رئیس فدراسیون جودو در گفتگو با پیام آزادگان

۱۳۹۵/۰۹/۲۶
میهمان ویژه مراسم نمایش مستند "میان این روزها ایستاده ام"؛

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، یکی از میهمانان ویژه مراسم نمایش فیلم مستند "میان این روزها ایستاده‌ام" در جشنواره سینما حقیقت، سردار محمد درخشان رئیس فدراسیون ورزش جودوی کشور بود؛ فیلمی که عصر شنبه ۲۰ آذر در پردیس سینمایی چارسو به نمایش درآمد.
این فیلم محصول موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان و روایتی مستند از سرگذشت یک آزاده  قهرمان در سال های اسارت در اردوگاه های دشمن بعثی و در سال های پس از آزادی از اسارت است. این قهرمان، استاد بزرگ جودو حاج داوود میقانی، آزاده و جانباز دفاع مقدس و رئیس کنونیکمیته فنی فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران است که در تنگنای اسارت و به رغم خطرات جانی‌ فراوان، مخفیانه به فراگیری و آموزش ورزش جودو می‌پردازد.

وی پس از آزادی و بازگشت به وطن، کارش را با اراده و استقامتی دوچندان پی می‌گیرد، تا آنجا که به چهره‌ای بین‌المللی تبدیل می‌شود؛ جالب آنکه چندی بعد دعوتنامه‌ای از فدراسیون عراق برای سرمربی‌گری تیم ملی این کشور دریافت می‌کند، اما برای پاسخ، دچار تردید می شود و...
اینکه او چگونه بر تردیدهای خود غلبه می کند و از آن پس، چه فراز و نشیب هایی را پشت سر می گذارد، داستانی مستند و الهام بخش از ادامه تلاش خستگی ناپذیر یک آزاده قهرمان است که فیلم "میان این روزها ایستاده ام" روایتگر آن است.

 

 

درباره این فیلم و قهرمان آن، خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۹۵ در یک مصاحبه اختصاصی با محمد درخشان رئیس فدراسیون جودو که پس از قریب ۱۰ سال باردیگر سکان هدایت این فدراسیون را به دست گرفته است، به گفتگو نشست.

 

گزیده سخنان سردار درخشان در این گفتگو، از این قرار است:

 

محمد درخشان رئیس فدراسیون ورزش جودو کشورهستم وتقریبا دوماه است که خدمت به ورزشکاران عزیز کشورمان در رشته جودو به حقیر محول شده است وهمزمان در شورایعالی سازمان بسیج ورزشکاران کشورهم مسئولیت دارم.

در ابتدای ورودم به فدراسیون جودو شناخت چندانی از آقای میقانی نداشتم. به من گفتند که یک آزاده ای هست که در جودو فعالیت دارد. بعدها متوجه شدم که ایشان با برادرم که او نیز آزاده است، در عراق باهم در یک اردوگاه اسیر بوده اند واین شناخت، باعث ارتباط بیشتر ما با ایشان شد وبنده خودم یکی از کمربندهایم را از ایشان دریافت کردم.

آقای میقانی از لحاظ اخلاقی انسانی بدون حاشیه ونمونه هستند وازلحاظ فنی هم یکی از بهترین اساتید در این حوزه محسوب می شوند؛ ازدیدگاه من، جناب میقانی یک انسان بی همتا در فدراسیون جودو محسوب می شود. 

تخصص زیادی در حوزه سینما ندارم خودم را هم دراین حوزه صاحب نظر به معنای واقعی نمی دانم، ولی به طور کلی می توانم بگویم که حق مطالب در این فیلم به صورت کامل ادا نشده است.

به نظر اینجانب، سینمای مستند جذابیت وگیرایی خاصی برای مخاطبان دارد واگر سوژه ها خوب انتخاب وکار شوند، قطعا اثر گذار ومفید خواهند بود.

در مستند میان این روزها ایستاده ام، بخش بزرگی از فیلم بر روی حواشی متمرکز شده است؛ به نظرم اگر به بخش هایی مانند سختی های درون اردوگاه واسرایی که این ریسک را پذیرفتند و درکنار حاج داوود به یادگیری جودو مشغول شدند  پرداخته می شد، بهتر بود.

برای برگزاری یادواره شهدای ورزشکار خدمت مقام معظم رهبری رفته بودیم و هنگامی که خدمت ایشان عرض شد که ما پنج هزار شهید ورزشکار داشته ایم، با ابراز شگفتی فرمودند که من می دانستم تعدادی از ورزشکاران مابه جبهه رفته وشهید شده بودند، ولی نمی دانستم که پنج هزار ورزشکار شهید داریم.

پیام من به جامعه آزادگان کوتاه است؛  فقط می توانم بگویم قدر وارزش خود را بدانید، چون شان ومنزلت شما فراتر ازهمه چیزاست ورنج هایی که شما تحمل کرده اید باهیچ چیزی در دنیای امروز قابل قیاس نیست.

 

در پایان این گفتگو، رئیس فدراسیون جودو، احساس خود در بیانی کوتاه درباره چند واژه را اینگونه ابراز کرد:

 

آزاده:  صبر و استقامت در برابر تمام سختیها.

جودو:  قدرت

داوود میقانی:  صبور دوست داشتنی

سیدآزادگان:  انسان بهشتی

شهید:  برنده میدان زندگی

امام خمینی(ره):  متحول کنند دنیای امروز

جنگ:  میدان جداکردن سره از ناسره

محمد درخشان:  امیدوار به شفاعت دوستان شهیدش درقیامت
 

پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان

 

اضافه کردن دیدگاه جدید