معرفی آزاده و جانباز موفق دکتر مراد مقصودی

۱۳۹۳/۰۱/۳۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان دکتر مراد مقصودی، آزاده و جانباز سرافراز جنگ تحمیلی در سال ۱۳۴۶ در آسمان آباد از توابع شهرستان چرداول در استان ایلام چشم به جهان گشود. او که در خانواده¬ای روستایی با درآمد کشاورزی زندگی می¬کرد، دوران تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاه خویش گذرانید و در سال ۱۳۶۵ دوره متوسطه رشته اقتصاد اجتماعی را در دبیرستان انقلاب اسلامی سرابله به اتمام رسانید و بلافاصله در کاردانی رشته علوم اجتماعی مرکز تربیت معلم شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه پذیرفته و مشغول به ادامه تحصیل شد.

وی در سال ۱۳۶۶ برای سومین بار بعنوان دانشجوی بسیجی راهی جبهه¬های نبرد حق علیه باطل دشمنان بعثی شد و در سال ۱۳۶۷ همزمان با حضور داوطلبانه در جبهه¬های نبرد حق علیه باطل از جمله حضور در عملیات شاخ شمیران کردستان، دوره تحصیلات تربیت معلم را با معدل ۲۷/۱۸ به پایان رسانید. سپس به علت تداوم حضور در جبهه های جنگ در مورخ ۸/۵/۱۳۶۷ در منطقه عملیاتی مهران به اسارت دشمنان بعثی عراق درآمد و دوره اسارت وی که درواقع مفقودالاثر بود تا تاریخ ۲۰/۶/۱۳۶۹ بطول انجامید و در آن تاریخ به همراه دیگر آزادگان سرافراز به آغوش گرم میهن اسلامی کشورمان بازگشت. پس از رهایی از اسارت همزمان با اشتغال به خدمت در آموزش و پرورش، مدرک کارشناسی مدیریت آموزشی را از مرکز آموزش عالی ضمن خدمت فرهنگیان کرمانشاه اخذ نمود.

علاقه¬مندی به رشته حقوق، نامبرده را به تجدیدنظر در تحصیلات خویش واداشت و به همین منظور وی با شرکت در آزمون سراسری در سال ۱۳۷۳ در رشته حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شد و دوره کارشناسی حقوق را علی رغم اشتغال به شغل دبیری و تدریس در تهران در طول سه سال و نیم با معدل ۲۲/۱۴ به اتمام رسانید.

در سال ۱۳۷۷ در آزمون ورودی استخدام قضات قوه قضاییه شرکت نمود و از میان ۶۵۰۰ نفر داوطلب، ایشان جزء ۴۸ نفر پذیرفته شدگان بود. در سال ۱۳۷۸ در کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی دانشگاه قم پذیرفته شد و همزمان با اشتغال به شغل دبیری و تدریس در شهر مقدس قم در سال ۱۳۸۰ با معدل ۹۶/۱۷ در این مقطع فارغ¬التحصیل گردید.

در شهریورماه سال ۱۳۷۹ جهت حضور در دوره کارآموزی قضاوت از وزارت آموزش و پرورش جدا و مشغول به تحصیل در دوره کارآموزی قضایی شد و با به پایان رسانیدن آن دوره در مورخ ۵/۱۰/۱۳۸۰ با ابلاغ قضایی به عنوان قاضی تحقیق در دادگستری مهران مشغول به کار شد و سپس در سمت¬های رئیس دادگاه عمومی حقوقی ایلام، مستشار دادگاه تجدیدنظر استان و معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان ایلام خدمتگزار بوده است.

این آزاده و جانباز عزیز دارای سوابق آموزشی و پژوهشی درخشان می¬باشد، چون مشارالیه از سال ۱۳۸۱ همزمان با کار قضایی به عنوان مدرس در دانشگاه ایلام، پیام نور، آزاد اسلامی، باختر، علمی کاربردی و دانشگاه علوم و تحقیقات ایلام مشغول به تدریس بوده است و علاوه بر آن به عنوان مدرس دوره¬های آموزش کارکنان، وکلاء، کارآموزان و مشاوران حقوقی دادگستری کل استان ایلام سابقه تدریس دارد، بطوریکه می‌توان گفت خیل عمده¬ای از تحصیل¬کرده¬های حقوق در استان دانش¬آموخته از کلاس درس این آزاده می‌باشند. و در سال ۱۳۸۹ از سوی معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه به عنوان استاد برتر دوره¬های آموزش دادگستری استان ایلام انتخاب و معرفی شدند.

همچنین از نظر تألیفات دکتر مقصودی مؤلف چهار کتاب حقوقی که بعضاً در دوره¬های کارشناسی و کارشناسی ارشد منبع درسی جهت تدریس می¬باشند، نویسنده ۱۰ مقاله علمی-آموزشی در موضوعات حقوقی که در تهران به چاپ رسیده است می¬باشند، که به همین علت نامبرده در سال ۱۳۸۸ از طرف اداره کل ارشاد اسلامی استان ایلام به عنوان مؤلف برتر استان انتخاب و معرفی شدند.

وی در سال ۱۳۷۹ در دوره دکترای تخصصی رشته حقوق خصوصی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران پذیرفته شد و در آستانه دفاع از پایان¬نامه خویش می¬باشد.

این آزاده عزیز در سال ۱۳۸۵ موفق به اخذ تقدیرنامه از سوی ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت¬اله هاشمی شاهرودی به علت تلاش و کوشش فردی در کاهش پرونده¬های دادگاه تجدیدنظر، در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ تقدیرنامه از سوی ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت¬اله هاشمی شاهرودی به علت برتر شناخته شدن رأی قضایی وی در جشنواره رأی قضایی سال قوه قضاییه، در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ تقدیرنامه از سوی ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت¬اله لاریجانی آملی به علت برتر شناخته شدن مقاله وی در جشنواره مقالات مربوط به رأی قضایی سال قوه قضاییه ، در سال ۱۳۹۱ موفق به اخذ تقدیرنامه از دستان ریاست محترم قوه قضاییه حضرت آیت¬اله لاریجانی آملی به علت انتخاب شدن این آزاده به عنوان قاضی نمونه کشوری شدند.

همچنین در طول ده سال گذشته همواره به عنوان کارشناس برنامه¬های حقوقی در صدا و سیمای مرکز ایلام حضور یافته است. دکتر مقصودی هم¬اکنون معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان ایلام و مدیرگروه حقوق خصوصی دانشگاه علوم و تحقیقات ایلام می¬باشد.