دو خاطره آیت الله هاشمی از آزادگان و تعطیلی حج

۱۳۹۵/۱۰/۲۰
به بهانه رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی:

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه در دیدار جمعی از آزادگان با بیان اینکه شیرین ترین جلسه ای که در دو سال اخیر داشتم، جلسه امروز با شما آزادگان بود، گفت: خوشحالم وقتی می بینم افرادی که آن سال ها در اسارت بودند، امروز با روحیه خوب و با حفظ اصول در حال خدمت به انقلاب و کشور هستند.

وی با تأکید بر اینکه هر ایرانی با شنیدن خاطرات آزادگان احساس غرور می کند گفت: باید این خاطرات به شکل مکتوب یا شفاهی در دسترس مردم قرار گیرد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر صداوسیما این وظیفه را برعهده بگیرد، خدمت ماندگاری کرده است، زیرا میلیون ها بیننده دارد و به مردم روحیه، درس ایثار و قدرت مقاومت می دهد. البته نباید با نگاه و تعصب های سیاسی برای متن دلنشین خاطرات آزادگان حاشیه سازی کنند.

هاشمی رفسنجانی بااشاره به دوران شکنجه خویش در زندان ها خطاب به آزادگان عزیز کشورمان گفت: من که در زندان بودم و بارها بارها مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گرفتم، می دانم که اسرای ما تحمل زندان آن هم به عنوان اسیر در دست دشمن چه سختی هایی دارد.
وی با اشاره به اطلاعاتی که در زمان دفاع مقدس از اوضاع اسرای ایرانی در اردوگاه های بعثی ها به دست می آورد، نامه نگاری های رمزی آنان برای خانواده ها و حتی مسؤولین کشور را بسیار با ارزش خواند و گفت: صبور و مقاومت شما به خاطر وفاداری به انقلاب و کشور بهترین عنوان برای ایثارگری است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه تاریخ آزادگان از مقاطع مهم تاریخ ایران است، گفت: شبیه فداکاری های این افراد را در هیچ کجای دنیا و در هیچ جنگی نمی توانید پیدا کنید، چرا که آزادگان ما از جان، مال و خانواده ی خود برای کشور گذشتند.
هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی مستند از چرایی و چگونگی تشکیل داعش، به مناطق اشغال شده توسط آنها اشاره کرد و گفت: دشمنان خبیث ایران از بعثی ها که ظالمانه و بی رحمانه جوانان ما را شکنجه می دادند، امروز داعش را در کشور عراق خلق کردند که می بینید چگونه در موصل، تکریت، رمادیه و دیگر شهرها علیه مردم جنایت می کنند و به شدت نسبت به شیعیان و ایرانی ها کینه دارند.

وی در ادامه سخنان خویش به مقطع پذیرش قطعنامه و شروع آتش بس بین ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در آن مقطع داغ جدیدی برای کشور شروع شد که آن عدم اطلاع خانواده ها و مسؤولین از وضعیت بهترین جوانان آن زمان یعنی اسرا بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دو بار امام(ره) را در حالت حزن و اندوه زیاد دیده ام، گفت: یک بار زمان تعطیل شدن حج بود که گفتند: درست نیست ما حکومت اسلامی تشکیل داده ایم، اما حج مردم تعطیل شده است. بار دیگر در مورد سرنوشت اسرا بود که بعد از آتش بس گفتند: به فکر اسرا باشید که خیلی به آنها و خانواده هایشان سخت می گذرد.
وی افزود: امامی که در سخنرانی ها و پیام ها کمتر از شعر استفاده می کردند، در این مقطع احساسات قلبی خود را با این بیت نشان دادند که:وعده وصل چون شود نزدیک آتش عشق تیزتر گردد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود با بیان این جمله که اگر چه داغ دیدن لحظه ورود آزادگان بر دل امام ماند و نبودند که ورود فرزندان اسیر خود را ببینند، به فضای عمومی جامعه در آن روزها اشاره کرد و گفت: همه سراپا شور و نشاط بودند و من مانند همه ی ایرانی ها و خانواده های چشم به راه در آن ایام بی قراری می کردم و بارها گفته ام که شیرین ترین لحظه زندگی من دیدن ورود اولین گروه آزادگان به ایران و سجده ی آنان بر خاک کشور است.
هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه خداوند انتقام مردم ایران را از بعثی ها و کشورهای که به او کمک کردند، گرفت، گفت: صدام در شرایطی که عراق بدهکار و کشاورزی تعطیل و صنایع مهم آن کشور منهدم شده بود و از قدیم کویت را جزو کشور خود می دانست، تصمیم به حمله و اشغال کویت گرفت، چون تصور می کرد از طریق چاه های نفت آن کشور می تواند کمبودهای خود را جبران کند. اما به جای صید ماهی، خود صید شد و سرانجام سر از گور درآورد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را پیروز واقعی جنگ خواند و افزود: ما می توانستیم عراق را تصرف کنیم، اما شرایط اشغالگران عراق را ببینید که مشکلاتشان بیشتر شده است، چون نه مردم عراق و نه دنیا می پذیرند که کشورشان در اشغال بماند.

وی فتح دلها را بسیار مهم تر از فتح سرزمین دانست و با اشاره به شرایطی که مردم دو کشور ایران و عراق نسبت به هم دارند، گفت: آنچه را که می خواستیم با فتح بغداد به دست آوریم امروز با دیدن سرنوشت دشمنان ما در جنگ به دست آوردیم، چون حزب بعث چه شد؟!، صدام کجاست؟! و منافقینی که ستون پنجم دشمن در جنگ بودند، چگونه زندگی می کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام شرایط زندگی منافقین را خفت بار خواند و گفت: هم در به درند و هم به خاطر لکه ننگ خیانت به کشور و مردم که بر آنان خورده، جرأت نمی کنند حتی با نام خود زندگی کنند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با ابراز نگرانی از اوضاع عراق، گفت: می بینید که عراق هنوز دچار جنگ و درگیری است و امیدواریم مردم مظلوم و زجر کشیده عراق، عاقبت به خیر شوند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مجدد خاطرات شیرین ۲۷ مرداد ۱۳۶۸ و ورود اولین گروه آزادگان به کشور، به تدوین و تصویب قانون جامع درباره آزادگان در مجلس شورای اسلامی اشاره و تصریح کرد: قانونی تصویب شد تا همه اسرا درمان شوند و افرادی که از تحصیل باز ماندند، به تحصیل خود ادامه دهند و از شغل و خانه بهره مند شوند، اما متأسفم که بخشی از آنها اجرائی نشد و امروز آزادگانی که هشت سال اسارت را تحمل کردند، از بعضی شرایط خود و هم سنگران خود شکوه می کنند.
وی با بیان اینکه سالم ترین مدیر را باید در بین آزادگان جست وجو کرد، گفت: همه می دانیم افرادی که در دفاع مقدس از جان، مال و وقت خود گذشتند، امروز وارث کشور ایران هستند و اگر اینان نبودند، خواب های شوم دشمنان تعبیر می شد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هدف دشمنان را تجزیه ایران دانست و با تأکید بر اینکه اگر دفاع مقدس نبود، معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار کشور بود، گفت: به خاطر روحیه فداکاری مردم، ایران با همه تحریم ها و حتی اختلافات داخلی و شرایط بد منطقه، امروز امن ترین کشور است و اگر دست ایران باز باشد، می تواند اختلافات افغانستان، عراق، سوریه، یمن و جاهای دیگر را دوستانه حل کند.
هاشمی رفسنجانی با تقبیح کار کسانی که از تحریم های علیه ایران به نفع خویش سوء استفاده می کردند، گفت: اتفاقاتی که در دوران تحریم از سوی عده ای در داخل کشور افتاد که برای ایران زشت است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعضی ها هم دلشان خوش بود که مقاومت می کنیم، اما اینکه کشور خود را فقیرتر کنیم، مقاومت نیست، مقاومت واقعی هشت سال دفاع مقدس بود که همه دشمنان یکجا شده بودند و می خواستند کشور را بگیرند و انقلاب را نابود کنند، که موفق نشدند.
وی با تأکید مجدد بر وجود انسان های آزاده واقعی در جمع آزادگان، گفت: شخصیت دینی و مقاومت های شما در دوران سخت اسارت ساخته شد و رشد کرد و امروز از ذخایر کشور هستید.
هاشمی رفسنجانی با توصیه مردم به خواندن خاطرات آزادگان گفت: از رسانه ها هم انتظار می رود که برای گسترش فرهنگ ایثار، بیشتر با آزادگان حرف بزنند.

لازم به ذکر است این دیدار در تاریخ۲۶مرداد ۱۳۹۴صورت پذیرفته بود.

اضافه کردن دیدگاه جدید