رئیس مجلس ویژگی‌های بودجه ۹۶ را تشریح کرد

۱۳۹۵/۱۲/۱۶

 

نمایندگان در نشست علنی عصر امروز در جریان رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل‌کشور، دخل و خرج سال آینده را تعیین و تصویب کردند.بودجه ۱۳۹۶ تصویب شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، ماده واحده، تبصره ها و جداول بودجه سال ۹۶ را با ۱۶۰ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

بر اساس ماده واحده، بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور از حیث منابع بالغ بر یازده میلیون و پانصد و بیست و هفت هزار و یکصدو هشت میلیارد و نهصد و شصت و نه میلیون (۱۱.۵۲۷،۱۰۸.۹۶۹،۰۰۰،۰۰۰) ریال و از حیث مصارف بالغ بر یازده میلیون و پانصد و بیست و هفت هزار و یکصدو هشت میلیارد و نهصد و شصت و نه میلیون (۱۱.۵۲۷،۱۰۸.۹۶۹،۰۰۰،۰۰۰) ریال به شرح زیر است:

الف- منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی بالغ بر سه میلیون و ۹۸۳ هزار و ۸۳۳ میلیارد و ۳۳۵ میلیون (۳.۹۸۳.۸۳۳.۳۳۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال شامل:

۱- منابع عمومی بالغ بر سه میلیون و ۴۶۷هزار و ۵۲۱ میلیارد (۳.۴۶۷.۵۲۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال

۲- درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ بر ۵۲۳ هزار و ۵۵۳ میلیارد و ۳۳۵ میلیون (۵۲۳.۵۵۳.۳۳۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال

ب- بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر هشت میلیون و پنج هزار و یکصد و بیست و یک میلیارد و چهل و هشت میلیون (۸.۰۰۵.۱۲۱.۰۴۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال و از حیث هزینه‌ها و سایر پرداخت‌ها بالغ بر هشت میلیون و پنج هزار و یکصد و بیست و یک میلیارد و چهل و هشت میلیون (۸.۰۰۵.۱۲۱.۰۴۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال است.

 

 قدردانی رئیس مجلس از تمام دست اندرکارارن تصویب لایحه بودجه ۹۶

رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مجلس و تمام دست اندر کاران تصویب لایحه بودجه تشکر کرد.

آقای لاریجانی در نشست نوبت بعدازظهر امروز یکشنبه (۱۵ اسفند) مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از نمایندگان برای بررسی لایحه بودجه و خانواده های آنها، افزود: گاهی نمایندگان مجبور بودند در نوبت سوم نیز با حضور در صحن مجلس به بررسی لایحه بودجه بپردازند چراکه امسال به علت بررسی برنامه ششم توسعه تا حدی فشار کاری زیاد بود که البته نمایندگان با همکاری خوبی تلاش کردند تا کشور صاحب برنامه و بودجه شود.

وی ادامه داد: در این فاصله ای که نمایندگان مجلس در حوزه انتخابیه حضور دارند تلاش خواهیم کرد تا نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان را دریافت کنیم تا قبل از عید سال ۹۶ بحث بودجه به اتمام برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از نواب رئیس، تاکید کرد: از دبیران و ناظران هیئت رئیسه به ویژه آقای قاضی زاده تشکر می کنم؛ از کمیسیون های تخصصی و اعضای کمیسیون تلفیق که برای بودجه تلاش کردند کمال تشکر را دارم. همچنین از رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت، سازمان برنامه و بودجه و معاونان و مشاوران این سازمان و معاونان پارلمانی و همچنین از کارشناسان دولت به ویژه آقای دژپسند که در برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۶ تلاش زیادی کردند، تشکر می کنم.

آقای لاریجانی تصریح کرد: از مرکز پژوهش های مجلس و رئیس این مرکز و کارشناسان آن و رئیس دیوان محاسبات به همراه کارشناسان این سازمان تشکر می کنم، از دفتر هیئت رئیسه، اتاق فرمان اعم از صوت و تصویر، مرکز فناوری اطلاعات و معاونت قوانین و مسئولان مربوط، معاونت نظارت، اجرایی و بخش های مختلف ادارات کل کمیسیون ها، صحن و تنقیح قوانین، تحریرات، تکثیر و همه اعضای ستاد بودجه مجلس تشکر می کنم.

وی افزود: بخش های مختلف اداره کل مهندسی پشتیبانی، ترابری و امور فنی، تدارکات، تغذیه، خدمات و روابط عمومی، امور خبری خبرگزاری خانه ملت و همه قسمت های مختلف مجلس و حراست و یگان، حفاظت نیروی انتظامی مستقر در مجلس تشکر می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: لازم است از همه خبرنگاران رسانه های گروهی به ویژه رادیو و تلویزیون، فیلمبرداران، گزارشگران و رادیو فرهنگ که مستقیم برنامه های مجلس را پخش می کردند تشکر کنم و امیدواریم که زحماتی که همه کشیدند برای کشور مفید باشد.

 

اهم نکات مصوب بودجه ۹۶؛ از افزایش ۳۰۰۰ میلیاردی بودجه آموزش و پرورش تا تقویت بنیه دفاعی کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی مهم ترین نکات مصوب در بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور را در بخش های مختلف تشریح کرد.

آقای علی لاریجانی در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، ۱۵ اسفند) مجلس شورای اسلامی، در توضیح نکات مثبت مصوب بودجه سال ۹۶ گفت: در بودجه سال ۹۶، مجلس از سهم صندوق توسعه ملی صیانت کرد به نوعی که به رغم پیشنهاد دولت مبنی بر سهم ۲۰ درصدی این صندوق همان سهم ۳۰ درصدی صندوق توسعه ملی را مطابق با سیاست های کلی قرار دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تطبیق بودجه سال ۹۶ با برنامه ششم توسعه از دیگر نکات مهم است، در واقع تا جایی که شرایط یاری کرد مصوبه بودجه سال آینده با برنامه ششم توسعه تطبیق داده شد هرچند ای کاش پیشنهاد آقای فرهنگی برای تطبیق احکام دائم برنامه های توسعه کشور با بودجه نیز تصویب می شد.

وی معافیت های مالیاتی را که در راستای سیاست های کلی مقام معظم رهبری برای توجه به عدالت اجتماعی بود، از دیگر نکات دانست و گفت: در همه شهرها مشکلاتی به خصوص برای بازنشستگان وجود داشت بنابراین افزایش معافیت مالیاتی را از یک و نیم میلیون به دو میلیون تومان رساندیم، در واقع معافیت مالیاتی دو میلیون تومان مصوب شد.

آقای لاریجانی تلاش برای همسان سازی حقوق بازنشسته ها را یادآور شد و افزود: این مصوبه به دنبال افزایش رقم حقوقی طبقات پایین بازنشسته برای تحقق عدالت بیشتر انجام گرفت، همچنین سهم اعتبارات استان ها به بیش از ۳۰ درصد رسانده شد تا مشکلات استانداران و مردم برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی از ۸۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان از نکات مثبت بودجه سال ۹۶ بود و در واقع این اقدام در شرایط فعلی جامعه کمک جدی به طبقات پایین است.

وی شفاف سازی و تمرکز حساب ها و درآمدهای دولتی را یادآور شد و افزود: نمایندگان مصوب کردند تا همه دستگاه‌ها منابع درآمدی خود را به خزانه واریز کنند تا در اختیار همه کشور قرار گیرد و همه شفاف بدانند حتی استثنائات نیز برداشته شد به نوعی که همه دستگاه‌ها حسابشان را در خزانه افتتاح کنند.

آقای لاریجانی تقدیر وزیر آموزش و پرورش برای افزایش بودجه این وزارتخانه را یادآور شد و گفت: با همکاری نمایندگان تلاش شد تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان به بودجه آموزش وپرورش افزوده شود، همچنین برای تربیت بدنی در حوزه سلامت و جایگاه ورزش از نظر اقتدار ملی مهم است ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار جدید تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف خدمت نظام وظیفه را یادآور شد و افزود: علاوه بر این موضوع، تخصیص ۹۹۰ میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی یکی از مسائلی که در سال‌های پیش، مجلس پیشگام آن بوده و امسال نیز به لطف مقام معظم رهبری با کسب اجازه از ایشان نیز در بودجه مندرج شد تا به رفع مشکلات این حوزه اقدام شود.

وی ادامه داد: بسیاری از روستاها مشکل آبرسانی دارند در سال‌های گذشته نیز با عنایت رهبری این کار انجام شد از این رو برای سال آینده نیز این اقدام مورد نظر واقع شد البته برای آبیاری تحت فشار یا نوین نیز ۹۹۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد، وزیر جهاد کشاورزی نیز معتقد است اگر این رقم طی چند سال افزایش یابد با مشکلات کمبود آب در کشور می توان محصولات موردنیاز را تامین کرد.

آقای لاریجانی یادآور شد: در بودجه سال ۹۶ برای رفع مشکلات رادیو و تلویزیون ۳۳۰ میلیارد تومان به صدا و سیما برای تولید فیلم، مجموعه تلویزیونی و رفع مشکلات جاری اضافه شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است یکی از مهم ترین اقدامات مجلس در بررسی بودجه ۹۶، توجه به ریزگردها و مشکلات محیط زیستی کشور به خصوص وضعیت پیش آمده برای مردم شریف خوزستان بود تا حمایت جدی لحاظ شود از این رو ۳۳۰ میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها علاوه بر بودجه پیشنهادی دولت در لایحه اضافه شد.

وی گام مثبت مجلس برای بهسازی راه های روستایی را یادآور شد و گفت: پس از انقلاب دولت ها برای روستاها زحمات بسیاری کشیدند اما همچنان تعدادی از روستاها با مشکلاتی مواجه هستند از این رو برای بودجه سال آینده ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای قیر مجانی برای راه روستایی و بهسازی راه ها در روستاها در نظر گرفته شد.

آقای لاریجانی با بیان اینکه از افزایش قیمت فرآورده ها در بودجه جلوگیری شد، تصریح کرد: بارها متذکر شدیم که نباید قیمت ها به مردم آسیب بزند از این رو برای ازدواج جوانان وام ۱۰ میلیون تومانی تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کار جدیدی که دولت و مجلس برای سال ۹۶ در بودجه درنظر گرفت تخصیص منابعی برای اتمام پروژه های عمرانی نیمه تمام بود از این جهت ساز و کاری در نظر گرفته شد که با کمک بخش خصوصی بانک ها و پروژه ها تکمیل شوند در واقع این ساز وکار برای پروژه هایی است که با منابع موجود قابل تحقق نبودند.

وی کمک مجلس به بخش های فرهنگی را یادآور شد و گفت: سعی کردیم بیشترین کمک به بخش فرهنگی به عنوان بخش زیربنایی کشور شود از این رو تلاش شد تا حد ممکن بودجه این بخش نیز افزایش داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس نیز در جریان بررسی بودجه سال ۹۶ با توجه به شرایط منطقه ای و بین المللی بودجه مناسبی برای بنیه دفاعی کشور در نظر گرفت، در واقع فراست نمایندگان شرایط منطقه ای را در بودجه ترجمه کرد تا از آرمان ها دفاع شود.

 

منبع:خبرگزاری صدا سیما

اضافه کردن دیدگاه جدید