ماجراجویی بن سلمان در یمن بدترین فاجعه انسانی دنیا را رقم زده است

۱۳۹۶/۱۱/۱۳
گاردین

یک رسانه انگلیس در آستانه سفر ولیعهد عربستان به لندن به انتقاد شدید از جنایات وی در یمن پرداخته و به کارگیری سلاح انگلیسی در این جنگ را مایه ننگ دانسته است.

 

 

 به نقل از الجزیره، یک رسانه انگلیسی در مطلبی در آستانه سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به انگلیس از ترزا می نخست وزیر این کشور خواسته است که موضوع آزادی بیان در عربستان را با وی در میان بگذارد.

 روزنامه انگلیسی گاردین نوشته است: ترزا می نخست وزیر انگلیس باید با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان هنگام سفرش به لندن درباره پرونده های حقوق بشری و موارد نقض حقوق بشر که اخیرا در عربستان رخ داده است، گفتگو کند.

این رسانه نوشت: بن سلمان حاکم فعلی عربستانی است که  شلاق و شکنجه و عدم برگزاری انتخابات و عدم وجود دولت منتخب شاخصه اساسی آن است. بن سلمان تلاش می کند که برای غربی ها خود را حاکم لیبرال و اصلاح طلب معرفی کند و به زنان عربستان حق رانندگی و ورود به ورزشگاههای فوتبال را داده است این گامها خوب است اما کافی نیست. ترزا می به عنوان رهبر انگلیس باید از توان انگلیس در راستای خیر استفاده کند.

گاردین در ادامه آورده است: جنگ در یمن یکی از ماجراجویی های شاهزاده بن سلمان است که تبدیل به یکی از بدترین فجایع انسانی در دنیا شده است. این ننگ است که سلاح انگلیس در این جنگ به کار برده می شود و حمایت نظامی از سوی انگلیس در راستای طولانی کردن جنگ و افزودن رنج غیرنظامیان صورت گیرد.

این رسانه آنچه بن سلمان در مبارزه با فساد انجام می دهد را تلاشی برای هدف قرار دادن رقبایش دانسته و به رفتار خشن با معارضان عربستانی از سوی محمد بن سلمان پرداخته است.

گاردین از نخست وزیر انگلیس خواسته که به موضع مفقود شدن فعالان حقوق بشری، شخصیت های دینی و مخالفان سیاسی در عربستان توجه کند و ارزش ها و اصول را فدای قراردادهای فروش تسلیحاتی نکند.

این رسانه انگلیسی با اشاره به اینکه فروش سلاح انگلیس به عربستان ۲۸۵ میلیون دلار در ماه می رسد می  نویسد: این میزان فروش به نظر می رسد که توجه خانم ترزا می را بیش از کودکان کشته شده در مکانهای دورافتاده جلب کند اما انگلیس نباید اصول و ارزش ها را فدا کند.

 

 

* ا 

مهر 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید