رونمایی باشکوه پوئم سمفونی آزادگان در تالار وحدت

۱۳۹۵/۱۰/۱۴
با همت و تلاش موسسه پیام آزادگان و همکاری بنیاد رودکی؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، شب گذشته (دوشنبه شب ۱۳دی ۹۵) تالار وحدت شاهد رونمایی باشکوه "پوئم سمفونی"(شعر-موسیقی) آزادگان، تازه ترین اثر استاد احمد پژمان با شعرعبدالجبار کاکایی و اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی بود.

 

 

این اثر ماندگار که به اهتمام موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان وبا همکاری بنیاد رودکی تهیه شده و راوی جانفشانی های مظلومانه و پنهان آزادگان سرافرازمیهن اسلامی است، شب گذشته با حضور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات و تنی چند از مسئولان فرهنگی هنری، جمعی از آزادگان و خانواده های ایشان، چهره های برجسته هنری و جمعیت کثیرعلاقه مندان در تالار وحدت، برای اولین بار روی صحنه رفت که با استقبال فراوان و تشویق های مکرر جمعیت حاضر روبرو شد.

 پوئم سمفونی آزادگان با عنوان "سرزمین دلاوران" در پنج  قطعه با اجرای عالی ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی و شعرخوانی شیوای عبدالجبار کاکایی در بین قطعات عرضه شد.

این اثر با همخوانی زیبای گروه کر با مقدمه ای از شاهنامه (به نام خداوند جان و خرد...) آغاز شد؛ سپس فضای جنگ و دفاع مقدس را در اذهان زنده کرد؛ در بخش سوم به حال و هوای سخت و طاقت فرسای دوران اسارت و ایثارگری و مقاومت مظلومانه آزادگان پرداخت؛ درقطعه چهارم  نبرد و جانفشانی رزمندگان و طلیعه  پیروزی و آزادی اسرا را روایت کرد و در بخش پنجم نیز غریو شادی و سرور ملی از بازگشت آزادگان به میهن را مترنم شد.

پیش از اجرای ارکسترسمفونیک تهران، فریبرز خوب نژاد قائم مقام مؤسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان، درسخنانی کوتاه ضمن خوشامد گویی به حاضران و تقدیر از تلاش همه دست اندرکاران خلق پوئم سمفونی آزادگان، گفت: کوشیده ایم این اثر به بهترین شکل تهیه و اجرا شود؛ چرا که حماسه آزادگان، حماسه یک خاکریز پنهان و مقاومت خاموش در دل زندان های دشمن است که مردم بویژه جوانان امروز آشنایی چندانی با آن ندارند. وی ابراز امیدواری کرد که این اثر بتواند به شناخت بیشتر جامعه از جایگاه واقعی حماسه آزادگان و ترویج فرهنگ ایثار و آزادگی کمک کند.

قائم مقام موسسه پیام آزادگان افزود: "این مؤسسه را باید از جمله یادگارهای فرهنگی سید آزادگان مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر ابوترابی به حساب آورد؛ که در زمینه‌های گوناگون فرهنگی و هنری با رویکرد ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت فعالیت می‌کند و تاکنون ۱۵۰ عنوان کتاب منتشر و ۸۰ عنوان فیلم مستند تولید کرده است.

در حوزه موسیقی نیز اثر فاخر سمفونی «آزادگان، سرزمین دلاوران» که امشب شاهد آنیم، از تولیدات جدید پیام آزادگان با همکاری بنیاد رودکی است."

 

 

در پایان این مراسم شهرداد روحانی طی سخنان کوتاهی گفت، این اجرا را به همه سلحشوران و غیورمردانی تقدیم می‌کند که امنیت و آرامش را برای میهمن و ساکنانش به ارمغان آورده و نگذاشتند حتی یک وجب از خاک اهورایی ایران به چنگ دشمنان بیفتد.

همچنین به درخواست شهرداد روحانی و در میان تشویق ممتد حضار، استاد احمد پژمان آهنگساز پوئم سمفونی آزادگان روی صحنه آمد و مورد تجلیل مسئولان، آزادگان و جمعیت حاضر قرار گرفت.

 

پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان  

 

اضافه کردن دیدگاه جدید