مقام ارشد شورای امنیت ملی آمریکا برکنار شد

۱۳۹۵/۱۲/۰۲

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن، وی یک ماه پیش از سوی ترامپ برای احراز این پست منصوب شده بود.

یک مقام ارشد کاخ سفید در حالی که خواست نامش فاش نشود،‌ تائید کرد که کریگ دیر دیگر در شورای امنیت ملی آمریکا وظیفه ای برعهده ندارد و به منصب سابق خود در دانشگاه دفاع ملی ایالات متحده بازگشته است.

مقام های فعلی و سابق دولت ترامپ،‌ دلیل برکناری کریگ دیر را سخنان محرمانه وی در اندیشکده «ویلسون سنتر» واشنگتن عنوان کردند.

به گفته یکی از شرکت کنندگان در جلسات مباحثه این اندیشکده،‌ مقام برکنار شده از دولت ترامپ به دلیل سیاست هایش در آمریکای لاتین و به ویژه روابط متزلزل با مکزیک انتقاد کرده بود.

ترامپ در هفته اول ریاست جمهوری خود حکمی در زمینه کشیدن دیوار بین آمریکا و مکزیک را امضا کرد. این تصمیم ترامپ باعث شد که رئیس جمهوری مکزیک سفر خود به واشنگتن را لغو کند.

کریگ دیر از سال ۲۰۰۱ عضو هیات علمی دانشگاه دفاع ملی آمریکا در واشنگتن بود. وی در سال ۲۰۱۰ به عضویت کالج امور امنیت بین المللی این دانشگاه درآمد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کریگ دیر به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر در مورد مساله برکناری خود پاسخی نداد.

همچنین مقام های اندیشکده یاد شده از اطلاع رسانی در این زمینه خودداری کردند و مباحثات این اندیشکده را خصوصی و غیررسمی خواندند.

کریگ دیر دومین مقام ارشد در شورای امنیت ملی آمریکا بود که ظرف یک هفته از قدرت کنار رفت.

ژنرال بازنشسته مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ هفته گذشته پس از افشای مذاکره با یک دیپلمات روس در مورد تحریم های مسکو قبل از روی کار آمدن ترامپ، از مقام خود استعفا کرد.

گزارش ها حاکی از این بود که مایکل فلین، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا را در مورد ماهیت مکالمات خود با مقام روس گمراه کرده است.

منبع:ایرنا

اضافه کردن دیدگاه جدید