سمفونی آزادگان پیام آور رنج ودرد آزادگان درسنگر اسارت

۱۳۹۵/۱۰/۱۹
آزاده دکتر حسن بهشتی پود در گفتگو با پیام آزادگان:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، در پی رونمایی پوئم سمفونی آزادگان در تالار وحدت که بازتاب وسیعی در رسانه های کشور داشته است، سید طبیب تقی زاده خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان  در یک مصاحبه تلفنی با دکتر حسن بهشتی پور آزاده صاحب نظر در روند طراحی وتهیه این اثر،گفتگو کرده است. متن این گفتگو به شرح زیر است:

 
پیام آزادگان:جنابعالی در جلسات کارشناسی وتصویب ساخت اجرای پوئم سمفونی آزادگان حضور داشته اید، دوشنبه گذشته شاهد رونمایی این اثر با آهنگ سازی استاد احد پژمان واجرای ارکستر سمفونیک به رهبری شهرداد روحانی بودی؛ آنچه رونمایی شد تا چه حد با انتظارات جنابعالی انتطاق داشته است؟

بهشتی پور: پوئم سمفونی سرزمین دلاوران"آزادگان" در سبک موسیقی کلاسیک انتخاب شده بود وچون موسیقی کلاسیک دارای یک زبان بین المللی است، ما تلاش کردیم تا دراین اثر پیام مقاومت آزادگان کشورمان را به اقصی نقاط جهان برسانیم وخوشبختانه توانستیم به این هدف برسیم. پوئم سمفونی آزادگان نسبت به آثارمشابه قبلی به نظر من قابل قبول تربود.
به طور کلی سمفونی آزادگان یک اثر قابل قبول است وامیدوارم بتوانیم این اثر را در سایر نقاط دنیا اجرا کنیم.

از دیدگاه من، در پوئم سمفونی آزادگان استاد احمد پژمان به خوبی حق مطلب را ادا کرد ونشان داد که این اثر یک کار سفارشی نیست وباعث افتخار است که چنین اثری را استاد احمد پژمان ساختند.

استاد پژمان به دلیل وِیژگی های موسیقی که خاص آثارایشان است، سعی کردند ترکیبی از موسیقی ایرانی وغربی پدید بیاورند وخوشبختانه کاملا هم در این کار موفق بودند.

در این اثر اثبات شد که می توان پیوندهای مشترکی بین موسیقی ایرانی وغربی برقرارکرد؛ همانطور که استاد دهلوی در این زمینه پیش گام بوده اند. لازم است از این اثر حمایت شود تا در سراسر کشور ودر سطح بین المللی اجرا شود.

همچنین لازم است ازبزرگانی نظیراستاداحمد پژمان، شهرداد روحانی، عبدالجبار کاکایی و جناب جمالی مدیرسابق بنیاد رودکی وسایر دست اندرکارانی که تلاش کردند تا این اثر به مرحله اجرا برسد، تشکر وقدردانی شود.
 
پیام آزادگان: همانطوری که می دانید این اثر بازتاب گسترده ای در سطح رسانه ها داشته است علت این بازتاب گسترده از نظر شما چیست؟
 

بهشتی پور: سازنده اثراستاد احمدپژمان یک شخصیت شناخته شده و یک برند در حوزه موسیقی کلاسیک و فیلم در ایران است. نکته دیگر اینکه ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی این اثر رابه خوبی اجرا کرد که یک اعتبارمضاعف به این اثر بخشید. نکته مهم دیگراینکه جان مایه این اثرازمقاومت وایثارالهام گرفته است که به همین دلیل بر دل می نشیند واز قدیم گفته اند هرسخن کز دل بر آید لاجرم بر دل نشیند.

پیام آزادگان:اینگونه کارها چه نقشی در شناخت جامعه از جایگاه حقیقی ایثار گران آنان  دارد؟
 

بهشتی پور: واقعیت این است که درک موسیقی کلاسیک یک سواد موسیقایی وهوش خاص می خواهد والبته برای درک بهتر این اثر اززبان شعرنیز بهره برده شد، چون زبان شعر درایران شناخته شده تراست ومردم درک عمیقی از شعر دارند. وقتی این دو یعنی "شعر وموسیقی" در کنار هم قراربگیرند، کمک می کند ارتباط بیشتری بین مردم وموسیقی برقرار شود. ترکیب شعروموسیقی(پوئم سمفونیک) قطعا در درک وفهم بهتراثراستاد احمد پژمان نزد مخاطبین موثراست.

پیام آزادگان: احتمالا در برخی محافل آزادگان، ممکن است برخی این بحث را مطرح کنند که به جای صرف هزینه برای ساخت آثاری مثل سمفونی آزادگان باید به تنگ ناهای معیشتی آزادگان وخانواده های آنان رسیدگی شود در این مورد چه نظری دارید؟

بهشتی پور: هرموسسه ای یک وظایفی دارد ودر صدر وظایف موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان نیز تولید مباحث ومحتوای فرهنگی است. وظیفه ذاتی موسسه پیام آزادگان تامین معیشت آزادگان نیست، بلکه وظیفه اصلی آن تامین خوراک فکری و فرهنگی برای آزادگان است تا بتواند از این طریق فرهنگ ایثار وفداکاری آزادگان را پاس دارد. تامین معیشت آزادگان درجای خود یک ضرورت محسوب می شود اما در عین حال ما باید بتوانیم پیام رنجها ودردها وایثار آنها  درسنگر اسارت را به نحو درستی منتقل کنیم. هزینه ای که برای ارکستر سمفونی آزادگان پرداخت شد معادل دوشب افطاری دادن به عزیزان آزاده درماه رمضان بود.
 

پیام آزادگان: در مورد اجرای سمفونی بین المللی آزادگان ودست آوردهای احتمالی آن نظر جانبعالی چیست؟
 

بهشتی پور: به نظر من این اثر باید ابتدا در نقاط مختلف کشورمان اجرا شود واجرای بین المللی آن هم هیچ تعارضی با این مسئله ندارد. برای اجرای بین المللی پوئم سمفونی آزادگان از ابتدا هم فکر شده بود وما تصمیم داشتیم یک کار فاخر وماندگار بین المللی تولید کنیم ودلیل مراجعه ما به استاد پژمان هم همین بود؛ چرا که این سمفونی باید قابلیت این را داشته باشد که پیام آزادگان عزیز ما را به همه مردم دنیا برساند.

زبان سمفونی آزادگان "موسیقی کلاسیک" است که در دنیا شناخته شده است؛ فقط می ماند نوازندگان چیره دست وسازهای مناسب ورهبری ماهرانه ارکستر به نظر من ما باید دنبال یک حامی بین المللی"اسپانسر" برای اجرای پوئم سمفونی آزادگان باشیم و ان شاء الله به زودی دریک یا دوکشوراروپایی شاهد اجرای ارکستر سمفونی آزادگان خواهیم بود.
خبرنگار: سید طبیب تقی زاده

اضافه کردن دیدگاه جدید