عربستان پیروزی در جنگ یمن به دست نیاورد/ دلایل حصول توافق استکهلم

۱۳۹۷/۱۰/۰۲
سفیر سابق امریکا در عربستان

سفیر سابق امریکا در عربستان با تشریح دلایل حصول توافق استکهلم میان گروههای یمنی گفت: عربستان در جنگ یمن پیروزی کسب نکرد. 

 

 

آتش بس الحدیده که در نتیجه مذاکرات استکهلم سوئد حاصل شده از روز سه شنبه پیش به اجرا درآمده و این در حالی است که گزارش هایی از نقض آتش بس از سوی ائتلاف عربستان سعودی در رسانه ها منتشر شده است.

 مذاکرات استکهلم با حضور «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و طرف های درگیر یمنی برگزار شد. طرف های یمنی شرکت‌کننده در مذاکرات صلح سوئد روز پنجشنبه از توافق بر سر آتش‌بس در استان الحدیده و شهر تعز و رسیدن کمک به این شهرها خبر دادند.

بر اساس این توافق؛ در الحدیده، و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی آتش بس  فوری برقرار می شود.  همچنین کمیته هماهنگی درباره بحث استقرار مجدد مشترک و مورد توافق به ریاست سازمان ملل تشکیل می شود.

بر اساس توافق، مسئولیت امنیت الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و راس عیسی بر عهده نیروهای امنیت داخلی طبق قانون یمن است و باید به روند قانون احترام گذاشته شود و هر مانعی از بین برود.

 

«ریچارد مورفی» دیپلمات پیشین و کهنه کار آمریکایی با ۳۴ سال فعالیت در حوزه خاورمیانه و کشورهای عربی، در سال‌های جنگ ایران و عراق سفیر آمریکا در عربستان سعودی بود و سپس معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه شد. مورفی اینک با شرکت در شبکه‌های «بی‌بی‌سی»، «سی‌ان‌ان»، «فاکس نیوز» به تحلیل درباره رویدادهای جهان به ویژه خاورمیانه می‌پردازد. وی عضو هیئت امنای دانشگاه آمریکایی «بیروت» در لبنان نیز هست.

ریچارد مورفی در خصوص توافق اخیر گروههای یمنی در سوئد با میانجیگری سازمان ملل به خبرنگار مهر گفت: توافقی که با میانجیگری سازمان ملل در سوئد و در خصوص یمن حاصل شد یک توافق دلگرم کننده و البته دیرهنگام و اولین گام برای این جنگ ظالمانه است.

وی افزود: عربستان مدعی است که حوثی های یمن حکومت یمن را ساقط کردند و باعث طولانی شدن جنگ حوثی ها هستند که کمک ایران در این زمینه از دلایل این موضوع بوده است.

معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه گفت: اما باید توجه داشت که عربستان نتوانست آنچه را که در یمن می خواست محقق کند و پیروز جنگ شود. در واقع عربستان هیچ پیروزی مشخص نظامی از جنگ یمن به دست نیاورد.

وی افزود: مصائب و فجایع انسانی و بشری نیز این روزها در یمن گسترش یافته است. همین مسأله باعث شد تا سازمان ملل وارد عمل شود و به طرفین فشار وارد آورد تا سریعتر به آتش بس دست یابند.

مورفی در ادامه تأکید کرد: از طریق توافق حاصل شده در سوئد کمکهای بین المللی قادر خواهند بود تا به دست مردم یمن برسند.

سفیر پیشین امریکا در عربستان در ادامه گفت: یکی از دلایل تحقق آتش بس اخیر در یمن فشارهای امریکا به عربستان متعاقب قتل خاشقجی و تصویب عدم کمک امریکا به عربستان در جنگ یمن و مسئول دانستن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی است.

مورفی در پایان افزود: اما به هر حال توفیق اخیر سازمان ملل در خصوص آتش بس یمن در استکهلم سوئد بیش از هر چیز به فرسایشی شدن جنگ و خواست آنها برای این آتش بس بر می گردد.

 

 

 

* آ 

مهر

 

اضافه کردن دیدگاه جدید