سهامداران در ایام منتهی به مجمع مواظب فرصت طلبی سودجویان باشند

۱۳۹۷/۰۲/۲۳

معاون مالی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان ضمن تشریح فرایند رشد ارزش سهام شرکت، به سهامداران در ارتباط با سوء استفاده دلالان بورسی هشدار داد.

 

 دکتر ابراهیمی با اشاره به این مطلب که سودجویان بورسی از نیاز سهامداران سوء استفاده می کنند، گفت: دلالان بورسی هر ساله تمام تلاش خود صرف می کنند تا در ماه ها و روزهای منتهی به مجمع سهام سهامداران را خریداری کنند تا در روز مجمع صاحب سهام خریداری شده باشند و بدین وسیله سود سالانه را برای خود منظور کنند و بعد از برگزاری مجمع اقدام به فروش سهام می کنند.

معاون مالی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان از سهامداران ضمن خواست از سهامداران در جهت حفاظت از سهام خود و مقابله با شگرد دلالان بورسی، گفت: از آنجایی که طبق قانون، سود سهام به سهامدارانی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع، مالک سهم باشند؛ دلالان بورس تمام توان خود را صرف می کنند تا سهامی مانند خودکفایی که دارای شیب مثبت می باشند را قبل از مجمع خریداری کنند تا در روز مجمع، سود به آن ها تعلق گیرد و بعد از مجمع، با یک برنامه ریزی هوشمندانه اقدام به فروش می کنند؛ در این حالت، سهامدارانی که یک سال سهام را نگه داشته اند، عملاً به خاطر بی دقتی در ماهها و روزهای منتهی به مجمع سود خود را دو دستی به کسانی واگذار می کند که صرفا قبل از مجمع سهام را خریده باشند؛ از این رو سهامداران در دام فرصت طلبان بورسی نیفتند و از فروش سهام خود تا حد توان در این مقطع زمانی اجتناب ورزند.

دکتر ابراهیمی با اشاره به روند فعالیت سهام شرکت در بورس گفت: شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، اولین عرضه را در بورس داشته است و تا به حال سه مجمع عمومی عادی سالیانه بورسی را برگزار کرده است. در این سه مجمع، نوع عرضه و تقاضا یا همان رفتار سهامداران، مبتنی بر یک حرکت مشابه بوده است و آن اینکه دلالان حرفه ای بورس بیشترین استفاده را از این شرایط برده اند و سهامداران واقعی -که جامعه عزیز آزادگان و خانواده آن ها هستند- به خاطر عدم آشنایی با ساز و کار عرضه و تقاضای سهام در بورس، رفتاری مبتنی بر نیاز داشته و هر زمان که نیاز به پول داشته اند، بدون توجه به مقطع زمانی آن، اقدام به فروش می کردند. دلالان بورس از این احساس نیاز سهامداران سوء استفاده کرده و با قیمت پایین سهام را خریداری می کردند و قبل از مجمع و یا شوک های بورسی، اقدام به فروش سهام خریداری شده می کردند. این موضوع باعث می شد که نه تنها ارزش سهام شرکت با چالش روبرو شود، بلکه صاحبان اصلی سهام ارزش واقعی سهم خود را لمس نکنند.

معاون مالی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در تشریح اقدامات صورت گرفته جهت مدیریت امور سهام گفت: همین چرخه طی سه سال گذشته ادامه داشت تا این که یک ساختار متناسب با سهم برای حمایت از منافع سهامداران و حفظ ارزش سهام طراحی شد که در نتیجه، از اوایل مهر ماه ۱۳۹۶ رشد ارزش سهام به صورت مستمر و با یک شیب مناسب و منطقی پیش رفت به گونه ای که در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ سهام با قیمت حدود ۷۷۰ تومان عرضه می شد که این قیمت امروز به حدود ۱۲۶۰ تومان رسیده است. یعنی افزایش ۶۴ درصدی که تقریباً طی ۸ ماه به ثبت رسیده است که این درصد افزایش در هیچ نظام اقتصادی در ایران و آن هم در این شرایط خاص اقتصادی مشاهده نگردیده است. چرا که نه تنها ارزش سهام دارای ثبات بود بلکه سهامدار می توانست در هر زمانی که دوست داشت سهام خود را با قیمت مناسب به فروش برساند و از سویی دیگر، رشد بسیار چشمگیر ارزش سهام سیر صعودی داشته و هیچ گاه طی این مدت نزول نکرده است.

دکتر ابراهیمی ادامه داد: این نوید را به سهامداران می دهیم که در صورت اتخاذ تدابیر درست و هوشمندی سهامداران  این روال با همراهی شما بزرگواران، ادامه خواهد داشت و بی شک حفظ و نگهداری سهام توسط سهامداران گرامی در دستور کار است و ارزش آن بالاتر خواهد رفت.*ج/خودکفایی

اضافه کردن دیدگاه جدید