنفرانس را به فواد معصوم رئیس جمهور عراق واگذار کرد.

انتهای پیام/ع

منبع: ایرنا

 

اضافه کردن دیدگاه جدید