رزمندگان از مزایای مدرک تحصیلی بهره مند می شوند

۱۳۹۷/۰۲/۲۴

شش طرح دوفوریتی، یک فوریتی و عادی از سوی فراکسیون ایثارگران در خصوص مسائل رفاهی و معیشتی ایثارگران به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد.

 

 شش طرح دوفوریتی، یک فوریتی و عادی از سوی فراکسیون ایثارگران در خصوص مسائل رفاهی و معیشتی ایثارگران به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد.

  در راستای اجرای مصوبات برنامه ششم توسعه کشور و اجرایی شدن قوانین ایثارگری، شش طرح در روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه با امضای ۱۵ تن از نمایندگان ایثارگر به هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

براساس یکی از این طرح ها، رزمندگانی که دارای ۶ ماه سابقه حضور در جبهه ها هستند، حضور در جبهه به عنوان یک مقطع تحصیلی محاسبه و این ترفیع علاوه بر حقوق اجتماعی و سیاسی فرد، حتی در حقوق مادی وی اعمال خواهد شد.

این طرح در حال حاضر به صورت یک استفساریه و به صورت عادی به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

همچنین جانبازانی که تا کنون با وجود وضعیت جسمانی نامساعد نتوانسته اند از ماده قانونی حالت اشتغال استفاده کنند، سازمان، دستگاه و یا نهادهای ذیربط، موظف به پرداخت حقوق و مزایای آنان بر اساس قانون حالت اشتغال خواهند بود و ترفیع سنواتی و افزایش پایه های حقوقی شامل آنان خواهد شد.

بر پایه این گزارش، اصلاحیه ماده ۹۰ یکی دیگر از طرح های شش گانه ارائه شده از سوی فراکسیون ایثارگران به هیئت رییسه مجلس است که بر اساس آن، مزایای قانونی ماده ۷۰ قانون خدمت رسانی به ایثارگران برای جانبازان زیر ۲۵ درصد نیز اعمال خواهد شد.

 گزارش خبرنگار ما حاکی است، بر اساس سه طرح دیگر ارائه شده، تمامی وزارتخانه ها موظف به تعیین و انتصاب مدیرکل ایثارگران شدند.

همچنین بر پایه یکی دیگر از طرح ها، بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف شد در راستای قانون برنامه ششم توسعه به رزمندگانی که مدرک بالینی ندارند، ۵ درصد جانبازی اختصاص دهد.

گفتنی است بر اساس آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هر طرح که دارای ۱۵ امضای نمایندگان ملت باشد، قابل طرح و بررسی در صحن علنی مجلس پس از اعلام وصول و لحاظ شدن در جدول اجرایی خواهد بود.

لازم به ذکر است در خصوص طرح های پیشنهادی از سوی فراکسیون ایثارگران، طبق قانون باید منابع مالی آن تامین و مشخص شود، در غیر این صورت شامل اصل ۷۵ قانون اساسی خواهد شد.

 

*ج/فاش نیوز

اضافه کردن دیدگاه جدید