دبیرکل ناتو: حضور خود در جنوب خلیج فارس را افزایش می دهیم

۱۳۹۵/۱۱/۲۷

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، ینس اشتولتنبرگ در اظهاراتی با اشاره به اجرای پیمان استانبول به عنوان بخشی مهم از همکاریهای نظامی با کویت گفت: راه‌اندازی مرکز منطقه ای پیمان ناتو در کویت موجب خواهد شد تا این تشکل تعامل گسترده ای در زمینه مبارزه با داعش و تقویت توانمندیهای نظامی کشورهای شورای همکاری داشته باشد .

پیش از این سازمان امنیت ملی کویت با صدور بیانیه ای تاکید کرده بود که سیاست توسعه همکاری های نظامی با ناتو را دنبال می‌کند و کویت تسهیلات گسترده ای را به این سازمان ارائه می‌کند و چارچوب همکاری های دوطرف بر اساس پیمان استانبول خواهد بود.

کویت به دلیل همسایگی با عراق و در اختیار داشتن یک موقعیت ترانزیت مناسب برای نظامیان ناتو که در سطح منطقه تردد می‌کنند از اهمیت شایانی برای ایالات متحده آمریکا و شرکایش برخوردار است.

در همین راستا طرفین به تازگی توافق نامه ای رسمی را جهت ارائه تسهیلات تردد به نیروهای ناتو امضا کرده اند اما طرف کویتی اختیارات بیشتری را نیز به این نیروها داده است و با وجود قانون ممنوعیت حمل سلاح در کویت٬ نیروهای ناتو اجازه حمل سلاح را در داخل خاک کویت خواهند داشت.

مهمترین جنبه این اقدام٬ تلاش کویت برای کمک گرفتن از نیروهای ناتو جهت حفظ امنیت خود است و قرار است تعامل دوطرف در ماه‌های آینده افزایش یابد.

همچنین براساس توافق مشترک با ناتو٬ کویت در زمینه تبادل اطلاعات امنیتی و ارائه خدمات لجستیکی به نیروهای زمینی و دریایی ناتو اقدام خواهد کرد.

روابط کویت با ناتو که بخش اعظم فعالیت های آن توسط آمریکا هدایت می شود٬ به دلیل روابط نزدیک و راهبردی کویت و واشنگتن و حضور بیش از ۱۵ هزار نیروی آمریکایی در این کشور، همواره پس از جنگ دوم خلیج فارس در سطح بالایی قرار داشته است و واگذاری مسئولیت حفظ امنیت مرزهای کویت به ناتو، اقدامی در جهت تحقق منافع ملی کویت تلقی می شود.

منبع: ایرنا

اضافه کردن دیدگاه جدید