حلب آزاد شد

۱۳۹۵/۰۹/۲۳
ثبت پیروزی تاریخی ارتش و نیروهای مقاومت در سوریه؛

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان، نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت سرانجام پس از عملیات سخت و نفس‌گیر خود در محله‌های شرقی حلب، این شهر را به طور کامل از لوث تروریست‌های تکفیری پاک کردند و امنیت و ثبات را به آن بازگرداندند.

ساعتی پیش خبرنگار شبکه العالم تصاویری از مردم حلب که شادمان از آزادی شهرشان به خیابان ها ریخته اند، ارسال کرد.

خبرنگار خبرگزاری تسنیم نیز گزارش کرد که عملیات نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مقاومت برای آزادسازی محله‌های شرقی که چند سال در اشغال تروریست های تکفیری به سرکردگی گروه تروریستی جبهه‌النصره قرار داشت، با فتح آخرین قلعه تکفیری‌ها به پایان رسید و به این ترتیب دومین شهر بزرگ سوریه و پایتخت اقتصادی این کشور به طور کامل آزاد و پاکسازی شد.

عملیات آزادسازی محله‌های شرقی حلب که از یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵ برابر با ۲۰ نوامبر ۲۰۱۶ آغاز شده بود، در سه روز اول توانست حدود یک چهارم این محله‌ها را از لوث گروه‌های تروریستی پاکسازی کند که مهمترین محله‌های آزاد شده شامل «مساکن هنانو، جبل بدرو، الأرض الحمرا، بعیدین ، الحیدریة،الهلک، دوار الجندول» بود.

ساختار دفاعی گروه‌های تروریستی پس از سقوط مستحکم‌ترین دژ آنها در منطقه«هنانو» از هم فروپاشید و تروریست‌ها به عمق محله‌های شرقی گریختند تا ارتش عملیات خود را در سایه حملات شدید به مواضع آنها پیگیری کند؛ با آغاز خروج غیرنظامیان و حرکت آنها به سمت مناطق تحت کنترل دولت،‌ آشفتگی و سرخوردگی بیشتر گروه‌های تروریستی را درپی داشت.

در ادامه عملیات ارتش سوریه، محله‌های «الصاخور، الشیخ خضر، الحلوانیة،الجزماتیة والمرجة» پاکسازی شد تا حدود ۶۰ درصد محله‌های شرقی از اشغال تکفیری‌ها آزاد شود.

در ادامه و پس از گذشت ۶ روز، نیروهای ارتش توانستند محله‌های «الشعار،کرم البیک،کرم الجبل و ضهرة عواد» را پاکسازی کنند تا عرصه بیش از پیش بر تروریست‌های تکفیری در محله‌های باقی‌مانده تنگ شود؛ با آزادسازی این محله‌ها، ۷۰ درصد شرق حلب آزاد شد.

در اوج عملیات آزادسازی شرق حلب، مسکو روز پنجشنبه ۱۸ آذر(۸ دسامبر) از توقف عملیات نظامی با هدف فراهم شدن زمینه خروج تعداد بیشتری از غیرنظامیان از محله‌های شرقی خبر داد که ارتش سوریه با هدف حفظ جان غیرنظامیان، پیشروی خود به سمت محله‌های باقی‌مانده را متوقف کرد و به تثبیت مواضع خود در مناطق آزاد شده پرداخت.

نیروهای ارتش سوریه در عمل توانستند بیش از چهار هزار غیرنظامی را طی ۲۴ ساعت پس از اعلام توقف عملیات نظامی خارج کرده و در پناهگاه‌هایی که برای آنها تدارک دیده شده بود، اسکان دهند.

پس از آن، با شکست تماس های مسکو و واشنگتن برای دستیابی به توافق درباره خروج تروریست‌ها از محله‌های باقی مانده حلب، ادامه عملیات ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، آزادسازی محله‌های«الأصیلة و الشیخ سعید» از مهمترین دژهای جبهه تروریستی النصره در منطقه را در پی داشت. در ادامه، ارتش سوریه از آزادسازی محله‌های «النزهة، الصالحین، الفردوس، کرم الدعدع، جسر الحج، الإسکان و باب المقام» خبر داد که از آزادی تا ۹۸ درصد شرق حلب تا روز دوشنبه ۲۲ آذر(۱۲ دسامبر) حکایت داشت. اکنون خبرها حاکی است، تنها گزینه در مقابل آخرین تروریست های تحت محاصره، شکست است؛ یا تن دادن به مرگ قطعی با ادامه جنگ، یا پذیرش خفت تسلیم سلاح و منتقل شدن به ادلب.

 

برداشت از: العالم و تسنیم

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید