علت بوی بد دهان چیست؟

۱۳۹۴/۰۱/۳۰

دندان‌ها، لثه‌ها، زبان و لوزالمعده ۹۰درصد از دلایل بوی بد دهان را تشکیل می‌دهند.

 

به گزارش واحد اطلاع رسانی پیام آزادگان، عمرانی، متخصص گوش و حلق بینی،  گفت: در ۹۰درصد موارد بوی بد دهان از خود دهان نشات می‌گیرد.بوی بد دهان یک بیماری آشکار نبوده، اما نشانه‌ای از بیماری‌هاست که از پیامد آن کاهش پیوند‌های خانوادگی و اجتماعی فرد و در نتیجه بروز‌ آسیب‌های اجتماعی است.

 

این متخصص با اشاره به عوامل موثر در بوی بد دهان تصریح کرد: دندان‌ها، لثه‌ها، زبان به ویژه پشت آن و لوزالمعده در بروز بوی بد دهان مواثرند.

 

وی گفت: پلاک‌های کنار دندان‌ها منجر به پوسیدگی و رشد باکتری‌های دهانی می‌شوند چون این باکتری‌ها بی‌هوازی هستند و بوی بد تولید می‌کنند، می‌توانند یکی از مهم‌ترین عوامل بوی بد دهان باشد.

 

عمرانی در ادامه عنوان کرد: در برخی افراد پرزهای پشت زبان بلند است به طوری که باعث ماندن خوراکی‌ها در پشت زبان می شوند.تجمع باقیمانده خوراکی‌ها می تواند فرصت مناسبی باشد تا باکتریهای دهان با تجزیه مواد غذایی بوی بد تولید کنند.

 

عمرانی خاطر نشان کرد: لوزه‌های کامی بافتی دفاعی هستند که چین و شکنج‌هایی دارند که در لوزه‌های برخی افراد باکتری‌ها و مخاط فرو ریخته‌ای زندگی می کنند و می توانند خوراکی‌ها را تجزیه و به قطعات کوچک تند بویی تبدیل کرده و سبب بوی بد دهان شوند.

 

این متخصص اظهار داشت: در ۱۰ درصد از موارد نیز بوی بد دهان می‌تواند ناشی از  بیماری‌هایی چون سینوزیت، ترش کردن و دیورتیکول در مری باشند.

 

عمرانی گفت: اندیشمند‌انه است که درصورت مشاهده بوی بد دهان به پزشک مراجعه شود تا از پیشرفت آن جلوگیری شود.

 

بنابراین گزارش، دخانیات می‌تواند این معضل را تشدید و حتی عاملی برای ایجاد آن باشد.

 
انتهای پیام/ک

منبع: باشگاه خبرنگاران

اضافه کردن دیدگاه جدید