نشست خبری دست اندرکاران سمفونی آزادگان

۱۳۹۵/۱۰/۱۲
در آستانه نخستین اجرا در تالار وحدت؛
 
در آستانه رونمایی از اولین اجرای سمفونی آزادگان به رهبری استاد شهرداد روحانی  در تالار وحدت، پیش از ظهر امروز یکشنبه۱۲دی ماه ۱۳۹۵ دست اندرکاران این اثر، در نشستی در تالار رودکی با اصحاب رسانه سخن گفتند. گزیده سخنان استاد احد پژمان سازنده این اثر، استاد شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران، حسن عمیدی معاون اجرایی تالار رودکی، عبدالجبار کاکایی شاعر برجسته کشور و فریبرز خوب نژاد قائم مقام موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان در این نشست به شرح زیر است:
احمد پژمان
 
ازدیدگاه من در ارکستر سمفونی آزادگان کلیات جنگ ایران وعراق به خوبی پدیدار است ومن وقتی با آزادگان صحبت می کردم وآنها خاطرات خود از دوران اسارت را تعریف می کردند، حقیقتا نمی توانستم جلوی احساسات خودم را بگیرم.
 به صورت کلی می توانم بگویم ارکستر سمفونی آزادگان، یک شاهکار هنری می باشد که در آن تمام دوران اسارت هویدا است واز نظر من این قطعه فراتر از یک سمفونی است. به طوریکه، خود من به شخصه اصرار داشتم که نام سمفونی روی آن گذاشته نشود.
 
سمفونی آزادگان نخست با نیایش یزدان آغاز می شود وبعد از آن، وارد جنگ وسپس دوران اسارت می شویم ومرحله بعدی آن، جانفشانی اسراست و پایان آن نیز، شادی آزادی اسراست. این را هم لازم است بگویم که نبرد راهم دراین آهنگ رها نکرده ام وتمام تلاشم را کردم که از موسیقی ایرانی درقطعات ارکستر سمفونی آزادگان بهره ببرم.
به همین منظور در ارکستر سمفونی آزادگان، از سه ساز ایرانی تمبک، ضرب زور خانه ای و دف هم استفاده کرده ام.
 
 

 

 

 

 

حسن عمیدی
نزدیک دوسال است که سمفونی دلاوران را دنبال می کنیم واین کار، محصول مشترک بنیاد رودکی وموسسه پیام آزادگان است. درتهیه این اثر، این توفیق را داشتیم که از اساتید برجسته بین المللی کشورمان نظیر استاد احمد پژمان واستاد شهرداد روحانی بهره ببریم. لازم است تشکر ویژه ای هم از عبدالجبار کاکایی شاعر برجسته کشورمان داشته باشم که علی رغم فشردگی کارهایشان، زحمت سرودن شعر قطعات را کشیدند.

 

شهرداد روحانی
سمفونی دلاوران یک اثر با ارزش ساخته شده برای انسانهایی است که همه ما مدیون آنها هستیم. افتخار دارم که رهبری این سمفونی برعهده من است. این موسیقی، انسان را به حال وهوای دوران جنگ می برد وحقیقتا روی خود من اثرات بسیار زیادی گذاشته است.
از مهمترین ویژگیهای این اثر، بکار گیری موسیقی اصیل ایرانی درآن است. تنها چیزی که می توانم بگویم این است که به دلیل ویژگیهای خاص این اثر، قطعا در نقاط مختلف جهان از اجرای آن استقبال گسترده ای خواهد شد.
 

 

 
 

 

عبدالجبار کاکایی
 سمفونی دلاوران، جانمایه اش از دل است وشاهد این مدعا هم، شعری است که در مورد این سمفونی سروده ام. این شعر را براساس روایتی که استاد احمد پژمان برایم تعریف کرده اند، سروده ام.
در شعر سمفونی دلاوران، ما پنج مرحله را طی می کنیم که به ترتیب عبارتند از:
اول: حوادث تلخ آغاز جنگ درسال۱۳۵۹
دوم: سالهای حماسی دفاع مقدس
سوم: دوران اسارت
چهارم: وارد اردوگاها می شویم
پنجم: پایان جنگ وپیروزی ایران
نام قطعاتی که برای شعر انتخاب کرده ام هم به ترتیب عبارتند از:
 
*زندگی جاریست
*ما بسیاریم
*خاکریز پنهان
*فتح نزدیک است
*کاروان عاشقان در راه است
 
فریبرز خوب نژاد
 
به نوبه خودم لازم است از اساتید بزرگ احمد پژمان واستاد شهرداد روحانی تشکر وقدردانی کنم. همه ما در این دو سال تلاش کردیم که این اثر به بهترین شکل تهیه واجرا شود.
حماسه آزادگان، خاکریز پنهان است ونسل امروز، ازحماسه آزادگان به نحوی که شایسته این قشرازجامعه ما باشد، خبر وآگاهی ندارد.  هر چه در اردوگاه ها گذشته است، بین آزادگان و خدا و دشمن بوده است. در این اثر چون ظرافتهایی وجود داشت که ضرورت رعایت آنها مارا برآن داشت که به سراغ اساتید وبزرگان حوزه موسیقی برویم. همه بزرگان وصاحب نظران تاکید داشتند که اگر استاد احمد پژمان مسئولیت این کار را برعهده بگیرند، ما موفق خواهیم بود واکنون خوشحالم که توفیق همکاری با این استاد برجسته موسیقی کشورمان را پیدا کرده ایم.
در پایان لازم است از وزیرسابق وفعلی ارشاد ومدیران بنیاد رودکی تشکرکنم وامیدوارم مردم وآزادگان عزیز فردا شب اجرای خوبی را شاهد باشند.
 

 

 

 

 

شایان ذکر است که سمفونی آزادگان را دوشنبه شب ۱۳دی ماه ۹۵ارکستر سمفونیک تهران به رهبری استاد شهرداد روحانی برای اولین بار در تالار وحدت اجرا می کند.

اضافه کردن دیدگاه جدید