مراسم نقد و بررسی کتاب کلاه قرمزی ها

۱۳۹۷/۰۵/۱۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، مراسم نقد و بررسی کتاب کلاه قرمزی ها در  موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،سالن کنفرانس قصر شیرین  برگزار می گردد.این مراسم با حضور منتقدانی از جمله جواد کامور بخشایش،امیر علی محمد عباس نژآد و جمعی از آزادگان سرافراز به همت موسسه پیام آزادگان   ۱۶ مرداد ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار میگردد.

  

قابل ذکر است کتاب «کلاه‌قرمزی‌ها» خاطرات بدون اغراق و صادقانه «شیخ عبدالکریم کریم‌پور» آزاده‌ای روحانی از اهالی «نجف‌آباد» اصفهان است که توسط زهره علی‌عسگری به‌نگارش درآمده است.

 

شیخ عبدالکریم کریم‌پور نیز مانند بسیاری از نوجوانان روزهای جنگ توانست با دستکاری شناسنامه‌اش خود را به جبهه‌ها برساند و در خیل عاشقان دفاع مقدس حضور داشته باشد. شیخ عبدالکریم پس از حضور در چندین عملیات، سرانجام در شهریور ۱۳۶۴ به‌اسارت نیروهای دشمن درآمد و در حدود ۶ سال از بهترین لحظه‌های عمر خود را در غربت اسارت سپری کرد. آنچه در خاطرات این آزاده مورد توجه است، حرف‌های زلال و معصومانه و  خواب‌های صادقانه‌ای است که شاید در وهله اول باورپذیری آن کمی دشوار به‌نظر برسد؛ اما شیخ عبدالکریم کریم‌پور و خواب‌هایی که تعبیر می‌شد چنان مورد تأیید دیگر آزادگان هم‌اردوگاهی قرار دارد که جای هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای در واقعیت امر باقی نخواهد گذاشت.

 

در بخشی از کتاب آمده است: «دیدیم یک شیلنگ باریک سِرُم از سوراخ قفل درِ زندان وارد شد. از جای‌مان بلند شدیم ببینیم چیست. یکی از بچه‌ها پشت در بود و با نجوا می‌خواست به ما بفهماند که مقداری آب قند داخل یک ظرف سرم ریخته و لوله‌اش را فرستاده داخل تا ما آن را بمکیم. به‌نوبت، سر شیلنگ را در دهان‌مان می‌گذاشتیم و مقداری آب قند می‌خوردیم ولی آن‌قدر نبود که سیر شویم. همین که می‌آمدیم مزه‌اش را بفهمیم، باید می‌رفتیم کنار و جای‌مان را به یک نفر دیگر می‌دادیم. بعضی وقت‌ها هم چندتا بیسکویت داخل آب حل می‌کردند و ما از شیلنگ آن را مک می‌زدیم. من وقتی لوله در دهانم بود و می‌مکیدم به این فکر می‌کردم که بچه‌ها با چه دردسری شیلنگ گیر آورده‌اند و با چه دردسرهای بیشتری، دور از چشم عراقی‌ها آن را به ما می‌رسانند؛ از خطر این کار برای آن‌ها می‌ترسیدم».انتشارات پیام آزادگان افتخار دارد خاطرات بی‌تکرار آزادگان را پس از راستی‌آزمایی به‌چاپ برساند.

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید