سمفونی آزادگان انتخاب صفحه اول مردم سالاری

۱۳۹۵/۱۰/۱۵

با گذشت دو روز از رونمایی سمفونی آزادگان در تالار وحدت، بازتاب های رسانه ای این رویداد هنری همچنان ادامه دارد به طوریکه روزنامه مردم سالاری عکس وموضوع اصلی صفحه اول خود را به این سمفونی اختصاص داده است:

 

 

آیین رونمایی از پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» در حالی برگزار شد که رهبر ارکستر سمفونیک تهران از وزیر ارشاد خواست تا نسبت به برگزاری تور بین‌المللی این کنسرت اقدامات لازم را انجام دهد.
به گزارش مهر، آیین رونمایی از پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» به آهنگسازی احمد پژمان، کلام عبدالجبار کاکایی و اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی دوشنبه شب ۱۳ دی ماه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خانواده‌های آزادگان و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌در تالار وحدت تهران برگزار شد.
فریبرز خوب نژاد مدیر موسسه فرهنگی هنری «پیام آزادگان» در ابتدای این برنامه ضمن تشکر از حضور خانواده‌های برخی از آزادگان کشورمان درباره مسیر تولید پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» بیان کرد: استاد احمد پژمان نام بلندی در موسیقی ایران زمین است و شهرداد روحانی هم هنرمندی است که همه مخاطبان او را می‌شناسند به همین جهت از همان ابتدا تلاش ما این بود که افراد شماره یک را برای تولید این اثر انتخاب کنیم که خوشبختانه هر دوی این هنرمندان به همراه اعضای ارکستر سمفونیک تهران از شماره یک‌ها هستند.
شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران هم بعد از تشکر از ساخت اثر «سرزمین دلاوران» به آهنگسازی احمد پژمان گفت: این اثر جاودانه کاری برای عزیزانی است که با فداکاری‌های خود اجازه ندادند حتی یک وجب از این خاک عزیز به دست دشمنان بیفتد به همین جهت از شما می‌خواهم همگی برای آزادگان میهنمان دست بزنیم.
وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هم بیان کرد: آقای وزیر آثار این چنینی کارهای بسیار ارزشمندی هستند که به حمایت احتیاج دارند و من امیدوارم شرایط به گونه ای فراهم شود که این قطعه علاوه بر ایران در عرصه‌های بین‌المللی هم اجرا شود تا همه بفهمند ما چه عزیزانی دارم که برای میهن خود فداکارانه جنگیدند.
احمد پژمان آهنگساز پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» هم بعد از دریافت دسته گلی از سوی وزیر ارشاد بیان کرد: اعضای ارکستر سمفونیک تهران و گروه کُر زمان کافی برای تمرین این کار نداشتند اما لازم است به همه آنها تبریک بگویم که امشب توانستند با تمام سختی‌ها این اثر را روی صحنه ببرند.
«نیایش»، «آغاز نبرد»، «دربند دشمن»، «نبرد دلیران» و «جشن» قطعاتی بودند که در این کنسرت با نوازندگی ارکستر سمفونیک تهران، روایت عبدالجبار کاکایی و همراهی گروه کُر به رهبری رازمیک اوحانیان و مهدی قاسمی‌برای مخاطبان اجرا شد.
در توضیح پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» آمده است:
«بین آزادی و آزادگی تفاوت قابل اعتنایی است، آزادی سیاسی و اجتماعی از زمره ارزش‌های رایج تمدن غرب و دستاوردهای نوین انسان امروز است، اما آزادگی مفهومی‌درونی است، آزادگی معنوی و درونی و فردی برخاسته از متن تمدن‌های شرقی به ویژه ایرانیان است، ایرانیان آزادگی را در فرمانروایی بر اقوام و بیرون آمدن از قید بردگی و استعمار می‌دانستند، دو مفهوم آزادگی و بردگی در تاریخ دراز دامن ایران کهن، کارکردی گسترده داشته است و بر این مبنا آزادگان نام مترادف ایرانیان است به نظر می‌آید در جنگ تحمیلی این مفهوم به شکلی هوشمندانه باز تولید شد و اسرای ایرانی که بزرگترین دستاوردشان حفظ هویت ملی و دینی بود به نام آزادگان شناخته شدند این نامگذاری خردمندانه بار دیگر بر حفظ میراث هویتی ما تاکیدی مجدد بود.
در سمفونی سرزمین دلاوران روایت ایران پیشاجنگ تا پساجنگ با تکیه به عناصر ملی و دینی، دو شیرازه اصلی هویت و استقلال کشورمان بیان شده است، این سمفونی در پاره نخست با روایت زندگی در متن جغرافیای ایران بزرگ شروع می‌شود و سازها یکپارچگی اقلیم پهناور میهنمان را در صلح و آرامش و استقلال می‌نوازند با ورود به پاره دوم سمفونی به جنگ بزرگ هشت ساله موسوم به دفاع مقدس می‌رسد و آغاز جنگ و اعزام‌های گسترده و بسیاری ایرانیان در برابر تهاجم بیگانه ترسیم می‌شود. سپس در پاره سوم سمفونی وارد اردوگاه‌های دشمن شده و روایت مقاومت آزادگان را در خاکریزهای پنهان نقل کرده و رنجهای آزادگان در بند را در کنار صبر و امید آنان به فتح نهایی بیان می‌کند و سرانجام در پاره چهارم و پنجم به فتح نهایی و ششم  جشن ورود آزادگان در بند می‌رسد. هر قسمت از سمفونی با عنوانی خاص از قسمت دیگر تفکیک شده است که زندگی جاری است، ما بسیاریم، خاکریز پنهان، فتح نزدیک است و کاروان عاشقان در راه عناوین این بخش‌هاست.»

اضافه کردن دیدگاه جدید