مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در موسسه پیام آزادگان

۱۳۹۵/۱۱/۲۶به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، مراسم عزاداری شهادت حضرت صدیقه طاهره، زهرای مرضیه سلام الله علیها دوشنبه شب ۲۵ بهمن ۹۵ با حضور گروهی از آزادگان تهران در موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان برگزار شد.

این مراسم پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت آزاده حاج رضا الهی در تالار اجتماعات موسسه پیام آزادگان آغاز شد.

در آغاز، آزاده سید رسول عمادی آیات شریفه  ۱۴ الی ۲۱ از سوره مبارکه مجادله را تلاوت کرد.

سپس، آزاده استاد مهدی قاسمی در شرح و تفسیر همین   آیات  و مضامین و مصادیق آن ها، از تبیین دقیق و بی نظیر حضرت فاطمه زهرا(س) در خطبه فدکیه بهره گرفت.

 استاد قاسمی با مرور معانی آیات مزبور  ازجمله، فرجام بد آنان که با قوم مغضوب خدا دوستی کردند، شیطان بر آنان تسلط یافت و  ذکر خدا را از یادشان برد ، زیانکاری و خسران آنان که در حزب شیطان قرار می گیرند و غلبه و پیروزی مکتوب و محتوم خداوند و  رسولان او، به تبیین مصادیق این آیات در خطبه فدکیه و شرایط پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) پرداخت.

استاد قاسمی در این بیان،  نکته مهمی را مورد اشاره قرار داد؛  اینکه، عنوان فدکیه بر خطابه حضرت زهرا(س) و تمرکز بر مسئله فدک (که تنها یکی از مصادیق موضوعات مطرح شده در این خطبه است) در سخنرانی ها و مداحی ها، موجب شده است که به معارف بلند و موضوعات اصلی و کلیدی این خطبه توجه شایسته نشود.

وی در اشاره به این موضوعات، جملاتی از خطبه آن حضرت(س) را قرائت کرد. نظیر:

-کینه ها و دو رویی ها آشکار شد.

-هر گمنامی مدعی شد.

-شیطان از کمینگاه خود سر برآورد و بسیاری از شما را آماده  و منتظر وصول دعوتش یافت.

-او باعث شد تا بر غیر شتر خود داغ زنید(آنچه را متعلق به شما نبود، غصب کنید) درحالی که هنوز دو روز از رحلت پیامبر نگذشته بود.

آزاده استاد قاسمی افزود، با مطالعه دقیق و درک این موضوعات است که می توان برای سئوالاتی نظیر: چه شد که در برابر "فتنه بزرگ جانشینی" پس از رحلت پیامبر(ص) مردم سکوت کردند؟ یا مردم  و جوانان انقلابی مدینه النبی کجا بودند؟، پاسخ یافت.

 

 

پس از سخنان استاد قاسمی، ذکر مصیبت و مداحی و مرثیه خوانی آزادگان سید رسول عمادی و حاج رضا الهی با همنوایی و سینه زنی آزادگان حاضر و دعا برای سلامتی و فرج حضرت ولی عصر(عج) و شفای بیماران، پایانبخش مراسم بود.

 

پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان

اضافه کردن دیدگاه جدید