سیستم سهمیه‌ای آفت عراق است

۱۳۹۶/۱۱/۰۴
سخنگوی عصائب اهل الحق

سخنگوی عصائب اهل الحق عراق با بیان اینکه سیستم سهمیه ای آفت کشور محسوب می شود اعلام کرد که ائتلاف فتح رویکرد ثابتی به همه ائتلاف ها و جریان های انتخاباتی دارد.

 

 

نمایندگان پارلمان عراق پس از کش و  قوس های فراوان چند روز اخیر در نهایت طرح برگزاری انتخابات پارلمانی در موعد مقرر را به تصویب رساندند. براساس قوانین موجود در قانون اساسی و تصویب طرح اخیر نمایندگان، انتخابات پارلمانی می بایست در موعد مقرر خود یعنی در روز ۱۲ مِی (۲۲ اردیبهشت ماه) برگزار شود.

فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق تمامی دستگاه های عراقی را ملزم به اجرای ابلاغیه زمان برگزاری انتخابات کرده است. با توجه به اهمیت برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۸ که نخستین انتخابات پس از آزادسازی مناطق مختلف این کشور از یوغ گروه تروریستی داعش به شمار می رود، گفتگویی را با «نعیم العبودی» سخنگوی عصائب اهل الحق ترتیب دادیم که از نظر می گذرد.

نعیم العبودی اظهار داشت: فراکسیون پارلمانی فتح که یک ائتلاف انتخاباتی محسوب می شود و شامل مهمترین تشکیلات حشد شعبی همچون عصائب اهل الحق، بدر، الکتائب و غیره است به تنهایی در انتخابات پارلمانی عراق شرکت خواهد کرد و ائتلافی با «نوری المالکی» و «حیدر العبادی» نخواهد داشت اما پس از برگزاری انتخابات، احتمالا برخی ائتلاف های سیاسی به منظور تشکیل فراکسیونی بزرگتر تشکیل خواهد شد اما تا این لحظه هر کدام از جریان ها به صورت انفرادی در انتخابات شرکت خواهند کرد.

 وی افزود: میان تمامی فهرست های شرکت کننده در انتخابات و ائتلاف فتح که مهمترین قوای حشد شعبی است، نزدیکی بسیاری وجود دارد. ائتلاف فتح نسبت به همه ائتلاف ها و جریان ها یک رویکرد ثابت دارد و امیدوار است که در راستای برقراری ثبات سیاسی در عراق، حلقه وصلی میان تمامی ائتلاف های انتخاباتی باشد چرا که برقراری ثبات سیاسی در عراق یک ضرورت برای برقراری امنیت در کشور محسوب می شود.

سخنگوی عصائب اهل الحق خاطرنشان کرد: مرحله آتی مرحله مفصلی برای تشکیل ائتلاف ها است، وی برضرورت حذف سیستم سهمیه ای از طریق تشکیل اکثریت سیاسی در داخل پارلمان عراق تاکید و اعلام کرد: سیستم سهمیه ای مسبب اوضاع کنونی عراق یعنی تاخیر در تحقق روند سیاسی و در نهایت وقوع بحران های بزرگ در کشور است.

وی در خصوص مشارکت حشد شعبی در انتخابات اظهار داشت: حشد شعبی یک نهاد مستقل در چارچوب نهادهای نظامی وابسته به نیروهای مسلح عراق تلقی می شود و به موجب قانون اساسی عراق نمی تواند در انتخابات شرکت کند چرا که این قانون تمامی نهادهای نظامی و امنیتی همچون ارتش، پلیس فدرال و امنیت ملی و ... را از شرکت در انتخابات منع می کند اما جنبش ها و جریان هایی که همچون جنبش بدر، عصائب اهل الحق و ... توسط حشد شعبی تاسیس شده اند می توانند به عنوان گروه های سیاسی در انتخابات شرکت کنند.

نعیم العبودی درباره ساختار آتی پارلمان عراق اظهار داشت: این ساختار پس از انتخابات مشخص خواهد شد اما من پیش بینی می کنم که تغییرات بزرگی در این ساختار ایجاد نخواهد شد اما به دلیل ظهور ائتلافات جدید و در عین حال قدرتمند، در آرایش سیاسی پارلمان آینده شاهد تغییر بنیادی خواهیم بود و طیف جدیدی از ائتلافات شکل خواهد گرفت، ائتلافی که حشد شعبی آن را به وجود آورده است و همچنین ائتلافاتی از نیروهای مردمی در مناطق غربی عراق که از یوغ گروه تروریستی داعش آزاد شده است.

وی تصریح کرد: ما در فراکسیون فتح تلاش می کنیم و امیدواریم که پارلمان آتی عراق شاهد اکثریت و اپوزیسیون باشد چرا که وجود یک اپوزیسیون قوی و سازنده، دولت عراق را تحت نظر قرار خواهد داد و به صورت مثبت آن را مورد نقد قرار خواهد داد، این اقدام  که به موازات حضور اکثریت سیاسی در پارلمان صرفنظر از نگاه طائفه ای صورت می گیرد، می تواند مثمرثمر باشد و وضعیت مثبتی را در کشور ایجاد کند، چیزی که ما در انتخابات به دنبال آن هستیم.

سخنگوی عصائب اهل الحق در پایان تاکید کرد که رهایی از سیستم سهم خواهی و تشکیل اکثریت پارلمانی تنها راه از بین بردن تاخیر در اجرای روند سیاسی در کشور و برقراری امنیت و ثبات است.

 

 

* ا

مهر 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید