نظر وزیر ارشاد ومردم درباره پوئم سمفونی آزادگان

۱۳۹۵/۱۰/۱۴
در پاسخ به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان: پس از مراسم رونمایی باشکوه شب گذشته از پوئم سمفونی آزادگان در تالار وحدت، خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان نظر وزیر محترم فرهنگ وارشاد اسلامی، برخی مسئولان، هنرمندان وعلاقمندان حاضر دراین مراسم را جویا شد؛ که گزیده اظهار نظرها از این قراربود:

صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

امشب شب بسیار زیبایی بود، چرا که تلاش طولانی حوزه ی هنری ما برای تجلیل شایسته از آزادگان سرافراز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس امشب به ثمر نشست. امشب شاهد حضور چشمگیر آزادگان و خانواده های آنها بودیم. خوشبختانه وزیر محترم ارتباطات و فن آوری اطلاعات هم به همراه خانواده دراین جمع حاضر شدند. امروز بیش از هر زمان دیگری ما به گسترش فعالیت گروه های موسیقی متعهد و خصوصا ارکسترملی نیازمندیم. نسل جوان ما امروز به نشاط نیاز دارد و موسیقی یکی از کانون های اصلی نشاط نسل جوان است. موسیقی ما در حوزه های آئینی، مقامی، سنتی و قومی و بومی و همچنین موسیقی ارکسترملی و ارکسترسمفونیک تهران که امشب شما شاهد اجرای بسیار ارزشمند آن بودید، همه و همه یک پیام دارند و آن اینکه جامعه ایران بیش از هر زمان دیگری به نشاط، به تعامل و به تامین نیاز فرهنگی ازمجرای موسیقی و سایر حوزهای هنر مثل سینما، شعرو نقاشی نیازمند است. من صمیمانه از معاونت هنری وزارتخانه، آهنگ سازی استاد احمد پژمان، رهبر و اعضای ارکسترسمفونیک تهران، شاعر این اثر و همه ی کسانی که در این کاربزرگ دخیل بودند خصوصا از آزادگان عزیز که امشب با لبخندی زیبا در این جمع حاضر شدند، تقدیر و تشکر می کنم.

 

دکتر علی مراد خانی معاون هنری وزیر ارشاد:

 

ما افتخار داریم و خوشحالیم که به عنوان متولی حوزه هنر نقش هرچند کوچکی در هماهنگی های منجربه رونمایی از پوئم سمفونی آزادگان در سپاس از همه آزادگانی که فداکاری کردند تا اکنون بتوانیم در آسایش و آرامش فعالیت کنیم، داشته باشیم. به عنوان عضوی از حوزه هنر برای همه کسانی که برای این کشور زحمت کشیدند و تلاش کردند ارزش زیادی قائلیم و تمام توان خود را در راستای حمایت از این عزیزان صرف می کنیم. خوشحالیم که دوستان هنرمند ما در این زمینه کاری ارزشمند کردند و این نشان دهنده آن است که هنر ما واقعا هنر متعهدی است و هنرمندان ما هم متعهدند که حقایق ایثارگری ومقاومت مظلومانه آزادگان سرافراز کشور را اینگونه پاس بدارند. 
من فکر می کنم قطعه آزدگان، بخشی ازحماسه های جاودان این ملت را به خوبی نشان داد. پوئم سمفونی آزادگان تجربه بسیارخوبی بود وبه بهترین نحو ممکن اجرا شد. بی تردید از طرح هایی مانند این باید حمایت شود. اجرای باشکوه ارکستر سمفونیک آزادگان ثابت کرد که دغدغه اصلی حوزه هنر، مبانی اعتقادی وباورهای عمومی جامعه است وما باید دراین حوزه در آینده بیشتر کار کنیم.  در وزارت ارشاد بخشی به نام تولید ونمونه سازی داریم که کارهای خاصی مانند پوئم سمفونی ازادگان را تولید واجرا کنیم تا پژواک آن در جامعه دیده شود.

برای این اثر به نظر من اول باید یک تور درداخل کشور بگذاریم تا مردم خودمان را با این فضا آشنا کنیم و در حوزه بین الملل هم معتقدم  باید با توجه به واقعیت ها جلو برویم. درزمینه اجرای بین المللی آثاری مثل سمفونی آزادگان، وزارت ارشاد با برخی کشورها تفاهم نامه هایی دارد. امیدوارم این امکان فراهم شود تا این کار زیبا در این کشورها اجرا شود. کار دیگری که می توانیم برای اجرای بین المللی ارکستر سمفونی آزادگان انجام دهیم، این است که با برخی جاهایی که کار می کنیم  پارتی تورهایی را برای برگزار کنیم.  ازهنرمندان وگروه های برجسته موسیسقی آنها دعوت کنیم وآنها نیز گروه های هنری برجسته ما نظیر ارکسترسمفونیک تهران را دعوت کنند تا بتوانیم کارها یمان را عرضه کنیم. درمورد پوئم سمفونی آزادگان من اطمینان دارم که در سایر کشورها به دلیل اینکه این کار توسط بزرگان حوزه موسیقی مدیریت واجرا شده است، به نحو باشکوهی مورد استقبال قرار می گیرد.

پیام موسیقی، پیام ماندگار و درازمدتی است که در روح وجان جامعه می نشیند. وقتی قرار است کاری در جامعه برای دراز مدت انجام شود تا وفاق عمومی ایجاد کند، معمولا با ابزار موسیقی این کار را انجام می دهند. در برخی کشورها بنا به وضعیت فرهنگی آن جامعه، با تلفیق موسیقی وشعراین کاررا انجام می دهند. در صورتیکه این گونه برنامه ها در سطوح متفاوتی در کشور اجرا ودر سطح بین المللی اجرا شود، جامعه مابه شناخت وپذیرش بهتری از این مباحث می رسد. یک جامعه اگر مفاهیم موسیقایی را درک ودرست استفاده کند، برای نگاه دراز مدت خود آن جامعه هم بسیار مفید است که به نظر من می تواند یک فرهنگ سازی بسیار خوب باشد.

 

بیژن کیانی عضو هیئت مدیره موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان:
نت ها وسازهایی که دراجرای پوئم سمفونی آزادگان به کار گرفته شد، انسجام فوق العاده ای داشتند. از نظر من هدفی که موسسه پیام آزادگان درخلق این اثربه دنبال آن بود{ثبت یک اثر موسیقی ماندگار در مورد مقاومت آزادگان} محقق شده است.
به سهم خودم از وزیر محترم ارشاد ودوستان موسسه وسایرکسانی که تلاش داشتند تا این اثر در این سطح به مرحله اجرا برسد تشکر می کنم. استقبال مردم فوق العاده بود وکف زدن های ممتمد نشان داد که ارکستر سمفونیک تهران در اجرای سمفونی آزادگان موفق شد ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کند.
انتظار داریم که مسئولین امرکمک کنند تا این اثر حقیقتا ماندگار، در سایر نقاط دنیا هم اجرا شود.
 
نظرات مردم:
*اجرای بسیار خوبی بود وما حقیقتا لذت بردیم والبته این را هم بگویم که استقبال مردم بسیار خوب بود.
 
*خیلی جالب بود و باید بیشتر از اینها در این حوزه برای تجلیل از آزادگان کار شود. مسئولین نباید تنها به این حد کفایت کنند. متاسفانه در سایر حوزه ها به نحوی که شایسته این قشر از جامعه ایثارگران است کارچندانی نشده است.

 

نظر دوتن از نوازندگان جوان ارکستر سمفونیک تهران:
*استقبال بسیار خوبی از ارکستر سمفونی آزادگان شد وکیفیت اجراهم  فوق العاده بود. جای خوشحالی است که وزیرمحترم فرهنگ وارشاد اسلامی در این رونمایی حضوریافتند.

*کارفوق العاده ای بود واز لحاظ تکنیکی هم بسیار حساس بود. خوشحالیم که این اثر را به رهبری استاد شهرداد روحانی علی رغم مدت زمان بسیار کوتاهی که برای تمرین داشتیم به نحو احسن اجرا کردیم. امیدواریم نهادهای مسئول خصوصا وزارت ارشاد از اجرای بین المللی این اثر حمایت کنند. استقبال مردم بسیار خوب بود؛ به نحویکه برای من که سالهاست در این حوزه فعالیت می کنم، جالب توجه بود.

اضافه کردن دیدگاه جدید