كشف جسد كوهنورد يخ‌زده از ارتفاعات توچال

۱۳۹۰/۱۱/۲۶

كشف جسد كوهنورد يخ‌زده از ارتفاعات توچال

 

 

مديرعامل جمعيت هلال احمر شهرستان شميرانات از تلاش ۲۵ امدادگر براي نجات جان كوهنورد مفقودشده در ارتفاعات توچال خبرداد و گفت: متاسفانه شب گذشته پيكر يخ زده اين كوهنورد در ارتفاعات «ايگل» يافت شد.

 

 

پيام آزادگان/ فريبا شاه‌محمدي، با بيان اينكه در ساعت ۱۳ روز جمعه ۲۱ بهمن‌ماه امدادگران اين جمعيت در جريان مفقودشدن كوهنوردي در ارتفاعات توچال قرار گرفتند، گفت: سه تيم عملياتي شامل ۱۲ امدادگر كوهستان براي يافتن اين كوهنورد به منطقه اعزام شدند.

 

وي با بيان اينكه اين كوهنورد كه «رسول ـ الف» نام دارد با ارسال پيامك‌ و تماس‌هاي منقطع به امدادگران مكان احتمالي مفقودشدن خود را اعلام كرد، گفت: اين كوهنورد در تماس‌هاي پي در پي در روز جمعه اعلام كرد كه در نزديكي دره «اُسون» و در تماس بعدي عنوان كرد در دره بهمن‌گير «فراخ لا» قرار دارد كه با حضور امدادگران مشخص شد كه اين كوهنورد در اين مكان‌قرار ندارد.

مديرعامل جمعيت هلال احمر شميرانات با بيان اينكه اين كوهنورد در تماس‌هاي بعدي از استقرار در مكان‌هايي همچون قله توچال و چشمه نرگس خبرداد گفت: با تاريكي هوا و با توجه به وضعيت جوي نامناسب امدادگران در تماسي تلفني آموزش ساخت اتاق برفي و زندگي در شرايط سخت و سرما را به اين كوهنورد مفقودشده آموزش دادند كه با روشن‌شدن هوا اين كوهنورد در پيامكي عنوان كرد كه حال عمومي‌اش مساعد است.

شاه‌محمدي با بيان اينكه در نزديكي‌هاي ظهر روز شنبه اين كوهنورد عنوان كرد كه احتمال مي‌دهد تمامي آدرس‌هاي بيان شده را اشتباه عنوان كرده است، گفت: امدادگران با بررسي پاسخ‌هاي اين كوهنورد دريافتند كه اين فرد هيچ‌كدام از علايم شهر تهران حتي برج ميلاد را مشاهده نمي‌كند.

امدادگران دو بار دامنه جنوبي توچال را جستجو كردند

مديرعامل جمعيت هلال احمرشهرستان شميرانات با بيان اينكه اين كوهنورد در آخرين پيامك خود عنوان كرد كه تنها خانه‌هاي روستايي را مشاهده مي‌كند، گفت: با توجه به مه غليظي كه در روز شنبه بر ارتفاعات توچال حاكم بود احتمال خطاي ديد اين كوهنورد وجود داشت و امدادگران از ظهر روز جمعه تا شنبه دو بار دامنه‌جنوبي توچال را جستجو كردند اما اثري از اين كوهنورد ديده نشد.

قطع ارتباط با كوهنورد

وي با بيان اينكه از روز شنبه اطلاعي از اين كوهنورد در دست نيست گفت: بر اساس آخرين تماس‌ها با اين كوهنورد وي دچار سرمازدگي شده بود.

مديرعامل جمعيت هلال احمر شهرستان شميراناتبا بيان اينكه ۲۵ امدادگر به صورت شبانه‌روزي عمليات جستجوي اين كوهنورد را برعهده دارند، گفت: در اين چند روز سه مرتبه از بالگرد براي جستجوي منطقه مورد نظر استفاده شد.

شاه‌محمدي با بيان اينكه حتي بهمن‌هاي ريخته شده در اين مناطق نيز به صورت كامل توسط امدادگران مورد بررسي قرار گرفت، گفت: با اين حال هيچ اثري از كوهنورد مفقود شده يافت نشد.

وي درپاسخ به سوالي مبني بر عدم بكارگيري از سگ‌هاي زنده‌ياب در عمليات جستجوي اين كوهنورد مفقودشده گفت: به دليل وسعت منطقه و همچنين بهمن‌گير بودن اين منطقه سگ‌هاي زنده‌ياب مورد استفاده قرار نگرفتند.

مديرعامل جمعيت هلال احمرشهرستان شميرانات با بيان اينكه امدادگران احتمال مي‌دادند كه اين فرد به سمت روستاي «ايگل» و منطقه «شكرآب» حركت كرده باشد گفت: براين اساس ۱۷ امدادگر به سمت پشت قله توچال حركت كرده و با انتخاب سه مسير به جستجوي اين كوهنورد مفقودشده پرداختند اما با وجود جستجوي تخصصي نتوانستند اثري از اين كوهنورد بيابند.

به گفته شاه‌محمدي تلاش امدادگران كوهستان براي يافتن ردي از اين كوهنورد ادامه داشت تا اينكه سرانجام در ساعت ۲۱ شب گذشته جسد يخ زده اين كوهنورد در نزديكي روستاي «ايگل» پيدا شد كه در عملياتي چهارساعته به دامنه كوه منتقل و تحويل عوامل نيروي انتظامي داده شد.