مراقب دلالان سلامت باشیم/توصیه به وزارت بهداشت

۱۳۹۷/۰۴/۲۷
دبیر علمی همایش سلامت دهان


     

دبیر علمی همایش سلامت دهان، با اشاره به درآمدزایی حوزه گردشگری سلامت برای کشور، نسبت به ورود دلالان به این حوزه هشدار داد.

 

 دکتر عبدالحمید ظفرمند با اشاره به اینکه گردشگری سلامت درآمد ارزی برای کشور به همراه دارد، گفت: دلالان امروزه از عراق و افغانستان بیمار به ایران می‌آورند و باید هر چه سریع‌تر به موضوع گردشگری سلامت توجه شود.

وی در اولین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، اظهار داشت: یکی از ارزشمندترین افتخارات کشور ما پیشرفت چشمگیر نظام سلامت بعد از انقلاب اسلامی است و در حوزه‌های درمان، آموزش، پیشگیری، پژوهش، مواد و تجهیزات و... اقدامات خوبی صورت گرفته است.

ظفرمند افزود: حوزه سلامت دهان در مجموعه این پیشرفت‌ها بی‌نقش نبوده است البته در بعضی از بخش‌ها به تناسب شرایط و فرصت‌ها همچون بخش درمان نتوانسته‌ایم خدمت‌مان را به متقاضیان منطقه و حتی دورتر ارائه دهیم. 

دبیر علمی اولین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: گردشگری سلامت درآمد ارزی به همراه داشته و در صورت توجه به آن دیگر نیازی نیست تنها به دنبال فروش نفت باشیم. 

ظفرمند با تأکید بر لزوم درآمد ارزی از طریق درمان عنوان کرد: در کل جهان ما جزو ۴۱ کشوری هستیم که گردشگری سلامت دارد،‌ ولی معاونت درمان باید هر چه سریع‌تر در وزارت بهداشت دست به کار شود، چرا که دلالان امروزه از کشورهایی همچون عراق و افغانستان بیمار به ایران می‌آورند و ما هیچ اقدامی انجام نمی‌دهیم. 

وی گفت: خوشبختانه در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشکی علاوه بر محدودیت‌های داخلی و خارجی با اقتدار به صادرات هم رسیده‌ایم، ولی باید توجه داشت که ۲ هزار قلم تجهیزات در رشته دندانپزشکی نیاز بوده و این آمار در هیچ رشته‌ای به این اندازه نیست، ولی متأسفانه نگاه به این رشته در این زمینه ضعیف بوده است. 

ظفرمند یادآور شد: در سایر بخش‌های مرتبط با سلامت دهان نیز اقدامات خوبی انجام شده اگر چه درمان بیشتر مورد توجه قرار رفته و سایر ابعاد ارتقای دهان مغفول مانده است،‌همچنین تردیدی نیست که هنوز با توانمندی‌های انسانی بالایی که داریم می‌توانیم در تمامی این زمینه‌ها موفق عمل کنیم. 

دبیر علمی اولین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: با تأسف باید اذعان کرد که این اقدام در همه بخش‌ها مستقل از یکدیگر و بدون وجود برنامه کلان کشوری انجام شده است، و بدیهی بوده که این حوزه اگر جایگاهی در مدیریت کلان موضوع سلامت کشور داشت،‌ منشأ اقدامات مفیدتر و دارای خدمات برجسته‌تری در ارتقای سلامت دهان جامعه می‌شد.

وی گفت:‌ عدم آگاهی فعالان حوزه سلامت دهان به نقش مهم‌تر خود در برنامه‌ریزی کلان کشوری، عدم آشنایی مسئولان اجرایی سلامت کشور با حوزه سلامت دهان و عدم دخالت دادن کارشناسان سلامت دهان توسط مسئولین کشوری در برنامه‌های کلان سلامت زمینه مهجور ماندن ارائه خدمات مطلوب سلامت دهان شده است که متأسفانه منجر به افزایش سرانه هزینه‌های سلامت دهان نیز شده است. 

ظفرمند تصریح کرد: در حوزه غذا و دارو در برنامه پنج ساله توسعه، شورای سلامت امنیت غذایی راه‌اندازی و سیب سلامت مصوب شد، ولی جای سؤال است که چرا دندانپزشکی در این شورادرنظر گرفته نشده است، در صورتی که هر غذایی که می‌خوریم، قبل از اینکه بتواند سبب آسیب در سایر ارگان‌ها شود، در دهان تأثیرگذار است.

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید