خانم فرزانه قلعه‌قَوَند به‌عنوان مروجان کتاب دفاع‌مقدس معرفی شد + تصاویر

۱۳۹۶/۱۱/۰۴
برگزیدگان بهترین کتاب سال دفاع مقدس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،  هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس با حضور سردار صفوی مشاور مقام معظم رهبری و سردار کارگر ۳ بهمن ۹۶ در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد

 

 

مراسم اختتامیه هفدهمین دوره بهترین کتاب دفاع مقدس سه شنبه سوم بهمن ۹۶ با حضور جمعی از مسئولان و فرماندهان لشکری و کشوری، نویسندگان، محققان و پژوهشگران ادبیات دفاع مقدس در تالار خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس: استفاده از فضای مجازی برای راهبری حوزه ادبیات دفاع مقدس

در این مراسم امیرمحمدرضا گرامی رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، فعالیت‌های ادبی در بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس را یک موضوع عملیاتی دانست و گفت که ما در سازمان ادبیات دائم چشم انداز اصلی خود را رصد کرده و توجه به کودک و نوجوان، نوقلمان، ناشرین کتاب دفاع مقدس و نهضت ترجمه ۴ هدف اصلی ماست که آن را دنبال می‌کنیم.

امیر گرامی  به تاسیس هیئت‌های اندیشه‌ورز در این سازمان اشاره کرد و گفت که در شورای سیاست‌گذاری و هیئت‌های انتخابی برای انجام ماموریت‌های محوله تلاش می‌کنیم و برای نظارت در حوزه دفاع مقدس دستورالعمل و انواع بازدید‌ها را قرار دادیم که ۳۱ استان کشور را پوشش می‌دهد.

او همچنین از استفاده از فضای مجازی برای راهبری در حوزه ادبیات دفاع مقدس خبر داد و گفت: بهره‌گیری از فضای مجازی در ادبیات دفاع مقدس را در دستور کار قرار داده‌ایم و همچنین برای تربیت و آموزش توانمندی مسئولان، کارشناسان برنامه‌های اجرایی را در نظر گرفته‌ایم تا شرایط راه‌اندازی نشر استانی را با مجوز وزارت ارشاد فراهم آوریم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس  در انتهای سخنانش تولید کتاب گویا، دیجیتال و انواع مختلف کتاب  را از جمله مواردی که در دستور سازمان متبوعش قرار گرفته است، عنوان کرد و گفت:سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خود را در نمایشگاه‌های قرآنی سهیم می‌داند و محصولات دفاع مقدس را در این نمایشگاه‌ها عرضه می‌کند. حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی در دستور کار ما قرار دارد، که حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در همین راستا صورت گرفت.

در ادامه محسن شاه رضایی سخنگوی دبیرخانه هفدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس به روی سن حاضر شده و بیانیه این همایش را قرائت کرد که متن آن را در ادامه می‌خوانید

حدیث جهاد خالصانه رزمندگان اسلام در دفاع از انقلاب نوپا و سرزمین نیاکان، حدیثی بس دلنشین است و خواندنی. روایتگری از آن سالیان، از نخستین روز‌های آن دوره پر خطر و پر خاطره آغاز و تا به امروز ادامه دارد. بر ما است که این حرکت پر جوشش و زاینده را تداوم بخشیده و به ارتقای آن بیندیشیم.

دست اندرکاران هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس با همین رویکرد و در ادامه تلاش گرانقدر برگزارکنندگان دوره‌های پیشین این برنامه، به این عرصه گام نهادند و با هدف «قدرشناسی از زحمات نویسندگان و تولید کنندگان کتاب دفاع مقدس در سطحی فراگیر» و تبدیل این تلاش به جریان فرهنگی ملی، در چهارچوب اختیارات و محدودیت‌های موجود این کار مقدس را پی گرفتند.

این بیانیه می‌افزاید: تولید و توزیع کتاب‌های دفاع مقدس از مخاطبان و پدیدآورندگان آن بسیار متنوع و گسترده است و طیف‌های وسیعی در آن سهیم هستند. گروهی از مخاطبین، نسل تحصیل کرده دانشگاهی اند که باید بهترین آثار انتخاب و به ایشان عرضه شود. این حرکت مهم از جمله دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده که باید نسبت به آن حساس و جوابگو بود. این حرکت فرهنگی منحصربفرد که با ایثار و تلاش صد‌ها هزار نفر از رزمندگان اسلام همراه بوده است، می‌تواند تعامل‌ها را در کشور افزایش دهد و گفتمان علمی، فرهنگی، ادبی و هنری تاثیرگذاری را شکل دهد و به نهضت ترجمه آثار فاخر فارسی به سایر زبان‌ها منجر شود تا از این رهگذر، فرهنگ کم نظیر هشت سال دفاع مقدس به علاقمندان در سطح بین المللی معرفی شود.

بنابراین می‌توان تجربه این دوره از برگزاری انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس را به صورت اجمالی در نکات زیر بیان کرد.

به لحاظ کمی، آثار این دوره شامل آثار چاپ شده در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴با ۱۷۰۰۰عنوان کتاب با آثار دوره قبل، برابری تقریبی دارد که از رکودی نسبی در تولید و انتشار کتاب دفاع مقدس طی سال‌های اخیر خبر می‌دهد؛ بنابراین اگر رشد کمی کتاب‌های دفاع مقدس از جمله اهداف سیاست گذاران کلان این حوزه باشد، باید نسبت به ایجاد بستر‌ها و انگیزه‌های لازم تلاش مضاعفی صورت پذیرد.

 این دوره دارای ۲۳ گروه داوری با عناوین ذیل است

زندگینامه داستانی، پژوهش فرهنگی و اجتماعی، پژوهش نظامی و سیاسی، پژوهش ادبی، پژوهش هنر‌های تجسمی، پژوهش هنر‌های نمایشی، داستان، شعر و نثر ادبی، مستند، هنر‌های تجسمی، هنر‌های نمایشی، خاطره کودک و نوجوان، داستان کودک و نوجوان، شعر کودک و نوجوان، خاطره، تاریخ شفاهی، بیداری اسلامی و بین الملل، آثار مرجع و منابع، مدیریت هنری، ترجمه، توطئه‌های داخلی، کمیته نشر، کارگروه ترویج کتاب. در این میان کتاب‌های گروه خاطره بزرگسال با ۲۹ درصد و پس از آن گروه مستند با ۲۷ درصد و گروه پژوهش نظامی با ۹درصد در رتبه‌های اول تا سوم بودند. کتاب‌های حوزه پژوهش هنر‌های تجسمی با ۲ عنوان کمترین آمار را به خود اختصاص دادند.

ارتقای کیفیت و ترکیب داوران از امتیازات ویژه این دوره محسوب می شود. هر گروه داوری علاوه بر سه کارشناس مجرب از همکاری یک استاد دانشگاه و یک پژوهشگر جوان و فرهیخته نیز بهره مند بود که به نوبه خود می تواند ارتباط میان دانشگاه ، نسل جوان و صاحب نظران پیشکسوت این حوزه را گسترش دهد.

 پیشنهاد ایجاد دبیرخانه دائمی انتخاب کتاب دفاع مقدس با هدف رصد وضعیت ذکمی و کیفی آثار مکتوب دفاع مقدس در طول سال می تواند به ارتقای این حوزه مهم فرهنگی کشور کمک شایانی نماید. دبیرخانه با تجمیع آثار، برگزاری نشست های تخصصی، ایجاد بسترهای لازم برای حضور در دانشگاه ها و ارتباط با نسل جوان و تحصیل کرده و بسیاری برنامه های آموزشی و پژوهشی مرتبط می تواند فرصت مناسبی برای رشد و تعالی ادبیات پایداری محسوب شود.

برگزاری نشست‌های تخصصی در ۱۵ نشست موضوع مختلف ادبیات مقاومت و پایدار یبه منظور ارتقاء کیفیت کتاب‌های چاپ شده و در طرح محور‌ها و موضوعات متنوع نشر با حضور اساتید صاحب نظر و مدعوین علاقمند و صاحب اثر از دیگر ویژگی‌های این دوره از انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس بود که امیدوارم مباحث مطرح شده به صورت کتاب در اختیار سایر علاقمندان قرار گیرد.

توجه ویژه به نوقلمان حوزه ادبیات دفاع مقدس از ویژگی‌های بارز این دوره محسوب می‌شود. امیدواریم با ادامه این تشویق‌ها و حمایت‌ها از طریق آموزش هر چه بیشتر و بهتر این عزیزان شاهد ارتقای کیفیت آثار آن‌ها باشیم. ضروری است اذعان نماییم که متاسفانه منابعی که راهکار مناسبی جهت شناسایی نوقلمان در سطح کشور باشد وجود ندارد و این کار مستلزم تلاش و جست و جوی فراوانی است.

در این دوره از انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برخی موضوعات مهم انقلاب اسلامی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است مانند حوادث مربوط به اقدامات ضدانقلاب در مناطق مختلف از قبیل: آمل، کردستان، سیستان و بلوچستان مورد توجه قرار گرفته و یک گروه داوری برای آن‌ها تعیین شده بود.

 در این دوره برای توسعه مفهومی و مصداقی دفاع مقدس به موضوعاتی از قبیل: مدافعان حرم، بیدار اسلامی با رویکرد انقلاب اسلامی و مقاومت مردمی در منطقه، اقدام به تشکیل گروه «بیداری و مقاومت بین الملل اسلامی» شد و آثار مربوط در این گروه مورد ارزیابی قرار گرفت که امیدواریم این حوزه بیش از پیش مورد عنایت قرار گیرد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که برای ارتقای کمی و کیفی کتاب‌های دفاع قدس حمایت هرچه بیشتر از نویسندگان و ناشران این حوزه از جانب مسئولین و تصمیم گیران لازم و ضروری است.

 امید آن داریم که با مشارکت تمامی اندیشمندان، سیاست گذاران و مدیران دلسوز انقلابی و مراکز نشر دفاع مقدس، در دوره‌های آتی شاهد آثار بیشتر و مطلوب‌تر در تمامی شاخه‌های فرهنگ مکتوب دفاع مقدس باشیم. بی‌تردید حفظ اقتدار و انسجام ملی، در گرو ترویج عالمانه واندیشمندانه این فرهنگ درخشان و کاربست پیام‌ها و آموزه‌های آن در زندگی روزمره اجتماعی و فردی ما و تصمیم سازی‌ها، تصمیم گیری‌ها و اقدامات مدیران و مسئولان دلسوز این نظام مقدس می‌باشد.

در این دوره با هدف بهره‌مند شدن از ظرفیت‌های کشور ار طریق دفاتر استانی بنیاد حفظ آثار با تهیه فرم داوری اقدام به جمع آوری اطلاعات مورد نظر و مشارکت عمومی نویسندگان، کارشناسان، مدیران و سایر اقشار مربوط در حوزه کتاب، نظرخواهی انجام شد تا از تجمیع آن، مواردی استخراج گردید که در کار نهایی داوری لحاظ شد.

 از دیگر ویژگی‌های این دوره توجه به انتخاب بهترین کارشناس کتاب استانی، انتخاب بهترین اثر از نقاط کم برخوردار و همچنین انتخاب بهترین منتقد کتاب در سطح کشور می‌باشد.

در پایان برخود فرض می‌دانیم از مساعد و همراهی صمیمانه همه نویسندگان، صاحب نظران، ناشران و مراکز ذی‌ربط انتشاراتی، به ویژه مجموعه‌های نیرو‌های مسلح و مسئولان محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوز‌ه هنری و نیز مراکز دانشگاهی و پژوهشی که در برگزاری مناسب‌تر و عالمانه‌تر این دوره ما را یاری کردند تقدیر و تشکر نماییم. 

مؤمنی شریف:مأموریت جشنواره کتاب سال دفاع مقدس معرفی انسان های انقلابی است

محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود. او ماموریت جشنواره کتاب سال دفاع مقدس را معرفی انسان هایی است که در انقلاب اسلامی پدید آمدند دانست و گفت: از نگاه امام خمینی، انقلاب اسلامی تحولی را در انسان ها به وجود آورد که این فتح الفتوح است.

مؤمنی شریف ادامه داد: در دفاع مقدس انسان هایی که تحول یافته بودند، رشد یافتند و شناخته شدند. یکی از این انسان ها شهید حسن باقری بود که به فرموده رهبر معظم انقلاب به عنوان یک خبرنگار وارد جنگ شد و به استراتژیست نظامی تبدیل شد. البته این رشد تنها در عرصه نظامی نبود بلکه در حوزه های اخلاقی و ارزشی نیز بود.

او گفت که در سال های اخیر نشان داده شده است که مردم از کتاب های دفاع مقدس استقبال می کنند و امیدواریم در حوزه کتاب دفاع مقدس و معرفی انسان های تحول یافته و رشد یافته افتخارات بزرگی کسب کنیم.

مؤمنی شریف کتاب سال دفاع مقدس را جشنواره ای معتبر دانست و گفت:  من توفیق داشتم آخرین بار جایزه خود را در این جشنواره از دستان سردار شهید مدافع حرم حسین همدانی دریافت کردم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد: ارزش‌های دفاع مقدس ضامن شکوه و عظمت ایران در عرصه بین الملل است

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد نیز در این مراسم گفت: ارزش‌های دفاع مقدس ثروت ملی محسوب می‌شود که ضامن شکوه و عظمت ایران اسلامی در عرصه بین الملل است.

او دفاع مقدس را  از جنس ایمان و استواری، ایثار و ارزش‌های انسانی مبتنی برآیات قرآنی حواند و گفت: ایثار، گذشت، جهاد، استقامت، پایداری، انسانیت و... همه از جنس ارزش‌هایی هستند که می‌توان به کمک این سرمایه عظیم یک کشور را به شایستگی ساخت.

جوادی افزود: پاسداشت این ارزش‌ها شکل‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که امروز برای همین موضوع یعنی پاسداشت رزمندگان و ترویج کنندگان فرهنگ دفاع مقدس و ادبیات پایداری در اینجا جمع شده ایم.

او با تاکید بر اینکه کتاب یکی از بهترین صورت‌های ماندگار کردن ارزش‌های دفاع مقدس است افزود: این برنامه برای ترویج و پاسداشت همین افراد است که یا در دفاع حضور داشتند و یا در تبیین و ترویج فرهنگ دفاع سهم داشتند.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد افزود: این برنامه بدنبال اهمیت تاریخی دفاع مقدس نیست، بلکه می‌خواهد بگوید ارزش‌های دفاع مقدس و فضایل رزمندگان اسلام امروز نیز می‌تواند در جامعه ما جاری و ساری شود، که اگر اینگونه شد تحت این ارزش‌ها شاهد اقتصاد شکوفا، رفاه و امنیت اجتماعی برای ملت مان خواهیم بود.

محمدحسن مقیسه: هنوز برنامه‌ای بنیانی برای سیراب کردن دانشگاه از ادبیات دفاع مقدس وجود ندارد

محمدحسن مقیسه پژوهشگر و نویسنده ادبیات دفاع مقدس از دیگر سخنرانان این مراسم در سخنانی با بیان اینکه، اگر ما از سخنان رهبر انقلاب استفاده میکنیم به دلیل این است که ایشان رزمنده‌ای بود که در خط مقدم جبهه ها حضور پیدا می کرد و به رزمندگان روحیه می‌داد، اظهار کرد: رهبر انقلاب، حکیم، تاریخ‌دان و کسی است که رمان‌های بسیاری را مطالعه کرده است و تاریخ گذشتگان را می داند، اگر برداشتی از سخنان ایشان وجود دارد به دلیل بزرگ‌اندیش بودن ایشان است که افق ها را برای ما روشن می‌کنند.

وی در ادامه گفت: برداشتی که از سخنان رهبر انقلاب می شود این است که جنگ ثروت ملی است. ثروت ملی چه چیزی می تواند باشد در حالی که تلقی از این ثروت، منابع زیرزمینی است که توسط اهل خرد مورد بهره‌برداری قرار می گیرد و اساسا ملموس است. پس نتیجه می گیریم که ما یک ثروت ملی معنوی داریم که آداب و اندیشه ما را می سازد.

این استاد دانشگاه افزود: دفاع مقدس ثروت ملی است که باید آن را حفظ کنیم و برآن بیافزایم. اگر به این نتیجه رسیدیم که خاطرات جنگ ثروت ملی باشد همان کاری را با آن خواهیم کرد که با نفت و گاز می کنیم. جنگ ثروت معنایی و معنوی ماست که برای آن بکوشیم می توانیم آن را توسعه بدهیم. اگر این اتفاق بیافتد دیپلمات های ما نیز خود را در خط مقدم حس می کنند.

مقیسه با تاکید بر توسعه معنایی دفاع مقدس عنوان کرد: ما با همه کشورهایی که در کمربند دفاعی این روزها قرار دارند می توانیم وارد تبادل فرهنگ شویم و از این جهت دفاع مقدس را از بازه هشت ساله بیرون آوریم.

وی با بیان اینکه دو شهر در دنیا نماد دفاع است، تصریح کرد: مسکو و خرمشهر دو شهری هستند که از موجودیت خودشان در برابر دشمن دفاع کردند. مدافعان خرمشهر در روزهای مقاومت در بدترین شرایط سیاسی و اقتصادی قرار داشتند و با کمترین امکانات از شهر، حیثیت و جان و اموال مردم دفاع کردند.

وی ادامه داد: رزمندگان در خرمشهر اگر عقب نشینی می کردند حق داشتند اما آنها نه تنها اینکار را نکردند بلکه دفاع کردند. ما نمونه این شهر را در دنیا داریم. وقتی لشکر ناپلئون به مسکو حمله کرد ارتش مسکو تنها حامی و مدافع مردم نشد بلکه شهر را خالی کرد و آن را آتش زد تا چیزی به دست دشمن نیافتد. این دو اتفاق را با هم مقایسه کنید که رزمندگان ما بدون اسلحه حدود یک ماه مقاومت کردند و سرانجام ارتش صدام آنجا را تسخیر کرد. اکنون سوال من این است که آیا در دنیا مسکو نماد مقاومت است یا خرمشهر؟ جواب مسکو است. چرا؟ چون آنها یک نویسنده قوی به نام تولستوی داشتند که رمان جنگ و صلح را نوشت.

این پژوهشگر دفاع مقدس تاکید کرد: رمان و داستانهای قوی قلب ها را تسخیر می کند. ۳۰ سال از جنگ می گذرد اما هنوز برنامه‌ای بنیانی برای سیراب کردن دانشگاه از ادبیات دفاع مقدس وجود ندارد که امیدوارم محقق شود.

درپایان نیز از برگزیدگان بخش های مختلف این جایزه تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

* آ 

اضافه کردن دیدگاه جدید