روز جهانی غذاویک میلیارد گرسنه

۱۳۹۵/۰۷/۲۵
به مناسبت روز جهانی غذا

گردآوری وتنظیم: سیدطبیب تقی اده؛ اولین بار سازمان ملل در سال ۱۹۴۵ پیشنهاد کرد ۱۶ اکتبر هر سال به عنوان روز جهانی غذا به منظور توجه دادن جهانیان به مسئله مهم غذا انتخاب شود. ولی تصویب این روز بعنوان روز جهانی غذا در نوامبر ۱۹۷۲ در بیستمین کنفرانس کشور ها که با شرکت اعضای سازمان خوارو بار و کشاورزی FAO تشکیل شده بود توسط دکتر پال رومانی وزیر بهداشت مجارستان که ریاست این کنفرانس را بعهده داشت اعلام شد . از آن به بعد هر سال ۱۵۰ کشور جهان این رو زرا برای توجه دادن جهانیان به سایه سیاه فقر و گرسنگی که عده ای را از داشتن حد اقلی از غذا که بتواند سلامت آنها را تضمین کند محروم می کند معطوف داشتند .

تقریبا از آن سال تا کنون هر سال عنوانی برای ا ین روز توسط فائو انتخاب می شود تا در بین کشور ها در زمینه های مرتبط مانند سوتغذیه ، گرسنگی و پیدا کردن راه حل ها در سطح جهان و منطقه بحث و تبادل نظر صورت گیرد و اقدامات موثری برای کاهش تعدادگرسنگان صورت گیرد ولی با وجود این تلاش ها تخمین زده می شود در سال ۲۰۰۹ تعداد ۱۰۵ میلیون نفر به گرسنگان جهان اضافه شده اند این گسترش هولناک جهان را با بیش از یک میلیارد گرسنه روبرو کرده است در حقیقت یک ششم مردمی که در سیاره ما زندگی می کنند باسوتغذیه و گرسنگی دست بگریبانند.

روز جهانی غذا اهداف زیر را دنبال می کند

· تشویق و تحریک ملت ها ، سران دولت ها، مراکز بین المللی و نهاد های غیر دولتی به افزایش تولید محصولات کشاوورزی برای پایان دادن به گرسنگی

· تشویق به برقراری ارتباط کشورهای در حال توسعه برای همکاری های اقتصادی و کشاورزی و حمایت های متقابل فنی برای افزایش محصول

· تشویق روستائیان و خصوصا زنان به مشارکت در تصمیم گیریهایی که شرایط زندگیشان را بهبود می بخشد

· افزایش اگاهی عمومی ملل و توجه دادن انها به مسئله گرسنگی در جهان

· تشویق انتقال تکنولوژی به جهان در حال توسعه

· بجوش اوردن همت و مسولیت بین المللی و ملی برای جنگ علیه گرسنگی ،سوتغذیه وفقر و جلب توجه به تولید و توسعه کشاورزی پایدار

با وجود نقش موثر توسعه کشاورزی بعنوان مهمترین فاکتور در اقتصاد،در اغلب کشور های توسعه یافته اغلب این بخش از نظر سرمایه گزاری مورد توجه دولت ها قرار نمی گیرد و خصوصا حمایت های خارجی برای رشد کشاورزی نیز در ۲۰ سال اخیر برای ا ین کشور ها با رکود توام بوده است.

در زمان حاضر که جهان در معرض بحران اقتصادی وافزایش بیکاری است باید این مهم در نظر گرفته شود که همه افراد نمی توانند در اداره یا کارخانه ها مشغول بکارشوند . در این شرایط ایجاد مزرعه های کوچک در مناطق روستایی که اغلب مردم در آنجا گرفتار سو؛تغذیه و ناامنی غذایی هستند در این شرایط بحرانی می تواند با ایجاد اشتغال و تولید غذا راهی بسوی گذار از این بحران باشد.

فقر و گرسنگی با هم در ارتباط متقابل هستند . FAO در گزارش اخیر ااعلام کرده است بیش از یک میلیارد نفر در گوشه وکنار جهان هر روز از گرسنگی رنج می برند این گزارش علاوه براینکه زنگ خطریستکه انسانها را شرمگین می کند هشدار می دهد که بعضی از ما روزانه غذاهای زیادی را با بی توجهی از بین می بریم و دور می ریزیم .در حالیکه عده ای هیچ غذایی در بشقابشان ندارند.

این حقیقت تکان دهنده است وباید همه جهان را به باوری مشترک و اقدامی درست برای حل مشکل برساند

عوامل بوجود آورنده این بحران چیست

بسیاری از کشور ها در شرایط بحران کنونی شاهد افزایش قیمت غذا هستند . در گذشته نیز بعضی از مناطق جهان با چنین بحرانهایی در طول تاریخ مواجه بوده اند ولی گزارش های منتشر نشده سازمان ملل که به مطبوعات رخنه کرده است نشان از آن دارد که نگرانی از وضعیت پیش امده فعلی چنان وسیع است که سازمانهای مسوول کمک های غذایی و ساختار های موجود جهانی قادر به کنترل اوضاع نیستند.گفته شده احتمال دارد یک برنامه مناسب و اختصاصی برای نیاز های تمامی ساکنان مناطق محروم پیشنهاد و معرفی شود.

مواد غذایی در قرآن

اسلام، دینی جامع و کامل است که به تمام ابعاد زندگی انسان توجه کرده و قرآن، این کتاب هدایتگر، راه و رسم زندگی را به انسان ها نشان داده است. در قرآن در مورد غذا آمده است: «ای مردم! از مواد غذایی حلال و پاکیزه ای که سفره گسترده زمین در اختیار شما قرار داده بخورید». برای کشف و استفاده از مواد غذایی گوناگون، بشر باید در نقاط زمین به سیر و سیاحت بپردازد. از این رو در قرآن می خوانیم: «خداست که زمین را برای شما رام کرده، پس در کرانه های آن سیر کنید و از آنچه در زمین در اختیار شما می نهد بخورید».

انسان باید به مواد غذایی و خوراکی خود نظر افکند و آنها را مورد مطالعه قرار دهد تا دریابد کدام یک برایش سودمند و کدام یک زیان بخش است؛ چنان که خداوند در آیه ای می فرماید: «انسان باید به غذای خویش بنگرد».

تهیه غذا، وظیفه دینی
در اسلام، فعالیت اقتصادی برای تأمین نیازها و بهره مندی از خوراک و وسایل آسایش، وظیفه ای دینی دانسته شده است و سیره پیامبران، پاکان و صالحان به شمار می آید.

سخنان امام صادق علیه السلام نمونه هایی از این سفارش مهم است:

مقرر شده که دست یابی به نان میسّر نباشد، جز با نیروی کار و تلاش، و این، نیازمند تحمل رنج ها و مشقت هاست.

در تأمین زندگی و برآوردن نیازها تنبلی مکن و کسل نباش، وگرنه بار زندگی ات بر دوش دیگران می افتد.

آن دسته از مردم که در خانه می نشینند و برای دست یابی به غذا و خوراک نمی کوشند، درخواستشان از خدا درباره تأمین زندگی به اجابت نمی رسد.

غذا و سیره امام هشتم علیه السلام

روزی خادمان حضرت رضا علیه السلام گرد هم جمع شده بودند و میوه می خوردند. وقتی سیر شدند، میوه های باقی مانده را بیرون ریختند. حضرت رضا علیه السلام فرمود: «سبحان اللّه ! اگر شما سیر شدید و بی نیاز هستید، عده ای نیازمند هستند. غذاهای باقی مانده را بیرون نریزید و آن را به نیازمندان بدهید».

همچنین در مورد نحوه غذا خوردن و رسیدگی به نیازمندان در سیره امام رضا علیه السلام آمده است: آن حضرت هنگامی که می خواست غذا بخورد، دستور می داد سینی بزرگی کنار سفره بگذارند. سپس از هر غذایی که در سفره بود، از بهترین آنها برمی داشت و در آن سینی می گذاشت و بعد سفارش می فرمود آنها را برای نیازمندان ببرند.

فاجعه ای که رو به گسترش است

در حال حاضر تبادل و عرضه مواد غذایی به کمترین مقدار در ۲۰ سال گذشته رسیده است . عوامل متعددی در اضافه شدن تعداد گرسنگان دست بدست هم داده اند علاوه بر بحران اقتصادی افزایش قیمت غذا و بحرانهای ناشی از تغییرات جوی که موجب از بین رفتن مزارع شده مسئله ساز شده اند

آشوب های اخیر در بعضی از مناطق جهان به دلیل گرسنگی بنظر می رسد زنگ خطر رابه صدا در آورده است . در بین مشکلات و عواملی که موجب این فاجعه جهانی شده است کدام یک اصلی ترین هستند بدون شک رهبران جهانی در اغلب کشور های توسعه یافته کاملا در جریان این وضعیت هستند .

سال گذشته برنامه جهانی غذا WFPهدفی مبنی بر غذا دادن به ۱۰۸ میلیون نفر را در ۷۴ کشور جهان برنامه ریزی کرد ولی به دلیل کاهش بودجه به هدف تعیین شده نرسید.

تاکنون این برنامه ده درصد جمعیت جهان را در این زمینه حمایت کرده است ولی سال گذشته برای اولین بار نتوانست به هدف تعیین شده برسد . این سازمان بعنوان کمک کننده در بحرانها مواجه با مشکلات پیش بینی نشده ای مانند سیل در فلیپین شد .

شاید آنچه بتواند در این شرایط به جنگ گرسنگی برود آموزش والدین و جامعه باشد اگر چه عده ای براین باورند که این راه حل مشکل گشا نیست ولی باید تلاش برای باسواد شدن و آموزش را افزایش داد.

زمانی که خیلی از ما برای تهیه غذا در صدد تجهیز آشپزخانه هایمان با وسایل مدرن وگران قیمت هستیم باید کمی تامل کنیم و فکر کنیم که در همین لحظه عده ای مدت هاست غذایی نخورده اند.

دولت و بخش خصوصی هردو باید به سرمایه گزاری در عرصه کشاورزی تشویق شوند و خصوصا از کشاورزان خرده پا برای آموزش و تولید بیشتر و بهتر مواد غذایی حمایت شود.

بانک جهانی در نظر دارد وام های مرتبط با کشاورزی را در کشور های افریقا یی دوبرابر کند در حالیکه تصمیم گیران این بانک می بینند که نه مقدوراست و نه واقعا ارزشی دارد که برای نتیجه کنفرانسG8 منتظر بمانند گفته می شود حداقل ۵۰۰ میلیون دلار لازم است تا سیاست غذایی مناسب و موثری اتخاذ شود .

وضعیت بحرانی و منابع محدودند ما نیازمند رسیدن به یک راه حل پایدار یا خلق راهکارهای انعطاف پذیر برای تغذیه این جمعیت بزرگ هستیم موجب شرمساری است با اینهمه توسعه در علوم و ابداع و اختراع مدرن ترین ابزار ما قادر به سیر کردن شکم مردم نباشیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید