عطوان:انتخاب السنوار حماس را به محور ایران و حزب الله نزدیک می کند

۱۳۹۵/۱۱/۲۷

پیروزی یحیی السنوار به عنوان رهبر جبش مقاومت اسلامی فلسطین در نوار غزه آن هم با حداکثر آرا یعنی پایان دوره 'خالد مشعل' به عنوان رئیس دفتر سیاسی حماس که رویکرد ملایم تر و سازشکارانه تری داشت و صعود جریانی نظامی و جهادی که هرگونه امتیاز دهی سیاسی به رژیم اشغالگر را رد و بازگشت به اردوگاه مقاومت بخصوص ایران و حزب الله است.

به اعتقاد عطوان، آنچه این موارد را تایید می کند، ترس و وحشتی است که در محافل رژیم صهیونیستی پس از انتخاب السنوار بر آنها مستولی شده است. مقام های رژیم صهیونیستی به خوبی این مرد را می شناسند و وی ۲۳ را در اسارت در زندان های رژیم صهیونیستی گذرانده و از موسسان شاخه نظامی حماس موسوم به شهید عزالدین القسام و از فرماندهان اصلی این شاخه بوده و او خود بر تشکیل دستگاه 'المجد' امنیتی که امنیت را به غزه بازگرداند و رواج سلاح و تسلط قبیله ای بر نوار غزه را خاتمه داد.

سردبیر رونامه رای الیوم افزود: السنوار از اردوگاه خان یونس و از آوارگان شهر

'المجدل' است و به آزادی فلسطین از بحر تا نهر و بازگشت حق فلسطینیان ایمان دارد و از احترام بسیاری در شاخه نظامی حماس (عزالدین القسام) برخوردار است.

عطوان افزود: کسانی که السنوار را می شناسند او را شخصی بشدت ملی گرا و تندرو در مواضع سیاسی اش می دانند و انتظار دارند که این رویکردها در زمان ریاست او در جنبش حماس انعکاس یابد.

'جنبش حماس در این اواخر به دلیل مواضع ملایمی که اتخاذ کرده بود و به دلیل تن دادن به مذاکرات صلح با تشکیلات خودگردان، تا حدی وجه مردمی خود را از دست داده بود، اما انتخاب السنوار به عنوان مسئول حماس در نوار غزه و خلیل الحیه معاون او نقش 'روحی مشتهی' را در دفتر سیاسی حماس بالا می برد و این ها نشان دهنده تلاش این جنبش برای بازگرداندن وجه مردمی و عظمت خود و باز گرداندن حماس به سرمنزل اصلی آن است.

عطوان در پایان می نویسد که انتخاب السنوار بازگشت بازها به عرصه است و ما معتقدیم جنبش حماس وارد مرحله سیاسی شده که جهاد را بر سیاست ترجیح می دهد و همچنان که بسیاری از ناظران و کارشناسان معتقدند بعید نیست که این موضع حماس بر انتخاب رئیس دفتر سیاسی و رهبر این جنبش تاثیر بگذارد و این موضوعی است که در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) مشخص خواهد شد.

یحیی السنوار از جمله اسرای فلسطینی است که در خلال توافق تبادل اسرا موسوم به «وفاء‌الاحرار» یا «شالیت» آزاد شد؛ در این توافق «گیلعاد شالیت» نظامی صهیونیست با ۱۰۲۷ اسیر فلسطینی مبادله شدند؛ وی پس از آزادی به مبارزه خود علیه صهیونیست ها ادامه داد و به یکی از اعضای ارشد حماس و سپس به یکی از دشمنان درجه اول رژیم صهیونیستی در نوار غزه تبدیل شد.

السنوار در سال ۱۹۶۲ در اردوگاه خان یونس متولد شد، اصلیت او به «عسقلان» در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بازمی‌گردد. وی تا دوره دبیرستان را در خان یونس به تحصیلاتش ادامه داد و برای گذراندن تحصیلات دانشگاهی و گرفتن لیسانس در رشته زبان و ادبیات عرب در دانشگاه اسلامی غزه، راهی این شهر شد.

السنوار پس از آزادی، از برجسته ترین رهبران حماس در نوار غزه و یکی از اعضای دفتر سیاسی این جنبش در کنار دوستش در زمان زندان یعنی «روحی مشتهی» شد و این دو نفر نقشی بزرگ در داخل موسسات حماس بازی کردند تا اینکه السنوار نماینده گردان‌های القسام در داخل دفتر سیاسی حماس شد و دیدگاه‌ها و مواضع این گردان‌ها را به رهبران سیاسی حماس منتقل می‌کرد و هماهنگ‌کننده میان این دو طرف و یک عامل مهم سیاسی و نظامی شد.

السنوار در محافل سیاسی و نظامی حماس (دفتر سیاسی و گردان‌های القسام) مورد پذیرش بسیار است و در هماهنگی میان این دو طرف طی جنگ ۲۰۱۴ نقش بسیار زیادی داشت؛ وی بازیگری مهم و موثر در مشخص کردن موضع حماس در هر پیشنهادی که برای آتش‌بس مطرح می‌شد، بوده است و همواره از درخواست‌ها و مواضع فرماندهان نظامی حمایت کرده است.

منبع: ایرنا

اضافه کردن دیدگاه جدید