رویارویی جنگنده روسی و هواپیمای نظامی آمریکا

۱۳۹۶/۰۲/۲۳

 

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز (جمعه) با اعلام این خبر افزود: اقدام جاسوسی هوایی آمریکا ۹ می (۱۹ اردیبهشت) بر فراز منطقه آبی دریای سیاه در محدوده آب های بین المللی صورت گرفت.

پاملا کوزنی سخنگوی نیروی هوایی آمریکا نیز با تائید بروز چنین اقدامی اعلام کرد که نزدیکی دو هواپیما هنگامی صورت گرفت که پی-۸ای پوسیدون در حال انجام ماموریت پیش بینی شده بود و عملکرد خدمه هر دو طرف نیز حرفه ای و بی خطر پایان یافت.

پیشتر هم اعلام شده بود که در همین روز (۹ می) مصادف با جشن ملی پیروزی شوروی در جنگ دوم جهانی نیز دو فروند هواپیمای تجسسی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) متعلق به آمریکا و سوئد نزدیک استان برون مرزی کالینینگراد در غرب روسیه و کناره دریای بالتیک، پرواز جاسوسی انجام دادند.

در این دو عملیات جاسوسی هوایی، هواپیمای «ار.اس-۱۳۵» وابسته به آمریکا برفراز بندر بالتیسک و گلف استریم سوئد نزدیک استان کالینینگراد در ساحل دریای بالتیک پرواز تجسسی انجام دادند.

به گزارش رسانه ها، اخیرا شمار پرواز هواپیماهای تجسسی ناتو و همچنین آمریکا نزدیک روسیه در منطقه بالتیک، سواحل کریمه و همچنین محل استقرار نظامیان روس در حمیمیم و پایگاه دریایی طرطوس سوریه محل حضور رزمناوهای روسی در مدیترانه افزایش یافته است.

در برخی مواقع عملا هر روز یک هواپیما در این مناطق گشت زنی می کند و پس از استقرار سامانه های پدافند موشکی اس ۴۰۰ و موشک های تاکتیکی اسکندر در منطقه کالنینگراد نیز این پروازها شدت گرفته است.

انتهای پیام/ع

منبع: ایرنا

اضافه کردن دیدگاه جدید