محورهای کنفرانس مطبوعاتی مشترک اردوغان با رئیس جمهور صربستان

۱۳۹۶/۰۷/۱۸
به نقل از آناتولی

رئیس جمهور ترکیه در جریان سفر امروز خود به صربستان، با شرکت در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای صرب خود در بلگراد بار دیگر از اقدامات تنش آفرین آمریکا انتقاد کرد.

 

 به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز سه شنبه در جریان سفر به صربستان با «الکساندر وچیچ» رئیس جمهور این کشور دیدار و سپس با شرکت در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وی به بیان دیدگاه خود درباره موضوعات مختلف پرداخت.

رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای صرب خود در بلگراد ابتدا به تنش های دیپلماتیک اخیر میان کشورش با آمریکا اشاره کرد و در این باره گفت: ما در این مشکل نقشی نداشتیم. آمریکا و مقامات ارشد این کشور عامل اصلی این امر هستند.

«رجب طیب اردوغان» ادامه داد: اینکه این اقدام را بدون مشورت با وزیر خارجه ما انجام دادند، باعث تاسف است. اینکه سفیر آمریکا در آنکارا خود چنین تصمیمیی گرفته و سپس گفت که این اقدام را به نام دولت این کشور انجام داده بسیار تامل برانگیز است.

وی در ادامه افزود: جاسوس ها چگونه در کنسولگری آمریکا نفوذ کرده اند؟ اگر آنان در این کنسولگری نفوذ ندارند پس در آنجا چه می کنند؟ باید به این موارد اندیشید. هیچ دولتی اجازه چنین فعالیتی به جاسوس ها که از داخل تهدیدش می کنند نمی دهد.

اردوغان در ادامه اضافه کرد: «جان باس» سفیر آمریکا در آنکارا قصد انجام دیدارهایی برای خداحافظی دارد. دعوت وی برای دیدار خداحافظی با وزراء، رئیس پارلمان و شخص بنده را قبول نکرده و نمی کنیم.

رئیس جمهور صربستان در ادامه با استقبال از توسعه مناسبات میان بلگراد و آنکارا این اقدام را در جهت منافع دو کشور ارزیابی و بر عملی شدن توافقات منعقده در جریان دیدار امروز تأکید کرد.

گفتنی است، تنش های دیپلماتیک اخیر میان آنکارا و واشنگتن از آنجا آغاز شد که روز گذشته آمریکا صدور روادید برای غیرمهاجرها درسفارتخانه و کنسولگری های این کشور در ترکیه را متوقف کرد.

ترکیه نیز در حرکتی تلافی جویانه به اقدامی مشابه دست زد.

از سوی دیگر دادستانی ترکیه نیز دیروز حکم بازداشت یکی دیگر از کارکنان کنسولگری آمریکا در استانبول را به ظن اتهام به جنبش «فتو» صادر کرد. مجموعه تحولات مذکور باعث شد تا تنش های دیپلماتیک میان دو کشور ترکیه و آمریکا تشدید شود.

 

* آ 

مهر

 

اضافه کردن دیدگاه جدید